طوفان ۱۰۰میلیون مترمکعب از آب دریاچه ارومیه را به باد داد + عکس

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی به برآورد خسارت های ناشی از تندباد اخیر اشاره کرد و گفت: این طوفان سبب هدر رفت بیش از ۱۰۰ میلیون مترمعکب از آب دریاچه شد.

  1. ۱ سال قبل
دریاچه ارومیه
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

فرهاد سرخوش روز یکشنبه گفت: پس از این تندباد تراز دریاچه ارومیه چهار سانتی متر کاهش یافت، انتقال آب دریاچه توسط طوفان به مناطق خشک و دلتاها سبب کاهش ارتفاع این دریاچه شد.

وی با بیان اینکه ارتفاع فعلی دریاچه ارومیه از آب های آزاد به یکهزار و ۲۷۰ متر و ۷۴ سانتی متر رسیده است، افزود: سطح این دریاچه در زمان وقوع تندباد یکهزار و ۲۷۰ متر و ۸۰ سانتی متر بود.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به عملکرد موفق این ستاد، گفت: تراز نگین آبی آذربایجان نسبت به مهر سال گذشته بیش از ۴۶ سانتی متر افزایش یافته است.

وی افزود: ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های متعددی چون لایروبی رودخانه ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و ۲۰۰ چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را در دستور کار قرار داده و برخی از این طرح ها در ورود آب به دریاچه مفید بوده است.

سرخوش وسعت کنونی دریاچه ارومیه را ۲ هزار و ۲۷۶ کیلومترمربع اعلام کرد و ادامه داد: وسعت دریاچه ارومیه نسبت به ۶ ماه گذشته بیش از ۵۴۰ کیلومتر مربع افزایش یافته است.
همرسانی نوشتار: