سری Banjo-kazooie بیست ساله شد

پرنده و خرس محبوب دنیای گیم چند روز پیش ۲۰ ساله شدند. طرفداران در حالی که مشتاق دیدن نسخه ی جدیدی از این بازی هستند، برای سالگرد ۲۰ سالگی این مجموعه به شادی می پردازند.

  1. دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷ ساعت ۱۸:۳۳ (۱ سال،۱ ماه قبل)
سری Banjo-kazooie بیست ساله شد
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

این مجموعه در تاریخ ۸ تیر ۱۳۷۷ (۲۹ ژوئن ۱۹۹۸) با انتشار برروی نینتندو ۶۴ در آمریکای شمالی متولد شد. بعد از موفقیت بازی GoldenEye دارندگان کنسول نینتندو ۶۴ برای دیدن بازی بعدی استودیوی Rare اشتیاق فراوانی داشتند. به نظر می رسید که این بازی پاسخ Britsoft به Super Mario ۶۴ باشد. در این بازی شما با خرسی به نام Banjo و پرنده ای به نام Kazooie که بر دوش Banjo سوار است همراه می شوید. ساختار بازی تقریباً مشابه Super Mario ۶۴ است. شما در یک محیط رنگارنگ به نام Spiral Mountain به دنبال جادوگر شیطانی Gruntilda می گردید که خواهر Banjo را به خاطر زیبایی اش گروگان گرفته است.

این تصویر را به خاطر دارید؟

سری Banjo-kazooie بیست ساله شد

به مناسبت سالگرد ۲۰ سالگی Banjo-Kazooie، استودیوی Rare با سازنده ی این مجموعه، گِرِگ مایلز (Gregg Mayles) مصاحبه ای انجام داده است. طبق گفته ی مایلز کار بر روی Banjo-Kazooie از سال ۱۹۹۵ شروع شد. Rare در آن زمان یک بازی ماجراجویی تحت عنوان Dream را طراحی کرد. این بازی به طور خلاصه یک پلتفرمر دو و نیم بعدی بود که بعدها به پلتفرمر ۳ بعدی تبدیل و در سال ۱۹۹۸ منتشر شد. مایلز می گوید:

Banjo تیم فوق العاده ای داشت. در مرکز آن عده ای در چند پروژه ی دیگر نیز با یکدیگر هم زمان در حال کار کردن بودند، پس ما می توانستیم از آشنایی آن ها باهم استفاده کنیم تا دقیقاً همان چیزی که در ذهنمان بود را به آن ها بگوییم تا کیفیت کار را تا حد ممکن بالا ببریم. ما هدف خود را رسیدن به Super Mario ۶۴ قراردادیم و واقعاً برای رسیدن به آن تلاش کردیم.

دو سال بعد Rare با انتشار Banjo-Tooie این مجموعه را ادامه داد که به علت زیبایی بصری و تنوع فراوانش مورد تحسین قرار گرفت.

از سری Banjo چندین نسخه­ ی فرعی دیگر نیز منتشر شد. اولین آن ها Banjo-Kazooie: Grunty’s Revenge بود که برای گیم بوی ادونس در سال ۲۰۰۳ توسط THQ منتشر شد که زیاد مورد توجه منتقدان قرار نگرفت. بعد از آن در سال ۲۰۰۵ عنوان دیگری برای گیم بوی ادونس با نام Banjo-Pilot منتشر شد. این بازی در اصل مانند دنباله ای برای Diddy Kong Racing کنسول نینتندو ۶۴ بود. اما بعد از این که مایکروسافت استودیوی Rare را خرید، تمرکز بازی برروی شخصیت های اصلی Banjo-Kazooie قرار گرفت و دیگر از شخصیت هایی که مالک آن ها نینتندو است مانند Donkey Kong استفاده نشد. واکنش منتقدان به این بازی نیز متفاوت بود.

سرانجام در سال ۲۰۰۸ Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts برای کنسول ایکس باکس ۳۶۰ منتشر شد. این بازی شامل بخش های مختلفی مانند اتومبیل رانی، سازندگی و ماجراجویی بود. اما منتقدان در زمان انتشار به آن واکنش های متفاوتی نشان دادند. برخی معتقدند که این عنوان بهترین Banjo-Kazooie است.

Banjo-Kazooie در طول این سال ها در برخی بازی های دیگر نیز حضورداشته مانند Diddy Kong Racing که در بالا به آن اشاره شد و همچنین در نسخه ی ایکس باکس ۳۶۰ Sonic & Sega All-Stars Racing نیز حضور داشت.

۱۰ سال از انتشار آخرین نسخه ی Banjo-Kazooie می گذرد و این در حالی است که Rare تمام تمرکز خود را روی Sea of Thieves که اخیراً منتشرشده قرار داده است. به نظر می رسد این شرایط به این زودی ها تغیر نکند. آیا ممکن است همکاری با یک توسعه دهنده ی دیگر نتیجه بدهد؟ نظر شما چیست؟