جزییاتی تازه از ماجرای کلاهبرداران ۱۲ میلیاردی البرز

اعضای باند کلاهبرداری که به شیوه درج آگهی و بازاریابی، ۱۲ میلیارد ریال کلاهبرداری از شرکت های پخش مواد غذایی در استان های مختلف کشور کرده بودند، دستگیر شدند.

  1. ۷ ماه،۲ هفته قبل
پایان ماجرای کلاهبرداران 12 میلیاردریالی در البرز
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

سردار عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس استان البرز بیان کرد: درپی اعلام شکایت فردی به پلیس آگاهی شهرستان فردیس استان البرز مبنی بر کلاهبرداری به شیوه خرید مواد غذایی از وی با چک های مسروقه، پیگیری موضوع در دستور کار مأموران اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی این شهرستان قرار گرفت. رئیس پلیس استان البرز افزود: شاکی پس از دعوت به پلیس آگاهی، درخصوص جزئیات پرونده گفت که به صورت اتفاقی از طریق آگهی درج شده در سایت دیوار، با فردی که در کار پخش مواد غذایی به صورت عمده بوده و درخواست خرید از شرکت های تولید مواد غذایی را داشته، آشنا می شود.

وی گفت: پس از چندین مرحله قرارهای تلفنی و حضوری و موافقت درخصوص چگونگی فروش کالا، مواد غذایی را به وی در قبال دریافت چک فروخته و در زمان موعد چک، متوجه نبود موجودی در حساب و سرقتی بودن چک شده است. محمدیان بیان کرد: همزمان با شکایت مال باخته، پرونده های متعدد دیگری با موضوع کلاهبرداری با شگرد خرید مواد غذایی و خشکبار در قبال ارائه چک های مسروقه، در این پلیس تشکیل شد که باتوجه به اهمیت آن، پیگیری موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت.

رئیس پلیس استان البرز بیان کرد: در بررسی های اولیه مأموران، مشخص شد که اعضای یک باند حرفه ای و سابقه دار به صورت مقطعی و کوتاه مدت با اسامی جعلی، اقدام به اجاره مغازه در مناطق مختلف شهرستان فردیس ازجمله مشکین دشت، فردیس، محمدشهر و ... می کردند و از طریق چاپ آگهی در سایت دیوار و عقد قرارداد با شرکت های فروش مواد غذایی در قبال خرید کالا، به فروشنده چک مسروقه تحویل می دادند و قبل از موعد وصول چک ها، اجناس خریداری شده را به مکان دیگری منتقل می کردند و متواری می شدند.

وی ادامه داد: مأموران با انجام اقدامات اطلاعاتی و به کارگیری شگردهای پلیسی، موفق به شناسایی چهار نفر از اعضای باند مذکور شدند و اطلاع یافتند که متهمان هم اکنون در یک فروشگاه پخش مواد غذایی اجاره ای در تهران، مشغول به فعالیت هستند. این مقام ارشد انتظامی اظهار کرد: مأموران با دریافت نیابت قضایی، به تهران اعزام و در یک عملیات غافلگیرانه، موفق به دستگیری متهمان شدند. محمدیان بیان کرد: متهمان پس از انتقال به پلیس آگاهی، ضمن اعتراف به جرم خود مبنی بر 12میلیارد ریال کلاهبرداری از 64نفر از صاحبان شرکت های فروش مواد غذایی در سراسر کشور، در تشریح جزئیات اقدامات مجرمانه خود، اقرار کردند که با اجاره فروشگاه های پخش مواد غذایی به صورت موقت در استان های لرستان، کردستان، بندرعباس، قزوین، تهران، اراک، اصفهان، البرز و زنجان، اقدام به خرید چک های مسروقه، بازاریابی و تحویل اجناس کرده  و سپس اجناس خریداری شده را در یک انباری دپو می کردند تا در زمان مناسب، به فروش برسانند. وی اظهار کرد: سردسته باند که از متهمان سابقه دار بوده و تحت تعقیب پلیس استان زنجان است، با تشکیل باندهای کلاهبرداری، اقدام به جذب افراد سابقه دار و کلاهبرداری از فروشندگان مواد غذایی می کرد. محمدیان با بیان این که متهمان به همراه پرونده متشکله برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند، تصریح کرد: تاکنون 17نفر از مال باختگان شناسایی شده اند و تلاش برای شناسایی سایر مال باختگان ادامه دارد.
همرسانی نوشتار: