این سرطان خطرناک سن و سال نمی شناسد

یک فوق تخصص خون، سرطان بالغان و پیوند مغز استخوان گفت: سرطان مغز استخوان به صورت کلی بیماری خطرناکی است که با آزمایش خون ساده مشخص می شود.

  1. چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷ ساعت ۲۱:۵۰ (۱ سال،۷ ماه قبل)
این سرطان سن وسال نمی شناسد!
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

 سرطان خون جزو آن دسته از سرطان هایی است که سن و سال نمی شناسد و افراد را در همه سنین گرفتار می کند.

دکتر مهرداد مشهدیان با بیان این مطلب افزود: سرطان مغز استخوان یا به عبارتی سرطان خونی که از مغر استخوان یا لوکمی ناشی می شود، در تمام سنین شایع است. منتهی در سنین کودکی لنفوییدی و سنین بلالاتر سرطان های لوکمی های می لوییدی شایع تر است هر چند در سنینی بالا هم سرطان لنفوییدی دیده می شود.

وی ادامه داد: دو نوع لوکمی داریم، لوکمی های لنفوییدی و میلوییدی و این نام ها براساس میزان گلبول های قرمزی است که در مغز استخوان ساخته می شود و همین موضوع گاه باعث تفاوت بین علائم بیماران نیز می شود. برخی علائم در شروع بیماری خونریزی، کبودی در پوست و احساس خستگی و گاها ضعف و بی حالی، درد استخوان و حتی به صورت عفونت هایی است که ناشی از نقص سیستم ایمنی است.

مشهدیان با اشاره به زمان شروع بیماری سرطان مغز استخوان افزود: فاصله زیادی بین بروز علائم و تشخیص سرطان وجود ندارد و شاید این زمان کمتر از یک یا ۲ ماه باشد، تشخیص این بیماری هم با یک آزمایش ساده خون می تواند انجام شود، اما برای تشخیص قطعی نیازمند تست بر روی مغز استخوان برای مشخص شدن نوع و شدت لوکمی است.

این یک فوق تخصص خون، سرطان بالغان و پیوند مغز استخوان گفت: سلول های نارسی که در مغز استخوان با منشاء میلوییدی یا لنفییدی ایجاد می شود، میزان شدت بیماری و نوع لوکمی را مشخص می کند.

وی با اشاره به فراوانی جنسیتی این نوع سرطان اضافه کرد: فراوانی جنسیتی این بیماری تقریبا در زنان و مردان برابر است، در سنین پایین سرطان میلوییدی کمتر و سرطان های لنفوییدی بیشتر دیده می شود، خوشبختانه سرطان های لنفوییدی در سنین پایین در قابل درمان است و بیش از ۹۵ درصد بیماران سرطان های لنفوییدی قابل درمان است.

همرسانی نوشتار: