فوری

دلیل سرقت خودپردازهای تهران مشخص شد + عکس

دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی دلایل اصلی سرقت دستگاه های خودپرداز ها را از مقابل بانک ها و مکان های تجاری تشریح کرد.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
دلیل سرقت خودپردازها اعلام شد
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی درباره دلیل سرقت دستگاه های خودپرداز گفت: برای تمام اقدامات در سیستم بانکی از جمله افتتاح شعبه جدید ضابطه و استانداردی وجود دارد که استانداردها با توجه به توافق بانک مرکزی، سیستم بانکی، پلیس پیشگیری و شورای امنیت کشور تعیین و در حال اجرا است.

وی افزود: هر یک از بانک ها با دریافت تاییدیه از پلیس پیشگیری و سپس بانک مرکزی و دارا بودن تمام شرایط می توانند نسبت به افتتاح شعبه اقدام کنند.

دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی، ادامه داد: اما نصب دستگاه های خودپرداز خارج از شعب ضوابط و استاندارد خاصی ندارد و خود این موضوع عاملی است تا شاهد بروز چنین حوادثی باشیم.

جمشیدی در ادامه درباره دو عامل مهم بروز این اتفاق و بی نظمی در این خصوص، گفت: یکی از عوامل مهم در این خصوص دریافت تاییدیه از پلیس پیشگیری و پرداخت هزینه ۱۳۵ هزار تومانی برای دریافت آن است.

وی گفت: در صورتی که استاندارد و ضابطه تعریف شده ای وجود داشته باشد و براساس آن اقدام شود، هیچگاه شاهد تعطیلی دستگاه های خودپرداز از سوی پلیس پیشگیری در هر استان به بهانه عدم تایید نخواهیم بود.

به گفته جمشیدی این موضوع بارها از سوی بانک ها، بانک مرکزی، پلیس پیشگیری و همچنین شورای امنیت کشور قرار گرفته، اما نتیجه ای نداشته است.

دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی عامل دوم را اقدام بی رویه بانک ها در این خصوص مطرح کرد و افزود: بانک ها در زمینه نصب دستگاه های خودپرداز بی رویه عمل می کنند، زیرا در برخی مکان ها شاهد نصب خودپردازهایی هستیم که هیچ توجیهی ندارد.

وی افزود: به عنوان مثال در حمامی متروکه، سبزی فروشی، آژانس های اتومبیل و غیره دستگاه های خودپرداز نصب شده که هیچ توجیهی ندارد.

به گفته جمشیدی، با اینگونه اقدامات تنها منزلت سیستم بانکی زیر سوال می رود و همه این مباحث و اقدامات نشان دهنده نبود ضوابط لازم و استانداردهای نصب دستگاه های خودپرداز خارج از شعب است.

همچنین سرهنگ حیدری رییس کلانتری ۱۰۳ گاندی، با اشاره به سرقت دو دستگاه خودپرداز در روز های گذشته، گفت: ماموران کلانتری رسیدگی به این موضوع را در دستورکار خود قرار دادند و اقدامات برای دستگیری دزدان ادامه دارد.

تحقیقات اولیه مأموران نشان می دهد این دزدان که پنج نفر غیرمسلح بودند با یک دستگاه ماکسیما و مزدا باری در حوالی ساعت چهار صبح به محل سرقت در محدوده میدان مادر مراجعه کرده اند.مبلغ داخل دو دستگاه حدود ۲۴ میلیون تومان بود و تحقیقات برای دستگیری این افراد ادامه دارد.

در یک ماهه اخیر شاهد دو حادثه سرقت دستگاه های خودپرداز در خیابان های شلوغ پایتخت بودیم. سرقت دو دستگاه خودپرداز در روزهای پایانی سال ۹۶ در محدوده میدان ونک و سرقت دو دستگاه دیگر در بلوار میرداماد در روزهای اخیر با شیوه ای تقریبا یکسان از جمله حوادثی است که نشان می دهد امنیت دستگاه های خودپرداز خارج از شعب نیازمند ایجاد امنیت و ضوابط زیادتری است.

همرسانی نوشتار: