مراسم ازدواج دکتر شریعتی و پوران شریعت رضوی قبل از انقلاب + عکس ها

دکتر علی شریعتی یک سال تلاش کرد تا توانست بانو پوران شریعت رضوی را راضی به ازدواج کند.

  1. ۳ ماه،۱ هفته قبل
5139714
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

دکتر پوران شریعت رضوی همسر دکترعلی شریعتی، ساعتی پیش در پی عارضه سکته قلبی درگذشت. « بی بی فاطمه شریعت رضوی» معروف به پوران شریعت رضوی، نویسنده و محقق بود. او از دانشگاه سوربن دکترای ادبیات فارسی داشت. پوران خانم همسر علی شریعتی و خواهر مهدی شریعت رضوی، یکی از سه دانشجویی است که در حمله نیروهای امنیتی شاه به دانشگاه تهران در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به شهادت رسید.

5139716

دکتر پوران شریعت رضوی فرزند حاج علی اکبر و پری در آبان ماه ۱۳۱۳ متولد شد. پدرش تاجر و اصالتاً خراسانی بود، اما خانواده شریعت رضوی به تهران کوچ کرده و بچه ها در همین شهر به مدرسه رفته بودند. آنها در مشهد هم خانه داشتند. پوران شش برادر و یک خواهر داشت.

5139718

در ۷ سالگی یکی از برادرانش را از دست داد. علی اصغر شریعت رضوی (طوفان) در حین دفاع از مرزهای ایران در مقابل ارتش شوروی در سال ۱۳۲۰ در آذربایجان جان باخته بود. در سال ۱۳۳۴ وارد دانشسرای عالی تهران شد و تحصیل در رشته ادبیات فرانسه را برگزید. با افتتاح دانشکده ادبیات در مشهد به تصمیم پدرش و علی رغم میل باطنی خود، در حالی که دو ماه در کلاس های دانشسرای عالی حضور یافته بود، وارد کلاسی شد که علی شریعتی یکی از دانشجویان آن بود. شریعتی در سال ۱۳۳۶ به پوران پیشنهاد ازدواج داد که پوران این پیشنهاد را با این استدلال که قصد دارد با مردی تحصیل کرده ازدواج کند و قبل از ازدواج باید تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان برساند، جواب رد داد. پس از حدود یکسال تلاش علی شریعتی این دو در ۲۴ تیر ۱۳۳۷ با یکدیگر ازدواج کردند....

5139717