ترانه علیدوستی ؛ دخترک ۱۵ ساله‌ای که شهرزاد قصه ها شد + عکس ها

ترانه علیدوستی تک و تنها این عنوان را یدک می‌کشد. ترانه یک خاصیت دیگر هم دارد.

  1. ۱ سال،۵ ماه قبل
ترانه علیدوستی و بروز شاخصه‌های بازیگر کنش‌مند ایرانی

به گزارش سرویس سینما، تئاتر و تلویزیون نوداد (سکوی اجتماعی خبر) اینکه از پدرش معروف‌تر شده است. معمولا بازیگران متکی به خود هستند و والدینشان را کسی خیلی نمی‌شناسد، اما ترانه این شانس را داشته که پدرش هم شهرت اجتماعی بالایی داشته است.

ترانه علیدوستی و بروز شاخصه‌های بازیگر کنش‌مند ایرانی

دومین فیلمی که با اصغر فرهادی کار کرد هم برایش خوش یمن بود هم بسیار تلخ. تا همین جا هم ترانه علیدوستی بازیگر گزیده کاری شده بود. بعد از «من ترانه ۱۵ سال دارم» که همه چیز به او داد، ترجیش این بود که زیاد توی چشم نباشد و با طمانینه تصمیم بگیرد. تصمیم غلطی نبود. برای همین هر دو سال یک فیلم بازی کرد و «چهارشنبه سوری» شد سومین فیلمش. فیلم دومش؛ «شهر زیبا» را هم با اصغر فرهادی بازی کرد و انگار گروه کارگردان بازیگر داشت شکل می‌گرفت. 

ترانه علیدوستی و بروز شاخصه‌های بازیگر کنش‌مند ایرانی

در «چهارشنبه سوری» نقشش کاملا متفاوت با خودش بود. نقش یک دختر کم سن و سال پایین شهری که شب عید به خانه مردم می‌رود برای کار. فرهادی داشت از ترانه یک شخصیت جدید کاملا خارج از فضای انتلکتوئل زندگی شخصی‌اش می‌ساخت. در «شهر زیبا» هم نقشی اینچنینی را بازی کرده بود. به هر حال «چهارشنبه سوری» از زاویه‌های متفاوتی مورد توجه قرار گرفت که یکی از آنها بازی ترانه بود. فیلم برای فرهادی چند قدم به جلو بود، چون مسئله‌ای که طرح کرد از زمان خودش جلوتر بود و سال‌ها بعد دیگران بسیار مسئله «چهارشنبه سوری» و عشق‌های مثلثی و خیانت در روابط زناشویی را مبتذل کردند.

ترانه علیدوستی و بروز شاخصه‌های بازیگر کنش‌مند ایرانی

ترانه البته در «چهارشنبه سوری» آواری بر سرش ریخت که کمتر برای بازیگری در این سطح پیش آمده است. زمانی که در همان روز چهارشنبه سوری، یعنی ۲۵ اسفند سال ۸۳ او در حال بازی در فیلم بود، خبر می‌دهند که برادرش در دل چهارشنبه سوری واقعی به خاطر حادثه ناگواری که همان منفجر شدن مواد محترقه است،‌ درگذشته است. ترانه البته به گفته فرهادی بعد از چند روز سر صحنه حاضر شد و به بازی‌اش ادامه داد و بسیار حرفه‌ای عمل کرد، خودش می‌گوید می‌خواستم سرم را با بازی در فیلم گرم کنم اما این اتفاق دردناک هرگز از ذهن ترانه پاک نخواهد شد.

ترانه علیدوستی و بروز شاخصه‌های بازیگر کنش‌مند ایرانی

شاید «ربکا» ساخته هیچکاک به لحاظ نبود شخصیت اصلی در عین پررنگ بودن حضورش با «درباره الی» قابل قیاس باشد. البته فرهادی آنقدر جرات نداشت که الی را اصلا نشان ندهد و فقط درباره‌اش حرف بزند و تماشاگر را پای کار نگه دارد. بهتر است بگویم قدرت این نوع تصویر کردن را احتمالا نداشت، اما خیلی‌ها هنوز هم «درباره الی» را بهترین فیلم اصغر فرهادی می‌دانند. ترانه علیدوستی بدون شک یکی از قله‌های بازی‌اش را در این فیلم تجربه کرد، در حالی که در نصف فیلم حضور نداشت و در حدیث دیگران نامش می‌آمد و حضورش در فیلم پررنگ‌تر از خیلی از شخصیت‌هایی بود که حضور داشتند. «درباره الی» اما ترانه را برای مدتی از فرهادی جدا کرد و مسائل حاشیه‌ای باعث شد این نخ گروه کارگردان / بازیگر موفق برای مدتی از هم پاره شود تا با «فروشنده» یک گره دیگر به این نخ بخورد.

ترانه علیدوستی و بروز شاخصه‌های بازیگر کنش‌مند ایرانی

یک نقش خارج از قاعده که به نظر بسیار آنارشیستی می‌آمد. ترانه با دست شکسته می‌خواست خشونت ناشی از شرایط تحمیل شده را در نقشش بازتاب دهد. «پذیرایی ساده» برای ترانه فقط یک فیلم متفاوت با یک شخصیت متفاوت بود. او قطعا توانایی‌های بیشتری از این فیلم را قبلا بروز داده بود.

ترانه علیدوستی و بروز شاخصه‌های بازیگر کنش‌مند ایرانی

اگر واکنش آنی ترانه به دستور ممنوعیت ورود ایرانی‌ها به خاک آمریکا نبود، احتمالا اسکار بهترین فیلم خارجی سال ۲۰۱۷ به فیلم آلمانی می‌رسید. اینجا بود که ترانه علیدوستی فراتر از بازیگر فیلم «فروشنده» ظاهر شد و حتی قبل از اصغر فرهادی خبر داد که به آمریکا نخواهد رفت. البته اشتباه اصلی را دونالد ترامپ رییس جمهور تازه انتخاب شده ایالات متحده مرتکب شد که در یک دستور احمقانه ورود تبعه‌های شش کشور را به خاک آمریکا ممنوع کرده بود. ترانه علیدوستی اما در «فروشنده» در حد و اندازه‌های نامش ظاهر شد. در حالی که در چند فیلم قبلی فرهادی کار نکرده بود اما نشان داد هنوز هم درک متقابلی از کارگردانش دارد. ترانه در «فروشنده» با پارتنر دائمی‌اش، شهاب حسینی هم به یک تفکر همسان رسید و نشان داد می‌تواند با او در یک قاب سینمایی، حس رد و بدل کند.

ترانه علیدوستی و بروز شاخصه‌های بازیگر کنش‌مند ایرانی

آخرین اثر قابل تامل ترانه علیدوستی این بار در شبکه خانگی به مردم عرضه شد و اتفاقا استقبال قابل توجهی از آن شد. شهرزاد سعادت در ماجرای عشقش با فرهاد دماوندی چنان غرق در حسش می‌شود که مرز بین بازیگر و نقش از بین می‌رود. در «شهرزاد» ترانه علیدوستی در تقابل‌های رو در رو با بزرگ آقا و قباد انگار با دو جبهه خشونت طرف است که چاره‌ای جز مبارزه با آنها ندارد. «شهرزاد» هنوز هم ادامه دارد و نگاه تماشاگر به آن دنباله‌دار شده است. ترانه علیدوستی هم احتمالا می‌تواند تماشاگر را با سکانس‌های میخکوب‌کننده غافلگیر کند.

ترانه علیدوستی و بروز شاخصه‌های بازیگر کنش‌مند ایرانی