نامه کانون کارگردانان به رئیس جمهور برای حضور جعفر پناهی در جشنواره کن

کانون کارگردانان سینماى ایران در نامه اى به حسن روحانى رئیس جمهور خواسته مشکل جعفر پناهى برای خروج از کشور و شرکت در جشنواره فیلم کن را حل کند.

  1. ۱ سال،۳ ماه قبل
نامه کانون کارگردانان به رئیس‌جمهور برای حضور جعفر پناهی در جشنواره کن
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

پیش از این رسول صدرعاملی هم درخواست مشابهی را از مسئولان مطرح کرده بود.

کانون کارگردانان خطاب به روحانی نوشته است:

«با توجه به انتخاب فیلم سینمایی «سه رخ» ساخته آقای جعفر پناهى (عضو کانون کارگردانان سینماى ایران) در بخش اصلی هفتاد و یکمین دوره از جشنواره فیلم کن، خواهشمند است دستور فرمایید با اتخاذ ترتیبات لازم موانع خروج آقای پناهی از کشور برطرف شود تا ایشان بتوانند در این رویداد مهم جهانى شرکت کنند.» پناهی بعد از حوادث سال ۸۸ دو بار دستگیر شد و در نوبت دوم، بعد از محاکمه به محدودیت هایی از جمله ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. بعد از این حکم، فیلم های او در جشنواره هایی از جمله برلین پذیرفته شد و او جوایزی هم به دست آورد اما اجازه شرکت در این رویدادهای سینمایی به او داده نشد.

رسول صدرعاملى کارگردان و تهیه کننده سینما از مسئولان کشور خواست اجازه دهند جعفر پناهی که فیلم جدیدش در بخش مسابقه هفتاد و یکمین جشنواره کن پذیرفته شده، به فرانسه برود و در این جشنواره شرکت کند. پناهی از چند سال پیش به حکم دادگاه ممنوع الخروج است.

صدرعاملی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به این که «سه رخ» پناهی در کنار فیلم اصغر فرهادی در بخش مسابقه جشنواره کن حضور خواهد داشت، نوشته است:

«امیدوارم درایت مسئولان مربوطه، هر که هستند بر این باشد که اجازه دهند جعفر پناهی در فرانسه حضور یابد. دبیر جشنواره کن و وزارت امور خارجه فرانسه دعوت رسم خود را از پناهی مکتوب ارسال داشته اند. سینمای ایران بالنده و پویا و تاثیر گذار به راهش ادامه می دهد و نام و یاد ایران عزیز را در ذهن و خاطره مردم جهان عزیز و گرامی می دارد. با آرزوی موفقیت برای هر دوفیلم بلند و سینمایی فرهادی و پناهی و دو فیلم کوتاه دیگر، سینما زنده است.»

تیری فرمو دبیر جشنواره کن هنگام اعلام فهرست فیلم های بخش مسابقه امسال با اشاره به فیلم جدید جعفر پناهی گفت که دعوت از این فیلمساز ایرانی از طریق وزارت امور خارجه فرانسه به ایران فرستاده می شود و درخواست کرد امکان حضور پناهی در جشنواره کن فراهم شود.

منبع: آی سینما