خانواده ای با «ژن خوب» واقعی در ایران + عکس

در یک جمع و مهمانی خانوادگی یک نفر صدا می زند «دکتر» ! و ۳۰ نفر سرهایشان را بر می گردانند و پاسخ می دهند «بله!» این صحنه شاید زیادتر شبیه سکانسی از یک فیلم کمدی باشد اما در خانواده شگفت انگیز «فره وش» این یک واقعیت کاملا عادی است خانواده ای که رکورددار تربیت پزشک است.

  1. ۴ ماه،۴ هفته قبل
فرهوش
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

سال ۱۳۲۰ در کوران جنگ جهانی دوم و درست زمانی که شوروی از شمال و بریتانیا از جنوب مرزهای ایران را در نوردیدند، یک جوان تبریزی به نام حمید فرهوش دیپلم ریاضی اش را گرفت و برای تحصیل در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه شد، شاید آن زمان مرحوم فرهوش فکرش را هم نمی کرد خانواده ای که او تشکیل می دهد روزی سرآمد علم پزشکی در ایران شود، مرحوم فرهوش بزرگ ۸ فرزند داشت که همگی امروز مشغول طبابت و تدریس علوم پزشکی هستند و اگر همسران و فرزندان این خانواده را هم به این عدد اضافه کنیم ۱۹ پزشک در خانواده فره وش حضور دارند و باز هم اگر این خانواده را در یک مهمانی بزرگ تر در نظر بگیریم و عموزاده ها و دایی زاده را هم در محاسبهمان در نظر بگیریم به عدد ۲۶ می رسیم که می شود همان سکانسی که در ابتدای این گزارش به آن اشاره کردیم.

تا اینجای داستان زندگی خانواده فرهوش را دکتر محمد جعفر فره¬وش برایمان تعریف کرده است، یکی از متخصصان گوارش کشورمان که باور دارد اتمسفر حاکم در خانه و داشتن الگوهای مناسب در کنار استعداد مورثی مهمترین دلیل حضور این همه پزشک و تربیت فرزندانی نخبه در یک خانواده است.

دکتر محمد جعفر فرهوش به همراه برادر کوچکترش محمد صادق با هم در سال ۱۳۵۴ وارد دانشگاه و رشته پزشکی می شوند. دلیلش هم این است که برادر کوچکتر یک سال را جهشی می خواند و جالب است بدانید خواهرشان وحیده فرهوش هم سه سال را جهشی می خواند و هر سه با هم وارد دانشگاه و رشته پزشکی میشوند.

از کتاب گینس هم با این خانواده تماس گرفته اند، پیش از آنها یک خانواده ایرلندی با داشتن ۵ فرزند پزشک در کتاب رکوردها نام خود را ثبت کرده بودند و نام مادر و پدر فرهوش ها حالا به عنوان زوجی که زیادترین پزشک را تربیت کرده اند در جهان ثبت شده است.

جنس خانواده فرهوش ها هم به قول معروف جورِ جور است، همه نوع تخصصی در بین فرزندان خانواده دیده می شود، آن طور که دکتر محمد جعفر فره¬وش برای ما روایت می کند فرزند اول خانواده(محمد حسین) فوق تخصص روماتولوژی است، فرزند دوم(محمدرضا) فوق تخصص جراحی پلاستیک، فرزند سوم که خودش باشد فوق تخصص گوارش، فرزند چهارم(محمدصادق) متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه دارد ، فرزند پنجم(وحیده) هم متخصص چشم است، فرزند ششم و هفتم(محمد صالح و محمد مهدی) پزشک عمومی هستند و فرزند آخر(هایده) جراح دندانپزشک است.

در میان همسران یعنی عروس ها و دامادها هم همه جور تخصصی وجود دارد از متخصص پوست و مو بگیریم تا رادیولوژی و داروساز و ...

خلاصه این که خانواده فرهوش یک خانواده استثنایی در ایران است خانواده ای خاص با «ژن خوب» البته نه از آن ژن های خوب سیاسی، یک ژن علمی که ماحصل سال ها تلاش شبانه روزی و کشیک های دشوار و مطالعه و تحقیق فراوان است کاش همه ژن خوب ها این گونه بودند.