از همان روزهای ابتدایی ازدواج ، حس خوبی به او نداشتم !

مردی ۳۲ ساله ام و به تازگی دامادی ۳۲ ساله به خانواده مان اضافه شده است. خواهرم را خیلی دوست دارم اما دامادمان، خیلی به دلم نمی نشیند.

  1. سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷ ساعت ۲۲:۴۰ (۱ سال،۷ ماه قبل)
دامادمان خیلی به دلم نمی نشیند!
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

از لحاظ اقتصادی، شبیه هم هستیم ولی از همان روزهای ابتدایی ازدواج شان، حس خوبی به او نداشتم. البته از او بدم نمی آید ولی مثل برادرهایم دوستش ندارم. دوست دارم که با دیدنش حالم بهتر شود. چه کنم؟

برادر گرامی، از این که درباره خواهرتان و زندگی او احساس مسئولیت می کنید و دوست دارید که بیشتر با خانواده اش رفت و آمد کنید و حس خوبی از این دید و بازدیدها داشته باشید، قابل ستایش است. البته در این فرایند لازم است چند نکته را مد نظر داشته باشید تا هم شائبه دخالت در زندگی آن ها به وجود نیاید و هم شما به خاطر این احساس تان اذیت نشوید.   

علاقه به برادر با داماد قابل مقایسه نیست این که خواهرتان را خیلی دوست دارید، یک امر بدیهی است زیرا سال ها در کنار هم بوده و لحظات شادی و غم را با هم تجربه کرده اید، به هم انس گرفته اید بنابراین این یک امر طبیعی است و معمولا برای همه اتفاق می افتد. 

توجه داشته باشید که مقایسه کردن خواهرتان یا هر یک از اعضای دیگر خانواده با فردی بیرون از خانواده مانند داماد صحیح نیست.   

تلقین منفی نکنید سعی کنید در دیدارها و مراودات خود با دامادتان از او یک شخصیت مثبت و دوست داشتنی در ذهن خود ایجاد کنید و بیشتر روی ویژگی های مثبت و جنبه های خوب شخصیت وی تمرکز داشته باشید. توجه داشته باشید که قرار نیست داماد شما یک انسان بی عیب و نقص باشد و ممکن است مثل خود شما و همه انسان های دیگر در کنار ویژگی های مثبت و نقاط قوت خود ضعف ها و ایرادهایی نیز داشته باشد ولی آن چه مهم است کمرنگ دیدن این خصوصیت ها و بزرگ نمایی خوبی هاست زیرا عیب جویی و بزرگ نمایی نقاط ضعف باعث می شود که به تدریج یک شخصیت منفی و غیر قابل تحمل از او در ذهن شما نقش ببندد. بنابراین شایسته است که با سعه صدر و مثبت اندیشی با وی روبه رو شوید.   

سطح انتظارتان را تعدیل کنید همان طور که گفته شد شما چندین سال با خواهر و برادران تان زندگی کرده و محرم و همدم  یکدیگر بوده اید و این موضوع باعث الفت و صمیمیت چندین ساله و عمیق بین شما و اعضای خانواده تان شده است. اگر انتظار دارید که شوهر خواهرتان در ذهن شما هم ردیف اعضای خانواده نقش ببندد، یک توقع نابه جاست زیرا هیچ فردی نمی تواند جایگاه اعضای خانواده را در قلب شما به دست بیاورد البته این به معنی نپذیرفتن و دوست نداشتن دیگران نیست ولی هر کسی در جایگاه خودش باید مورد قبول و دوست داشتن واقع شود. بنابراین سعی کنید این عضو جدید خانواده را به عنوان شوهر خواهرتان بپذیرید و دوست بدارید نه به عنوان برادر. 

به خودتان زمان بدهید اتفاقی که بین شما و دیگر اعضای خانواده تان از لحاظ شکل گیری عواطف و صمیمیت احساسات در مدت32 سال رخ داده، نمی تواند در یک مدت زمان کوتاه و آن هم درباره یک شخص جدید تکرار شود. بنابراین برای صمیمی شدن با دامادتان عجله نکنید و هیچ گاه از خودتان و ایشان توقع چنین احساسی نداشته باشید. به طور قطع بین شما و ایشان اختلاف سلیقه هایی نیز وجود خواهد داشت. همواره سعی کنید به تفاوت های فردی و خانوادگی توجه داشته باشید و با صبر و حوصله توام با مثبت اندیشی و گذشت رفتار کنید.

همرسانی نوشتار: