ماجرای واردات «گوشت خوک گوسفندی پیوندی» به ایران + عکس

پس از گران شدن یکباره قیمت گوشت قرمز بازار داغ شایعات هم در این حوزه داغ شد. یک روز شایعه حرام بودن گوشت های منجمد را مطرح می کنند، روز دیگر شبهه ذبح غیرشرعی طیور را به میان می کشند .

  1. سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷ ساعت ۰۷:۱۵ (۱ سال،۳ ماه قبل)
خوک گوسفندی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

رسانه های خارجی برای تشویش اذهان عمومی نیز شایعه ای که چندماه پیش منتشر شده بود را دوباره مطرح کردند و مدعی شدند چینی ها گوسفندانشان با نژاد خوک پیوند داده اند تا سریع تر رشد کنند و آن ها را بدون سر برای مصرف ایرانی ها صادر می کنند.

گوشت خوک گوسفندی

اما برخلاف شایعات مطرح شده، این حیوان، خوک مانگالیتسا (Mangalitsa Pig) است که شباهت زیادی به گوسفند دارد. این خوک ها از نژاد مجارستانی هستند و تا اواخر دهه ۹۰ میلادی تنها ۱۸۵ رأس از آن ها وجود داشته است. همین موضوع باعث نگرانی از انقراض این نژاد بوده، اما با تلاش های یک دامپزشک اروپایی پس از ۲۰ سال این نژاد به تازگی تثبیت شده است.

کاهش سرعت تولید مثل و نادر بودن این نژاد، قیمت آن را بسیار گران کرده و فارغ از حرام بودن گوشت آن برای مسلمانان، اصلا از لحاظ اقتصادی صرفه وارداتی برای کشور ما ندارد.

بررسی خبرنگار ما از فروش این نوع گوشت در یکی از فروشگاه های اینترنتی خارج از کشور نشان می دهدکه ۱۵۰ گرم گوشت این نژاد ۱۸ یورو به فروش می رسد، به عبارتی قیمت یک کیلوی آن ۱۲۰ یورو و با احتساب یوروی ۱۴۵۰۰ تومانی قیمت یک کیلوی آن ۱ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان می شود.
همرسانی نوشتار: