هولناک ترین قتل های خانوادگی ایران

همه عصبانی بودند !

چگونه می شود که دستت آلوده به خون عزیزت می شود؟ اینکه طناب مرگ را بر گردن عزیزت گره کنی و آن قدر بفشاری تا به زندگی اش خاتمه دهی، این بی رحمی و سنگدلی به یکباره از کجا آمده و چگونه جان عزیزانت را می گیری و دم نمی زنی؟

  1. ۶ روز،۱۹ ساعت قبل
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

بسیار شنیده ایم و خوانده ایم که پدری فرزندش را خفه کرد یا مردی همسرش را به قتل رساند، قصه ها ی تلخ پدرکشی، همسرکشی، برادر یا خواهر کشی، همه تلخ و دردناک است. گاه جزئیات برخی از قتل ها ی خانوادگی آنچنان دردآور و غیرقابل تصور است که آن حادثه ذهن را درگیر خود می کند. از خود می پرسیم، مگر می شود، آدمی پاره تنش را این گونه سلاخی کند؟ مگر می شود اجازه دهیم خون از بینی فرزندم بیاید چه برسد به اینکه...، سرت را برای دور کردن این گونه افکار و حوادث دردناک، تکان می دهی و سعی می کنی از فکر این گونه وقایع دور و دورتر شوی.

سخت است کشتن زن و فرزند و همسر، سخت است کشتن پدر یا مادر، خواهر یا برادر، سخت است که با دستان خودت عزیزترین فرد زندگیت را نابود کنی و با چشمانت نظاره گر پایان زندگی اش باشی. بسیاری از آنهایی که اکنون قاتل اعضای خانواده خوده شده اند، هرگز فکرش را نمی کردند که قاتل شوند، چه رسد به اینکه قاتل عزیزان خود شوند و دستتشان به خون آنها آلوده شود.

قتل ها ی خانوادگی از جمله دردناک ترین پرونده ها ی جنایی دنیا است چرا که در این گونه قتل ها ، قاتلان اعضای خانواده خود را هدف قرار می دهند. بسیاری از آنها بعد از کشتن اعضای خانواده خود به شدت اعلام پشیمانی می کنند و در صورت رضایت اولیای دم، دچار بیماری ها ی روحی و روانی شده و بارها و بارها آرزوی مرگ می کنند.

قتل ها ی خانوادگی در تمام دنیا، فرهنگ ها و ملیت ها دیده شده است. روانشناسان دلایل مختلفی را برای وقوع آن برشمرده اند که در این گزارش نظرات برخی کارشناسان هم بررسی می شود. وقوع چنین قتل ها یی در کشور ما نیز اتفاق می افتد. در ماه ها ی اخیر شاهد حوادث تلخی از این دست در سطح کشور بودیم، به عنوان مثال در یک مورد، پرونده قتل خانوادگی که اذهان عمومی از آن بسیار متاثر شدند در مورد مردی بود که در یک اقدام جنون آمیز چهار عضو خانواده اش را به قتل رساند.

قاتل با تهیه شیر موز مسموم به مواد خواب آور دو دختر ۱۹و ۱۷ساله اش را به همراه پدر و مادر همسرش مسموم کرد و سپس با استفاده از چاقوی ۴۰سانتی متری هر چهار نفر را به طرز وحشتناکی به قتل رساند. متهم به قتل بعد از این جنایت ۲۴ساعت بالای سر اجساد دخترانش منتظر مانده بود به همراه برادرش به کلانتری آمده و خود را معرفی کرد. بنا بر اظهارات متهم وی به خاطر اختلافات شدید خانوادگی با همسرش به این جنایت اقدام کرده است. در زمان قتل همسرش در خانه نبوده است. متهم با دستور بازپرس کشیک قتل در اداره دهم آگاهی تهران بزرگ بازداشت است و تحقیقات درباره وی همچنان ادامه دارد.

قتل همسر و دختر

در یکی از اخبار مربوط به قتل ها ی خانوادگی، سید یونس حسینی عالمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران اعلام کرد مردی در ساری همسر ۴۰ ساله و دختر ۱۴ ساله اش را به قتل رساند. وی در رابطه با این پرونده گفت: هنوز انگیزه قتل مشخص نیست. قاتل پس از قتل همسر و دخترش، خودکشی کرد اما نجات یافت و به بیمارستان منتقل شد. به نظر می رسد این حادثه تلخ در درگیری ها ی خانوادگی به وجود آمده است.

قتل عامل خیابان یخچال

یک جنایت خانوادگی مبهم دیگر نیز شهریور امسال رخ داد. ۵ جسد در یک قتل عام جمعی مرموز. پرونده ای که نخستین اجساد خون آلود آن در شامگاه ۱۳شهریور سال ۹۶ در خانه ای مسکونی در خیابان یخچال تهران کشف شد. یک زن جوان ۳۶ساله همراه با پسر ۱۲ساله اش قربانی حمله پدری شده بودند که ظاهرا پس از ارتکاب به این دو جنایت با همان چاقو به زندگی خودش پایان داده بود. اما این پایان این پرونده تکان دهنده نبود. فردای آن روز تیم جنایی در مسیر تحقیقاتشان به جسد غرق در خون یک زن و مرد سالخورده نیز برخوردند.

پدر قاتل در تهرانپارس

خشم و درماندگی جنایت خانوادگی دیگری در پایتخت رقم زد. این بار اهالی محله تهرانپارس بودند که با صحنه هولناکی مواجه شدند. دو جسد غرق در خون و پیکر بی جان قاتلی که بعد از ارتکاب به دو جنایت اقدام به خودکشی کرده بود. پدری جنایتکار در شامگاه دوشنبه سومین هفته آخرین ماه تابستان دو دخترش را به قتل رساند و در نهایت با قرص سیانور به زندگی خودش پایان داد. در بررسی ها ی تیم جنایی مشخص شد که پدر این خانواده هم با همسرش اختلاف شدیدی داشته است. زن او بیش از ۴۰ روز بود که به همین دلیل خانه را ترک کرده بود.

یک لحظه عصبانیت

«حمید پورشریفی»، دانشیار گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مورد علل وقوع قتل ها ی خانوادگی گفت: دلایل محتلفی سبب می شود که فردی یک یا همه اعضای خانواده خود را قتل عام کند، در برخی موارد یکسری بیماری ها ی پنهان در افراد ممکن است منجر به بروز این نوع قتل ها شود. در برخی موارد بر اثر استفاده از مواد روانگردان، افراد کنترل خود را از دست داده و مرتکب قتل می شوند. اما در برخی موارد دیگر وقوع قتل ها الزاما ارتباطی به بیماری یا مصرف روانگردان ندارد از سوی دیگر وقوع برخی قتل ها با مشکلات جدی نیز مرتبط نیستند، بلکه مشکل در کنترل هیجانات منفی و خشم است که فرد قادر به کنترل این احساسات نیست.

دانشیار گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: برخی قتل ها بر اثر مسائل ناموسی اتفاق می افتد. شنیده می شود که فلان مرد همسرش را به دلیل خیانت یا توهم رابطه به قتل رسانده است یا فلانی خواهرش را بر سر مسائل ناموسی کشته است، مسئله این است که افراد در این شرایط ادراک غلطی دارند، یک فکری به ذهنشان می رسد. فرصت بررسی به آن فکر را به خود نمی دهند و یک آن تصمیم عجولانه اتخاذ می کنند و تمام.

تسلیم حیوان درون می شوند

پورشریفی اضافه کرد: به گفته روانشناسان چنین افرادی در این شرایط به بخش حیوانی درون خود واکنش نشان می دهند. در این شرایط توانایی کنترل هیجانات منفی را نداشته، فاجعه ای خونبار را رقم می زنند.

وی ادامه داد: وقتی از خشم و ناتوانی در کنترل احساسات منفی صحبت می شود، عوامل دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد که به آن دامن بزند اما این عوامل تسهیل گر هستند. برای اینکه اتفاقی بد رقم بخورد. به عنوان مثال در بروز قتل ها ی خانوادگی، عواملی از جمله اینکه فرد در چه محیطی قرار دارد، محیط پر سر و صدا، گرم یا اینکه اخیرا تجربه ای منفی را پشت سر گذاشته است یا به لحاظ جسمی در چه وضعیتی است یا شرایط اقتصادی، همه و همه جزو عوامل تسهیل گر در بروز قتل به شمار می روند نه از جمله عوامل اصلی، چرا که بسیاری از افراد ممکن است درگیر این شرایط باشند اما پاسخ همه به این فشارها یکسان نیست. ارتکاب قتل به ویژه قتل ها ی خانوادگی به ویژگی ها ی فردی افراد برمی گردد اینکه فرد تا چه میزان تاب آوری داشته و چقدر قادر به کنترل هیجانات منفی خود است.

این مسئله، مسئله ای آموزشی است که باید در درون خانواده ها و مدارس آموزش داده شود تا افراد وقتی وارد زندگی مستقل و جامعه شدند در برابر هرگونه مسئله منفی، واکنش منفی از خود نشان ندهند بلکه احساسات منفی خود را کنترل کرده، تصمیمی درست و منطقی اتخاذ کنند.

رفتارهای خطرناک اعضای خانواده را شناسایی کنیم

امین رفیعی پور، متخصص روانشناسی گفت: در وقوع قتل ها ی خانوادگی فقط یک عامل تاثیرگذار نیست بلکه چندین عامل اعم از اختلال شخصیتی، افکار خودکشی یا دیگر کشی، مشکلات مالی و اقتصادی، عواملی که ریشه در خشونت یا خیانت دارد، وجود شخصیت بدبینانه و شکاک نقش دارد.

وی به گستردگی دنیای مجازی و تاثیر آن در بروز جرایم، اشاره کرد و افزود: دنیای مجازی سبب شده که روابط بین اعضای خانواده دچار اختلال شده، روابط فرا زناشویی افزایش یافته و به خیانت و در نهایت قتل ها ی خانوادگی منجر شود. باید همزمان و هماهنگ با تکنولوژی رشد کنیم، باید راهکارهای مقابله با هجمه ها ی فرهنگی، اجتماعی و روانی را بیاموزیم. در این راستا آموزش نقش بسزایی دارد، به همین دلیل آموزش ها ی لازم از طریق رسانه ها باید انجام شود و مهارت ها ی زندگی نیز از طریق رسانه ها و آموزش و پرورش باید آموزش داده شود تا شاهد جرایمی از جمله قتل ها ی خانوادگی نباشیم.

این روانشناس به آموزش مهارت ها ی زندگی قبل از ازدواج اشاره کرد و گفت: در صورتی که خانواده ای احساس می کند که همسر یا یکی از اعضای خانواده دچار مشکل روحی یا روانی است باید به مددکاران اجتماعی یا روانشناسان مراجعه کنند تا از اتفاقات بد جلوگیری شود. باید رفتارهای خطرناک شناسایی شوند. این رفتارها دارای نشانه ها یی هستند که البته با جنون آنی متفاوت است و باید این دو از یکدیگر تفکیک شوند. قطعا افرادی که دست به قتل یا خشونت می زنند یا دارای اختلال شخصیتی هستند یا تنش ها ی حل نشده دارند.

وی خطاب به مسئولان گفت: مسئولان باید قتل ها ی خانوادگی را جدی بگیرند و در راستای پیشگیری از آن آموزش و مهارت ها ی زندگی را به مردم ارائه کنند. در این راستا آموزش و پرورش باید استرس فرزندان و خانواده ها را کاهش دهد، به جای آموزش صرف دانش در مدارس، مهارت ها ی زندگی را به فرزندان بیاموزند، به جای آموزش تست زنی و محفوظات که البته لازم است، باید به مهارت آموزی دانش آموزان هم توجه کنند.