آخرین جزییات آتش سوزی بزرگ اسکله کنگان بوشهر

فیلم لحظه انفجار مهیب در اسکله با سرایت آتش به مخزن سوخت لنج ها !

براساس آخرین آمار اعلامی، 16 لنج صیادی و تجاری در این حادثه سوختند، ضمن اینکه دلیل اولیه آتش سوزی نیز منفجر شدن مخزن گازوئیل یکی از شناورها عنوان می شود که به بقیه سرایت کرده است.

  1. ۱ سال،۷ ماه قبل
لینک های دانلود: mp4 (۱٫۱ MB) webm (۳۰۳٫۷ KB)

به گزارش نوداد (بانک ویدیو خبر ایران) بزرگترین بندر صیادی کشور طعمه آتش شد و شماری از شناورها سوختند. این حادثه ظهر جمعه و حوالی ساعت 15:30 دقیقه آغاز شده و شروعش نیز از مخزن سوخت یکی از شناورهای متوقف در اسکله عنوان می شود که به سایر شناورها سرایت کرد. در ابتدای حادثه، دود گسترده ای ناشی از این آتش سوزی بر فضای شهر دیر ایجاد شد. همچنین خودروهای آتش نشانی و نیروهای موردنیاز از شهرهای اطراف دیر برای کمک به مهار آن فراخوان شده اند. متاسفانه بزرگترین اسکله صیادی کشور فاقد امکانات مناسب برای چنین حوادثی می باشد، موضوعی که باعث گسترده شده حریق شده است. در این بین لنج داران نیز کاری از دست شان بر نمی آید و تنها نظاره گر سوختن سرمایه های شان هستند.


22 شناور صیادی و تجاری در آتش سوخت

عقیل امینی رئیس شیلات دیر در این ارتباط اظهار داشت: 

آتش‌سوزی در پست 4 اسکله دیر به‌وقوع پیوست و منجر به آتش گرفتن تعدادی لنج‌های تجاری شد. به دلیل باد شدیدی که در حال وزیدن بود، آتش به لنج‌های صیادی هم سرایت کرد و تاکنون براساس آخرین اطلاعات دریافتی، 7 شناور تجاری و 15 شناور صیادی در اسکله دیر شده است. هم اکنون تیم‌های امدادی و آتش‌نشان در محل حادثه حضور دارند و در حال تلاش برای خاموش کردن آتش هستند. آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد و تلاش‌های نیروهای آتش‌نشان نتیجه نداشته چرا که شدت باد زیاد بوده و آتش به سایر شناورها سرایت کرده است. علاوه بر شناور ناجی بندر، نیروهای گارد و تمام عوامل امدادی را به محل اعزام کردیم، هر چند آتش کنترل شده اما همچنان برخی شناورها در حال سوختن هستند. همچنین درخواست یدک‌کش آتش‌خوار هم از عسلویه کردیم و در حال اعزام به دیر هستند.‌

آتش سوزی بندر کنگان

آتش در حال پیشروی

فرماندار دیر نیز با بیان اینکه این آتش سوزی در حال گسترش است، از آتش نشانی های شرکت ها، مجتمع های پتروشیمی و سازمان منقطه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی، شهرستان های جم و دشتی خواست برای مهار آتش سوزی شناورهای صیادی به کمک نیروهای امدادی و آتش نشان مستقر دراسکله این بندر بشتابند.

حمزه اعتماد افزود: 

این آتش سوزی همچنان ادامه دارد و نیروها و خودروهای آتش نشانی که از شهرهای همجوار از جمله کنگان، کاکی، بردستان و بنک به کمک آتش نشان شهر دیر آمده اند، برای مهار آتش در تلاش هستند. به دلیل گستردگی آتش سوزی، باد شدید، دود زیاد و وجود مخزن های سوخت گازوئیل در شناورها که احتمال انفجار دارد، نزدیک شدن نیروها و خودورهای آتش نشانی به شعله های آتش مشکل شده است. پس از سه ساعت از آغاز آتش سوزی، مدیر شیلات دیر خبر از مهار آن داد و گفت: با این حال آتش به طور کامل خاموش نشده است. آتش سوزی بین ساعت 15 تا 16 دریک شناور باری در پست چهار ضلع غربی اسکله بندر درآغاز شد و به علت رها شدن شناور آتش گرفته و حرکت آن به سمت پست سه ضلع شرقی این اسکله، آتش به شناورهایی که در این محل پهلوگرفته بودند، سرایت کرد. هم اکنون همه شناورهایی در اسکله بندر دیر پهلوگرفته بودند برای جلوگیری از سرایت آتش به خارج از اسکله منتقل شده است. اند. تاکنون دراین حادثه هیچ تلفات جانی گزارش نشده است.

آتش سوزی بندر کنگان

محرومیت بندر دیر از تجهیزات اطفا حریق

حسین بهشتی نژاد  مدیرعامل تعاونی صیادی بندر دیر نیز گفت: 

به علت نبود آتش خاموش کن در اسلکه این بندر، وضعیت نامساعد جوی و وزش باد قوس از غرب به شرق و شعاع 200 متری شعله آتش با وجود تلاش نیروهای امدادی و آتش نشان اما دامنه آتش گسترده شد و مهار آن ساعاتی به طول انجامید. به علت وجود مخزن های سوخت و سیلندرهای گاز و دیگر تجهیزات موجود در شناورها انفجارهای در لنج های سوخته رخ می دهد و به همین دلیل کار خاموش کردن کامل آتش سوزی دشواز و زمان بر شده است.


خسارت ۱۳۰ میلیارد ریالی آتش سوزی در اسکله دیر

حمزه اعتماد فرماندار شهرستان دیر با بیان اینکه آتش‌سوزی در اسکله صیادی این بندر با تلاشی طاقت فرسا مهار شد گفت: 

تمام تلاش و نیروی خود را برای جلوگیری از انتقال آتش به سمت پمپ بنزین به کار بردیم، چون رسیدن آتش به مخزن بنزین برابر با انفجاری مهیب در اسکله بود که تخمین خسارت‌ها در آن موقع غیر قابل پیش بینی بود. متاسفانه سرعت ۳۶ کیلومتری باد امروز مزید برعلت شد و کار مهار آتش را به شدت سخت کرد. پس از رسیدن نیروهای کمکی از پارس جنوبی، شهرستان‌های کنگان و دشتی و پس از تلاش سه ساعته آتش تقریبا مهار شد. از این میان ۱۴ شناور به طور کامل و دو شناور دیگر نیز به طور نیمه سوخته‌اند. از این تعداد ۱۲ لنج صیادی و چهار لنج سفری بودند که طبق برآورد اولیه حدود ۱۳۰ میلیارد ریال خسارت به صاحبان آنها وارد شده است. متاسفانه در این آتش‌سوزی توان ما برای کنترل و مهار آتش کافی نبود و تلاش مجموعه بر پیشگیری از خسارت‌های بیشتر بود و مسلما مهار این حجم آتش با امکانات موجود کار ساده و امکان پذیری نبود. در زمان آتش سوزی ۷۰ فروند لنج سفاری، ۴۰ فروند لنج صیادی و ۳۰ قایق در اسکله حضور داشتند که با تدابیر اتخاذ شده به سرعت از محل آتش سوزی فاصله گرفتند.خوشبختانه این حادثه تلفات جانی اعم از کشته و زخمی در پی نداشت.