کلاهبرداری اینترنتی به وسیله نرم افزار جاسوسی + جزییات

رئیس پلیس فتا استان مازندران گفت: فردی که با تولید نرم افزار جاسوسی و تبلیغ و انتشار آن در شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام، به اطلاعات شخصی و مالی مردم دست یافته بود و اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب مردم می کرد، توسط کارآگاهان سایبری پلیس فتا مازندران شناسایی و دستگیر شد.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
کلاهبرداری اینترنتی به وسیله نرم‌افزار جاسوسی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

سرهنگ حسن محمدنژاد خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا در تشریح این خبر اعلام کرد: در پی شکایت احدی از شهروندان استان با ارائه مرجوعه قضایی به این پلیس چنین اظهار داشت، چند روز پیش با بررسی حساب بانکی ام متوجه شدم مبلغ 26 میلیون ریال از حسابم به صورت اینترنتی برداشت شده است، لذا تقاضای رسیدگی پرونده را دارم.

وی افزود: در ادامه حسب دستور مقام محترم قضایی رسیدگی به این پرونده در دستور کار ماموران پلیس فتا قرارگرفت که با بررسی های تخصصی و اطلاعاتی صورت گرفته مشخص گردید مجرمین علاوه بر فرد مذکور، اقدام به سرقت از حساب ده ها نفر دیگر نیز نموده اند. به همین منظور با انجام تحقیقات تکمیلی و فنی به عمل آمده مشخص گردید که آنها قسمتی از مبالغ سرقتی را با مراجعه به سایت های مختلف، اقدام به خرید از آنها می کردند.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه گفت: با انجام تحقیقات تکمیلی و  بررسی های به عمل آمده توسط کارشناسان پلیس فتا استان، متهم به هویت معلوم اهل و ساکن استان آذربایجان شرقی شناسایی گشت. از این رو اکیپی از مامورین این پلیس با اخذ نیابت قضائی به استان مذکور عزیمت نموده و با انجام اقدامات فنی و طی یک عملیات غافلگیرانه، متهم را جلب و دستگیر نمودند و در بررسی از منزل وی نیز تعداد 10 عدد سیمکارت، تعدادی گوشی تلفن همراه، لپ تاپ و سیستم رایانه ای را کشف و ضبط کردند.

سرهنگ محمدنژاد افزود: در تحقیقات فنی و پلیسی صورت گرفته متهم اعتراف کرد که از دی ماه سال گذشته اقدام به طراحی نرم افزاری جهت ارائه آموزش ساخت ربات، نصب ویندوز و... نمودم و این نرم افزار را در گروه ها و کانال های تلگرامی خود و دیگران تبلیغ و منتشر کردم و هزینه تبلیغات در کانال های دیگر نیز از طریق خرید شارژ از حساب افرادی که از آنها کلاهبرداری می کردم، تامین می شد.

وی گفت: در ادامه متهم عنوان داشت به محض نصب نرم افزار و به منظور استفاده از ابزار داخلی آن باید درخواستی به سازنده برنامه از طریق تلگرام داده شود که با اعلام درخواست، یک برنامه جاسوسی با عنوان Setting برای کاربران به منظور دریافت کد آموزش ها ارسال می شود که برای نصب می بایست کاربر مجوز دسترسی به کلیه اطلاعات گوشی را تایید کند. پس از نصب، آیکون نرم افزار در گوشی قابل مشاهده نبوده و مخفی می شود و کلیه اطلاعات رد و بدل شده کاربران اعم از پیام های شبکه های اجتماعی، SMS و ارتباط مبادله شده با سامانه های ussd اعم از شماره کارت، رمز دوم بانکی حساب های اشخاص و دیگر اطلاعات آنها به ایمیل بنده ارسال می شود.

این مقام انتظامی افزود: با بررسی ایمیل متعلق به متهم توسط کارشناسان پلیس فتا، تعداد 90 فقره اطلاعات حساب های بانکی اشخاص مختلف شناسائی شد و سرانجام با تکمیل تحقیقات، پرونده متشکله به همراه متهم جهت سیر مراحل قانونی روانه دادسرا گردید. از این رو از مالباختگان این پرونده در کل کشور خواستاریم تا جهت تنظیم شکایت به دادسرای محل سکونت خویش مراجعه نمایند تا پرونده آنها جهت بررسی به پلیس فتا استان مازندران ارسال گردد.

رئیس پلیس فتا مازندران با بیان اینکه امروزه بسیاری از اپلیکیشن های رایگان که در فضای مجازی وجود دارند، حاوی بد افزارهایی اند که می توانند به اطلاعات مهم افراد دسترسی داشته باشند، گفت: کاربران شبکه های اجتماعی مراقب باشند تا بر روی هر لینکی که از طرف افراد ناشناس ارسال می شود کلیک نکرده و هر نرم افزاری که در این محیط تبلیغ می شود را دانلود نکنند، زیرا امکان نصب بدافزار وجود خواهد داشت، بدافزارهایی که تصاویر و اطلاعات شخصی و مالی قربانی را سرقت و اطلاعات خصوصی وی را دستمایه اخاذی، برداشت غیرمجاز و دیگر نیات سوء خود قرار می دهد.

همرسانی نوشتار: