موج جدید بارش برف و باران در کشور

سازمان هواشناسی نسبت به احتمال وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها در نقاط مختلف کشور هشدار داد.

  1. یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷ ساعت ۱۲:۰۲ (۱ سال،۲ ماه قبل)
برف و باران
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در اخطاریه سازمان هواشناسی آمده است: احتمال وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها در استان های شمال و شرق خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، بوشهر، غرب و جنوب نیمه جنوبی کرمان، شمال و شرق هرمزگان و غرب کرمانشاه پیش بینی می شود.

در این روز بارش برف، لغزندگی جاده ها، کاهش دید و کندی تردد در جاده های برفگیر استان های لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، کردستان، زنجان، همدان، اردبیل قابل پیش بینی است.

در روز ۲۷ اسفند، احتمال وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها در استان های شرق مازندران، گلستان و خراسان شمالی وجود دارد. بارش برف، لغزندگی جاده ها، کاهش دید و کندی تردد در جاده های برف گیر ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی در استان های قزوین، البرز، تهران، سمنان  و خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی پیش بینی می شود.

از این رو توصیه می شود تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات احتمالی اتخاذ شود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی اعلام کرد: شنبه سامانه بارشی از غرب و شمال غرب وارد کشور شد که با بارش پراکنده در نوار غربی کشور شروع به فعالیت کرد.

«احد وظیفه» افزود: این سامانه یکشنبه اکثر مناطق کشور را در بر گرفته و سبب بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید و در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف می شود و در مناطق مستعد با بارش تگرگ همراه خواهد بود. شدت بارش در جنوب کردستان استان های کرمانشاه ایلام، لرستان، نیمه شرقی خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر، هرمزگان و نیمه جنوبی کرمان است که در استان های جنوبی رگبار و رعد و برق سبب آبگرفتگی معابر، بالاآمدن سطح رودخانه ها و سیلابی شدن مسیل ها می شود و در جاده های کوهستانی البرز و زاگرس بارش برف و لغزندگی جاده ها پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: این سامانه روز دوشنبه در سواحل دریای خزر، شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور فعال است و در شرق مازندران، گلستان و خراسان شمالی بارش شدت بیشتری خواهد داشت. همچنین از یکشنبه تا روز دوشنبه کاهش بین ۸ تا ۱۲ درجه ای دما در استان های ساحلی خزر و سپس شمال شرق کشور رخ می دهد.

«وظیفه» تصریح کرد: از اواخر روز یکشنبه و طی روز دوشنبه، دریای خزر مواج و طوفانی خواهد بود و همچنین یکشنبه خلیج فارس و تنگه هرمز و دوشنبه شرق خلیج تنگه هرمز و دریای عمان به سبب وزش باد شدید و رگبار و رعد و برق مواج و طوفانی خواهد بود.

هوای تهران امروز صاف گاهی همراه با وزش باد شدید و فردا نیمه ابری به تدریج ابری و در بعضی ساعات رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی شده و روز دوشنبه نیز تهران ابری خواهد بود و وزش باد شدید گاهی بارش پراکنده به تدریج کاهش ابر رخ خواهد داد.