یادداشتی بر فصل پنجم پایتخت

چه کسی فکرش را می کرد که خانواده ای مثل خانواده نقی بعد از سفر به کشوری مثل ترکیه، سر از جای خطرناکی مثل سوریه دربیاورند؟ فصل پنجم پایتخت توانست با کاشت ایده ای جدید و بهره برداری از آن به نحو احسنت به یکی از بهترین فصل های این مجموعه و یکی از بهترین سریال های ایرانی تبدیل شود.

  1. ۱ سال،۳ ماه قبل
یادداشتی بر فصل پنجم پایتخت
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

اما با همه این ها فصل پنجم خالی از مشکل نیست و مشکلات زیر و درشتی در آن به چشم می خورد که احتمالا به محصول نهایی ضربه خواهد زد. فصل پنجم پایتخت بر روند خسته کننده ای که فصل چهارم در پیش گرفته بود پایان می دهد و با جذابیت خاصش اجازه نمی دهد که فکر عوض کردن کانال تلویزیون به سرتان برسد. با سینماگیمفا همراه باشید.

یادداشتی بر فصل پنجم پایتخت

پایتخت با فصل اولش کاری کرد که زمینه برای ساخته شدن فصل های بعدی به راحتی فراهم شود و مردم هم چشم انتظار دیدن فصول بعدی سریال باشند. با اینکه سریال به خوبی ادامه پیدا کرد اما متاسفانه دیگر ایده خاص و جدیدی برای سریال مطرح نشد که به جذابیت ایده فصل اول باشد و کار به جایی کشیده شد که فصل چهارم دیگر کاملا بی هدف شده بود. اما فصل پنجم با جبران اشتباهات فصل قبلی و قرار دادن کاراکترهایش در وضعیتی جدید و باورنکردنی باز هم توانست مخاطبانش را ذوق زده کند.

به طور کلی از لحاظ زمانی سریال به دو دسته تقسیم می شود؛ نیمه اول که مربوط به زمان قبل از ورود خانواده نقی به ترکیه و نیمه دوم مربوط به اتفاقات و وقایع بعد از آن می شود. نیمه اول سریال زیادتر هدف دوباره آشنا کردن بیننده با این خانواده و برگرداندن مخاطب به حال هوای پایتختی را دارد؛ یعنی بیننده متوجه می شود که دارد سریال پایتخت را نگاه می کند نه چیز دیگری. نیمه اول به ما زندگی نرمال و روزمره این خانواده را نشان می دهد و در واقع زمینه را برای آغاز نیمه دوم فراهم می کند.

بزرگ ترین مشکل آثار داخلی به خصوص سریال های آن ضعف شخصیت پردازی و وجود شخصیت های تک بعدی در آن است. که خوشبختانه این مشکل در سریال پایتخت بسیار کمتر از دیگر سریال های ایرانی خودنمایی می کند و این خود یک نکته مثبت و قابل توجه است. نقی و ارسطو هنوز به دعواهایشان پایان نداده اند و هر بهانه ای باعث شکل گرفتن نزاع بین این دو می شود. هما طی حادثه تصادف دچار مشکلات روحی و روانی شده و بدون آرام بخش توانایی کنترل احساسات خود را ندارد. رحمت با رحمان و رحیم آرایشگاهی دارند و کاری برای خودشان دست و پا کرده اند. از طرفی فهمیه یک سال است که شوهر خود یعنی بهبود فریبا را از دست داده و با پسر جوانش بهتاش و پسر کوچک ترش بهروز در کنار خانواده نقی زندگی می کند. شخصیت تازه اضافه شده به مجموعه یعنی بهتاش از شخصیت پردازی بسیار خوبی برخوردار است و با بازی عالی بهرام افشاری این موضوع به راحتی قابل تشخیص است. نکته جالب طبیعی و باورپذیر بودن اوست، یعنی افکار و نوع رفتار بهتاش شباهت خاصی به افکار بعضی جوانان امروزی دارد. اما فیلم در این موارد خالی از مشکل هم نیست و در این جمع، بابا پنجعلی بدترین شخصیت پردازی را به خود اختصاص داده و با اینکه لحظات کمدی جالبی با حضور او به وجود می آید اما شخصیتش به چند تا دیالوگ مضحک و ساده خلاصه می شود و مثل فصل سوم شاهد پردازش خوبی به شخصیت پنجعلی نیستیم.

یادداشتی بر فصل پنجم پایتخت

اما بزرگترین نقطه قوت فصل پنجم قطعا نیمه دوم آن است. ورود خانواده معمولی به ترکیه جالب است و شاهد واکنش های منطقی نسبت به اتفاقات اطراف از سوی آن ها هستیم. از طرفی کمدی ها با اینکه اکثرا خوب و خنده دار واقع شده اند اما خالی از مشکل نیستند. بعضی از شوخی ها و کمدی ها شاید بیننده را بخنداند اما بی معنا هستند و نتیجه ای جز تمسخر فرهنگ و مردم مازندران نخواهند داشت؛ این مشکل در جای جای این سریال دیده می شد که خوشبختانه در فصل پنجم و نیمه دوم آن، اینطور شوخی های به اندازه قابل توجهی کاهش یافته اند. و نکته مهم این است که سریال شخصیت اضافه ای در داستان با خود حمل نمی کند و شخصیت هایی که حضورشان نیاز نیست را از ادامه داستان حذف می کند؛ مانند رحمان و رحیم که به طور منطقی از خط داستانی خارج شدند و به کاراکترهای اصلی قصه اجازه خودنمایی دادند.

بعد از ورود به سوریه اوضاع تغییر می کند و کارگردان کاری می کند که بیننده هم وضعیت کاراکتر های قصه را درک کند. اما مشکلات پایتخت در نیمه اول تمام نمی شوند و دست نیمه دوم را هم می گیرند. اولین اپیزودی از فصل پنجم که در سوریه جریان دارد، چیزی زیادی برای گفتن ندارد و با نشان دادن لحظه به لحظه پایتختی ها در حال قدم زدن زیر آفتاب سوزان سوریه، باعث می شود بیننده در حسرت دیدن صحنه و دیالوگ های جالب و کمدی باقی بماند. اما خوشبختانه این اشکال نیز به مرور زمان از بین می رود.

فیلم با ترکیب عناصر فیلم های آخرالزمانی و جنگی با حال و هوای کمدی مناسب و خاصش شما را می خنداند که اگر دوستدار سینما باشید و چنین فیلم هایی را دیده باشید، زیادتر می خندید. شخصیت جدید این فصل یعنی الیزابت انگلیسی است که قبلا عضو داعش بوده اما وقتی از حقیقت داعش آگاه می شود از آنان جدا می شود. حضورش در داستان به اندازه است و دارای شخصیت پردازی نسبتا خوبی است. نهایتا سرنوشت پایتختی ها و الیزابت در سوریه با یکدیگر پیوند می خورد و این جذابیت سریال را دوچندان می کند.

یکی از مشکلات دیگر فیلم جلوه های ویژه آن است که تا حد زیادی مصنوعی ظاهر می شود اما تا حدودی قابل چشم پوشی است، چون امکانات مربوط به ساخت جلوه های ویژه در ایران به خوبی امکاناتی که کمپانی های فیلمساز خارجی در دست دارند، نیست. اما موسیقی متن برعکس جلوه های ویژه، بسیار خوب است. موسیقی فیلم همان موسیقی مازندرانی است اما اگر نیاز باشد با حال و هوای سریال پیوند می خورد که این مورد در بخش سوریه زیادتر از قبل دیده می شود. ترکیب موسیقی سنتی مازندران با موسیقی جدی که فضایی متفاوت تر از موسیقی مازندرانی دارد حالتی بسیار جالب را به ارمغان آورده است.

مقدار پردازش به کمدی ها و روایت داستان تقریبا متعادل است، تقریبا متعادل چون بعضی اوقات آنقدر شوخی ها زیاد می شوند که روایت داستان به مشکل بر می خورد اما اگر بخواهیم به طور کلی ارزیابی کنیم می توان آن را متعادل دانست.

سریال شخصیت هایش را در سوریه ناگهانی به قهرمانان غیرقابل باور تبدیل نمی کند و بیننده متوجه می شود اینها همان هایی هستند که قبلا می شناختیمشان، در عین سادگی شان نسبت به خانواده شان احساس غرور و مسئولیت هم دارند و به موقعش می توانند کار درست را انجام دهند. همانطور که اشاره کردم کارگردان در کنار نشان دادن شجاعت کاراکترهای قصه ترس هایشان را به خوبی به تصویر می کشد که این یکی از دلایل باورپذیر بودن قهرمانان پایتخت است.

یادداشتی بر فصل پنجم پایتخت

پایتخت بی نقص نیست، هیچ وقت نبوده اما می تواند لحظات جالب، مفرح، غم انگیز یا اکشن خیلی خوبی را تقدیم بیننده کند که نظیر آن در بین سریال های ایرانی بسیار کم است. تماشای پایتخت بعد یک روز سخت کاری یا درسی می تواند شما را سر حال بیاورد. امید است آثاری مثل پایتخت یا حتی بهتر از آن را زیادتر در تلویزیون ایران ببینیم.