سلطان سکه کیست و چه کرد؟

از ذوب سکه ۵۰۰ تومانی تا ذوب سکه طلا + جزییات

رئیس پلیس تهران بزرگ روز گذشته با اعلام خبر دستگیری این فرد سابقه دار و باند او اطلاعاتی از دستگیری و فعالیت های این باند به رسانه ها داده است.

  1. ۷ ماه،۲ هفته قبل
سلطان سکه کیست؟
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

۵۸سال دارد و با خرید دو تن سکه از بازار توانسته است تمام رکورد های قبلی خرید سکه را که تا پیش از آن ۳۸ هزار قطعه سکه بود بشکند و عنوان «سلطان سکه» را از آن خود کند. با محاسبه وزن ۸.۴ گرمی هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۲ تن سکه معادل ۲۵۰ هزار قطعه می شود که مبلغی حدود ۷۴۰ میلیارد تومان را شامل شده و تا پیش از آن سابقه نداشته است.

رئیس پلیس تهران بزرگ روز گذشته با اعلام خبر دستگیری این فرد سابقه دار و باند او اطلاعاتی از دستگیری و فعالیت های این باند به رسانه ها داده است.براساس گفته های حسین رحیمی طی روز های اخیر فردی که معروف به «سلطان سکه» بود، دستگیر شد. افراد سلطان سکه در طول سال ۹۶ دو تن سکه از بازار خریداری کرده و سپس با قیمتی که خود تعیین می کردند به فروش می رساندند. دو نفر از افراد «سلطان سکه» قبل از عید نوروز دستگیر و این فرد نیز طی یک کار اطلاعاتی -عملیاتی دستگیر شده است. همچنین این فرد و پسرش که با او همکاری می کرده نیز با قرار وثیقه آزادند. به گفته رئیس پلیس تهران بزرگ دو نفر که اقدام به خرید ۱۷۰ میلیارد تومان سکه کرده بودند و همچنین از ده ها مالباخته کلاهبرداری و سپس به شهر های شمالی کشور متواری شده بودند، شناسایی و حدود دو هفته گذشته دستگیر شدند. از این افراد حدود ۲۰ کیلو سکه و مقداری طلا کشف شد.

سردار رحیمی با اشاره به دستگیری یک باند جعل اسناد نیز اعلام کرده است که باند شش نفره جعل شناسایی و دستگیر شد و از آن ها ۱۶۰ هزار دلار مجعول توقیف شده است.

اجاره کارت ملی برای خرید ارز و سکه

با انتشار این خبر واکنش بازار طلا و سکه جالب به نظر می رسد. پس از انتشار اخباری از خرید بسته های چند ده هزار تایی سکه در طرح پیش فروش سکه حالا صحبت دو تن سکه به میان آمده است که می تواند تأثیر زیادی در بازار داشته باشد.

ابتدا به بورس سکه در خیابان فردوسی سر می زنیم. مغازه هایی که این روز ها مشتری چندانی ندارند و بازار کم رونقی را تجربه می کنند، درمواجهه با این خبر اغلب اظهار بی اطلاعی می کنند. یکی از فروشندگان سکه دراین خیابان می گوید: من هم امروز (چهارشنبه) این خبر را در سایت های خبری دیدم، اما درباره جزئیات آن هیچ اطلاعاتی ندارم. فروشنده دیگری اعتقاد دارد که این خبر واقعی نیست و مانند بسیاری از خبر های مجعول دیگر منتشر شده است. سایر فروشندگان سکه و طلا هم دراین بازار پاسخ های مشابهی دارند. همه این خبر را شنیده اند، اما از چند و، چون آن بی اطلاعند. برای کسب اطلاعات زیادتر راهی بازار سبزه میدان یکی دیگر از بورس های سکه و طلای تهران می شویم. دراین بازار هم جنب و جوش زیادی به چشم نمی خورد و اکثر فروشندگان سرگرم کاری هستند. بسیاری از فروشندگان این بازار هم می گویند که به چنین افرادی که سکه را از بازار جمع می کنند برنخورده اند، اما یکی از فروشندگان می گوید: از زمانی که بازار سکه و طلا نوسانی شده است عده زیادی برای کسب سود بالا به این بازار هجوم آوردند، هرچند هم اکنون بازار رونق زیادی ندارد، ولی در دو ماه ابتدایی سال خریداران بسیاری سکه می خریدند.وی ادامه داد: طبق قانون تمام فروشندگان در ازای دریافت کارت ملی اقدام به فروش سکه می کنند و به همین دلیل در اوج نوسانات بازار پدیده ای به نام اجاره کارت ملی در بازار باب شده بود. بدین ترتیب عده ای کارت ملی خود را روزانه ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان اجاره می دادند تا خریداران ارز و سکه بتوانند تعداد زیادتری خرید کنند.

درهمین زمینه عبادلله محمدولی عضو انجمن طلا و رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا نیز درگفت و گو با «ایران» همین موضوع را تأیید می کند. به گفته وی برخی کارت ملی را روزانه در ازای مبلغی که تا ۴۰ هزار تومان هم می رسید اجاره می دادند تا خریداران عمده براحتی بتوانند خرید کنند. این عضو اتحادیه طلا و جواهر اعتقاد دارد تا زمانی که جو هیجانی و بی نظمی بر بازار حاکم باشد بستر چنین فعالیت هایی وجود دارد؛ بنابراین دولت باید راهی برای هدایت نقدینگی سرگردان به مسیر صحیح پیدا کند چرا که به هر حال همه به دنبال این هستند که از سرمایه خود سود کسب کنند. وی همچنین درباره دستگیری سلطان سکه گفت که خرید دو تن سکه که پول زیادی هم نیاز دارد نشان می دهد که این اقدام بی هدف نبوده است و به طور قطع این فرد اطلاعاتی درباره رشد قیمت سکه در آینده داشته است.

منشأ پول کجاست

بسیاری از فعالان بازار طلا و سکه درباره اینکه منشأ پول خریداری دو تن سکه از چه محلی تأمین شده است، می گویند با یک حساب ساده ارزش ۲۵۰ هزار سکه با نرخ متوسط دو میلیون تومان به ۵۰۰ میلیارد تومان می رسد. دراین باره محمد کشتی آرای عضو اتحادیه طلا به «ایران» می گوید: دو تن سکه خریداری شده معادل ۲۶۰ هزار سکه تمام است که باید مشخص شود که منشأ تأمین پول آن کجا بوده است. یکی دیگر از فروشندگان بازار سکه هم اعتقاد دارد که پول چنین خریدی را افراد خاصی دراختیار دارند. بنابراین، این فرد معمولی نبوده است.

از ذوب سکه ۵۰۰ تومانی تا ذوب سکه طلا

عزت الله یوسفیان نماینده مجلس و عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز خبر های تازه ای درباره سودجویی برخی از باند ها دارد. وی به خبرنگار «ایران» گفت: طی ماه های گذشته خبر هایی از ذوب سکه های رایج کشور بخصوص ۲۰۰ و ۵۰۰ تومانی دریافت کردیم. پس از کاهش ارزش پول ملی ارزش فلز نیکل به کار رفته در سکه برای برخی زیادتر شده بود و براین اساس عده ای با جمع آوری و ذوب سکه ها اقدام به خروج آن از کشور می کردند.

وی همچنین با اشاره به خبر دستگیری سلطان سکه نیز افزود: متأسفانه طبق گزارش هایی که به ستاد مبارزه با مفاسد می رسید برخی با خرید انبوه سکه طلا و ذوب آن اقدام به خروج شمش های طلا از کشور می کردند.وی درباره نحوه عملکرد باند سلطان سکه توضیح داد: هدف این باند ایجاد انحصار در بازار سکه بود. زمانی که تعداد زیادی سکه در دست یک فرد خاص باشد براحتی می تواند نرخ سکه را در بازار تعیین کند. به گفته وی حتی اگر هدف این فرد تنها کسب سود باشد و هیچ جهت گیری سیاسی هم نداشته باشد بازهم طبق قانون مرتکب اخلال در بازار شده است که مجازات سنگینی به دنبال دارد.

منبع: روزنامه ایران انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.