قانون پایستگی سانسور

سانسور از بین نمی رود بلکه از نوعی به نوع دیگر تبدیل می شود!

  1. سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۱۶:۴۷ (۲ سال،۳ ماه قبل)
قانون پایستگی سانسور
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

مادامی که از تاریخ سینما سخنی به میان بیاید، ناچاریم به موازات آن از تاریخ سانسور و آثار آن بر سینما نیز سخن بگوییم. سانسور پدیده ای است که در سراسر تاریخ به اشکال گوناگون گریبان فیلم های بسیاری را در سینمای جهان گرفته است. در این مقال اما قصد پرداختن به تاریخ سانسور و قضاوت ارزشی آن و صدور حکم به خوب یا بد بودن این جریان را ندارم، بلکه صرفا می خواهم نگاهی به یکی از ده ها نوع اعمال سانسور در دنیای سینما بیندازم، یعنی سیستم «درجه بندی سنی فیلم». بهانه این نوشتار، مستندی ساخته کربی دیک (Kirby Dick) در شرح و بسط این گونه سانسور در سینمای هالیوود از یک سو و اقبال و خوش بینی برخی از سینماگران و سینما دوستان کشورمان به این سیستم و مطالبه به کارگیری آن به جای سیستم توقیف، از سوی دیگر است. با سینماگیمفا همراه باشید.

قانون پایستگی سانسور

پیش از پرداختن به مستند This Film is Not Yet Rated (این فیلم هنوز درجه بندی نشده است) بهتر است نگاهی به تاریخ تأسیس و ساز و کار انجمن سینمایی آمریکا (Motion Picture Association of America یا به اختصار MPAA) بیندازیم که مسئولیت درجه بندی سنی فیلم ها را در هالیوود بر عهده دارد. انجمن سینمایی آمریکا برای نخستین بار در سال ۱۹۳۰ به ریاست ویل اچ. هیز (Will H. Hays) و با تهیه و تنظیم مجموعه ای از قوانین اخلاقی برای سینمای آمریکا تشکیل شد. قوانین تصویب شده شامل عدم نمایش صحنه های جنسی، برهنگی، تجارت غیرقانونی مواد مخدر، روش های دقیق دزدی و سرقت، وحشی گری، ناسزاگویی، ناسزا گویی به مقدسات، تمسخر ادیان، برده داری سفیدپوستان و فروش زنان بوده است. اما در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی استفاده از این قوانین متوقف و سیستم درجه بندی سنی فیلم ها جایگزین آن شد. سیستمی که جک والنتی (Jack Valenti) آن را ابداع کرد و خود نیز مجری آن در هالیوود شد. این سیستم درجه بندی داوطلبانه در ابتدا با هدف راهنمایی والدین در اینکه تماشای کدام فیلم ها برای فرزاندانشان مناسب تر است و همچنین جلوگیری از تماشای ناخواسته برخی فیلم های نامناسب توسط نوجوانان و جوانان شروع به کار کرد. مقصودی نسبتا خوب و بدون نقص که در ادامه نه تنها اسیر دنیای سرمایه داری شد بلکه به یکی از آخرین بقایای سیستم سانسور در هالیوود نیز بدل گشت.

مستند This Film is Not Yet Rated (این فیلم هنوز درجه بندی نشده است)، به بررسی این سازمان، اعضای آن، میزان سانسور و اصلاح فیلم طبق صلاحدید اعضای آن و ضرباتی که این فرآیند به مقوله سینما (به ویژه سینمای مستقل) وارد می کند، می پردازد. اعضای این سازمان که همگی والدین ناشناس آمریکایی هستند، بر اساس پروسه مبهمی فیلم ها را درجه بندی می کنند؛ از G (قابل پخش برای همه سنین)، PG (قابل پخش برای همه سنین با هشداری برای خانواده ها که بهتر است فرزندان خود را همراهی کنند) و PG-۱۳ (کودکان زیر ۱۳ سال فقط با همراهی والدین) گرفته تا R (افراد زیر ۱۷ سال تحت نظارت والدین به سینما بیایند)، NC-۱۷ (ممنوع برای زیر ۱۷ سال) و NR (فیلم هایی که زیر بار درجه بندی نمی روند). درجه بندی هایی که کسب هرکدام از آن ها در نهایت مواردی را جهت سانسور کردن به فیلمساز تحمیل می کنند؛ به دیگر سخن، می توان این درجه بندی ها را از G، به معنای کمترین میزان اعمال سانسور تا NC-۱۷ به معنای زیادترین میزان اعمال سانسور دسته بندی کرد!

قانون پایستگی سانسور

همان گونه که در مستند هم اشاره می شود، یکی از نخستین انتقاداتی که فیلم سازان به انجمن سینمایی وارد می دانند، همین نامشخص بودن اطلاعات و پیشینه اعضا و نیز روند درجه بندی فیلم ها است. روندی که خروجی های ضد و نقیض آن، محل دیگر انتقادات فیلم سازان شده است؛ چرا که به گفته تعدادی از آنان تاکنون به دفعات فیلم هایی با درجه سنی مثلا R را مشاهده کرده اند که مشکلات شان زیادتر از مواردی بوده است که از این درجه بندی در ذهن داشته اند! به دنبال همین مشاهدات و از آنجایی که این سازمان برای تصمیمات خود توضیحی ارائه نمی دهد، سینماگران آمریکایی معتقدند که سازمان زیادتر از آن که به والدین کمک کند، به نفع استودیوهای بزرگ فیلم سازی چون «والت دیزنی»، «پارامونت پیکچرز»، «برادران وارنر» و… عمل می کند. بی دلیل نیست که برخی از تحلیل گران معتقدند تفاوت میان درجه بندی R و NC-۱۷ در گیشه می تواند میلیون ها دلار باشد؛ چرا که دادن درجه NC-۱۷ به یک فیلم برابر است با عدم تعلق بودجه تبلیغاتی و عدم اقبال استودیوهای فیلم سازی به آن فیلم و در یک کلام محدود شدن توانایی فروش آن. بنابراین علی رغم باور سازمان، سیستم درجه بندی سنی فیلم، بدترین ضربات را به گیشه و اکران گسترده یک فیلم وارد می کند. اگر هم فیلم سازی از درجه بندی فیلمش امتناع ورزد و در اکران عمومی تنها با یک شکایت از فیلمش مواجه شود، سازمان حق اقدام قانونی علیه آن فیلم را دارد (اما کماکان طی نمودن این فرآیند، کاملا داوطلبانه است)! عدم وجود مکانیسمی جهت آموزش والدین درجه دهنده و اعمال سانسور توسط آن ها براساس سلیقه نیز از دیگر معایب این سیستم است.

در سینمای کشور ما نیز برای برخی فیلم ها محدودیت های سنی اعمال می شود اما به مرحله اجرا نمی رسد و تاکنون جدی گرفته نشده است. بنابراین این سیستم در سینمای ایران هنوز به آن حد از اعتبار نرسیده است که بتواند به نفع فیلم و فیلم سازی لابی کند یا منجر به سانسور فیلم ها شود. درواقع، مستند کربی دیک (Kirby Dick)، تلنگری است به سینماگران ما که به پدیده سانسور، وجه و صورتی قانونی نبخشند و به شوق درآمدن از چاله به چاه نیفتند. درست است که امروزه به لطف پخش کننده های مستقل، انجمن سینمایی آمریکا، قدرت غیرقابل انکار سابق را ندارد و شاهد آزادی هایی به مراتب زیادتر و نگاهی بازتر در سینمای هالیوود هستیم، اما واکاوی جامع فعالیت های این انجمن و اثرات سوء سیستم «درجه بندی سنی فیلم» و بازشناسی معایب و محاسن آن پیش از پیشنهاد به کارگیری این سیستم در سینمای کشورمان، شاید ما را به راه حل هایی کارآمدتر برای مبارزه با سانسور و توقیف برساند. راه حل هایی که با عبرت گرفتن از این واکاوی، مانع متضرر شدن سینما شود.