قاطعانه و محکم رفتار کنید !

به نظر خودتان، آیا رفتارتان قاطع و محکم است؟ از نظر شما رفتار قاطعانه چه معنایی دارد؟ آیا به این معناست که همیشه و هر بار باید حق تان را بگیرید؟

  1. ۵ ماه قبل
قاطعانه و محکم رفتار کنید
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

گاهی وقت ها مشخص کردن این که چه رفتاری واقعا قاطعانه است، کمی سخت می شود.

به طور کلی، کسانی که می توانند قاطعانه رفتار کنند:

*راحت تر به نتایج برد - برد می رسند؛ آن ها می توانند ارزشمندی وجود طرف مقابل و جایگاهش را ببینند و به سرعت به راه حلی برسند .

* این قدرت را در خود می بینند که هرکاری برای پیدا کردن بهترین راه حل لازم باشد، انجام دهند.

* از قدرت خودشان آگاهند و وقتی اوضاع طبق برنامه پیش نمی رود، خود را قربانی شرایط نمی بینند.

* کارها را تا آخر پیش می برند؛ چرا که می دانند که توانایی اش را دارند.

اگر شخصیت شما زیادتر به طرف منفعل بودن یا پرخاشگری متمایل است، شاید بهتر باشد روی این مهارت ها کار کنید.

برای خودتان و حقوق تان ارزش قائل باشید: حقوق تان را بشناسید و از آن ها دفاع کنید. دست از عذرخواهی کردن برای هرچیزی بردارید.

خواسته هایتان را بدانید و درخواست کنید، به آن ها رسیدگی شود: منتظر ننشینید که یک نفر دیگر بیاید و به خواسته های شما توجه کند.

مسئولیت واکنشی که دیگران به حرف های قاطعانه شما نشان می دهند (مثلا خشم، تنفر) را نپذیرید. تا زمانی که جلوی برآورده شدن خواسته های دیگران را نگرفته اید، حق دارید آن چه می خواهید را بگویید و انجام دهید.

افکار و احساسات منفی را به شکلی سالم و مثبت بیان کنید: به خود اجازه عصبانی شدن بدهید، اما همیشه احترام را نگه دارید.

هم با انتقاد و هم با تحسین، برخورد کنید: اگر از شما تعریف کردند، مؤدبانه آن را بپذیرید. برای اعلام کردن مخالفت تان آماده باشید اما نه عصبانی شوید و نه حالت دفاعی به خود بگیرید.

یاد بگیرید هر وقت لازم بود «نه» بگویید: محدودیت های خودتان را بشناسید و بدانید چه چیزهایی باعث می شوند احساس کنید از شما سوءِاستفاده شده است .

راه های گوناگونی برای برقراری ارتباط قاطع و محکم وجود دارد. برای هر موقعیتی می شود از این روش ها استفاده کرد.

از جمله های «من …» ، «من می خواهم که…» و «من احساس می کنم که…» استفاده کنید تا شکل ساده ای از رفتار قاطعانه را به کار ببندید.

تشدیدِ تدریجیِ قاطعیت: این نوع از رفتار قاطعانه زمانی لازم می شود که چند بار برای رسیدن به خواسته تان تلاش کرده باشید، اما نتیجه ای حاصل نکرده باشید .

زمان زیادتری طلب کنید: گاهی وقت ها هم هست که فقط نیاز دارید جواب دادن را به تعویق بیندازید. به طرف مقابل بگویید که برای شکل دادن به افکارتان چند دقیقه وقت لازم دارید.

فعل هایتان را عوض کنید: به جای «نمی توانم انجام دهم» بگویید «انجام نمی دهم».

روی حرف تان پا فشاری کنید: در طول مکالمه، حرفی را که آماده کرده اید، بارها به همان شکل تکرار کنید. اصلا تسلیم نشوید. بالاخره طرف مقابل تان می فهمد که حرف تان جدی است.
همرسانی نوشتار: