چرا عادل فردوسی پور قهر کرد؟

علی خودسیانی، از نویسندگان سریال های تلویزیونی درباره شرایط این روزهای تلویزیون و اینکه آیا برنامه برندی از نظر او در تلویزیون وجود دارد؟ اظهار کرد: فکر می کنم هیچ راهی برای برون رفت از این شرایط وجود ندارد، غیر از اینکه یا مدیران شجاعت پیدا کنند یا مدیران شجاع پیدا شوند. متاسفانه هیچکدام از مدیران صداوسیما جسارت ریسک ندارند. آنها شجاعت ایجاد تغییر هم ندارند.

  1. سه شنبه ۱۰ مهر ۹۷ ساعت ۰۷:۵۹ (۱ سال،۷ ماه قبل)
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

علی خودسیانی نویسنده سریال «هیات مدیره» با اشاره به اداره سازمان صداوسیما که چندین هزار کارمند دارد، یادآور شد: زیادترین آدم ها استخدام سازمان صداوسیما هستند اما اغلب برنامه های تلویزیون توسط افراد خارج از سازمان صداوسیما ساخته می شود. وقتی بی بی سی را با صداوسیمای به این عریض و طویلی مقایسه می کنیم می بینیم که آنها با ۵۰۰ کارمند رسمی برنامه هایشان را تولید و پخش می کنند.

این نویسنده با بیان اینکه در جایی مثل صداوسیما بالا بردن فکر و اندیشه و بینش مخاطبان باید تحت تاثیر قرار بگیرد، گفت: مدیران تلویزیون زمانی که فعالیتی ندارند، بعد از مدتی منفعل می شوند. از طرفی مخاطبان نیز باید تغذیه شوند و وقتی می بینند که در تلویزیون خودمان خبری نیست به شبکه های خارجی و ماهواره ای روی می آورند.

نویسنده سریال «مرز خوشبختی» در عین حال نبود جسارت مدیران صداوسیما را مدیران بالایی عنوان می کند و گفت: این مدیران دسته بالا هستند که جرأت و جسارت را از مدیران میانی گرفتند و مدیران میانی ما منفعل و ترسو شده اند.

خودسیانی با اعتقاد بر اینکه برنامه های برند تلویزیون انگشت شمار هم نیستند، گفت: همین برنامه ۹۰ واقعا برند است. شش میلیون مخاطب به این برنامه پیامک می دهند، منتهی چرا مجری باید تحت فشار قرار بگیرد و قهر کند و بارها و بارها از مخاطبان به خاطر مسائلی که بارها و بارها با منع مسؤولان تلویزیون روبه رو بوده است، عذرخواهی کند؟ چرا مسؤولان می ترسند آنتن و میکروفنی را جلوی همه بگذارند. این کار بهتر از این است که گفت وگوی هنرمندان از رسانه های خارجی و یا شبکه های معاند سر دربیاورد.

علی خودسیانی

او با اشاره به شرایط سخت کار در صداوسیما و پروسه هایی که برای ورود و خروج این سازمان وجود دارد، یادآور شد: سال ۷۲ برای رادیو نمایشنامه ای می نوشتم که هفته ای یک بار لازم بود به صداوسیما بروم. تا زمانی که آفیش داشتم می رفتم و می آمدم اما یک روز به من گفتند که باید گزینش شوم چون در منزل ماهواره دارم و باید کارت بگیرم. من هم گفتم مگر من به عنوان نویسنده می خواهم در صداوسیما استخدام شوم که کارت بگیرم؟ یک روز دیگر شاپور قریب، هنرمند پیشکسوت به برنامه ای در صداوسیما دعوت بود. او توان راه رفتن تا استودیو را نداشت، از حراست صداوسیما درخواست کردم که او را با ماشین به استودیو ببرم اما این اجازه را ندادند و گفتند باید پیاده شود. معلوم است که آدم های صاحب انگیزه و صاحب عقیده با این رفتارها هیچگاه به تلویزیون نمی آیند یا اگر اگر عشق و علاقه فردوسی پور نبود، برنامه اش یک سال هم دوام نمی آورد.

خودسیانی در ادامه این گفت وگو درباره ی برنامه های برند تلویزیون یادآور شد: هر کارخانه ای ۱۰ محصول دارد و از میان آن یک محصول خاص است بقیه برای کامل شدن آن محصول تولید می شوند. من فکر می کنم کل کارخانه صداوسیما از چرخش افتاده است و آنهایی هم که کار می کنند در سازمان صداوسیما کار تولید نمی کنند و برنامه هایی هم که انگشت شمار ادامه دارد با خون دل نگه داشته می شوند و نباید اسم صداوسیما را روی آن گذاشت.

او گفت: در میان این همه شبکه های مختلف صداوسیما یک برنامه تولیدی جذاب ندیده ایم که با برنامه های دنیا قابل رقابت باشد، حتی با تلویزیون کشوری مانند ترکیه. چرا برد خبری الجزیره به این میزان باید جلوتر از ایران باشد. ما زمانی صنعت سوم سینمای جهان را داشتیم چرا حالا در تلویزیون صنعت N ام جهان هستیم. چرا هنوز برخی می گویند «دایی جان ناپلئون» بهترین سریال است. چرا هنرمندان با استعدادی مثل یدالله صمدی را پس از سال ها فعالیت بیرون می گذراند و زمانی که فوت می کند می گویند هنرمندمان را از دست دادیم؟! قدرتمندترین رسانه ی هر کشوری رسانه ملی آن است در حالی که در کشور ما اینگونه نیست.

علی خودسیانی در پایان درباره وضعیت سریال های تلویزیونی نیز اظهار کرد: برای ساخت سریال باید جسارتِ تغییر و تحول داشت. متاسفانه ما اگر طرحی نو می دهیم هیچ مدیری نمی پذیرد چراکه ساخت آن ریسک و جسارت می خواهد.