اعتراف مهدویان به اشتباه در اظهارات نابخردانه درباره شاهنامه فردوسی + فیلم

محمدحسین مهدویان در برنامه «سینما دو» در مورد اظهارنظرش در رابطه با «شاهنامه» فردوسی در برنامه «هفت» گفت: «باید اعتراف کنم حرفی را که می‌خواستم بزنم به شکل درستی نگفتم و از کلمات درستی استفاده نکردم»

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
لینک های دانلود: mp4 (۲٫۱ MB) webm (۱٫۴ MB)

به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر) برنامه «سینما دو» با اجرا و سردبیری حامد عنقا شب گذشته، پنجشنبه 19 بهمن میزبان محمدحسین مهدویان، کارگردان و ابراهیم امینی، نویسنده فیلم «لاتاری» شد. کارگردان و نویسنده فیلم جنجالی «لاتاری» در گفتگو با حامد عنقا، درباره حواشی این فیلم، اظهارنظرها از سوی ارشاد، تغییر تهیه کننده، دردسر همکاری با عربها، لو رفتن شدن بخشی از داستان و ماجرای فاشیستی خواندن شاهنامه و احتمال تغییر پایان بندی فیلم در اکران عمومی سخن گفتند. «سینما دو» با اجرا و سردبیری حامد عنقا شب گذشته به لیلا حاتمی تقدیم شد که امسال با فیلم «بمب» در جشنواره حضور دارد و بازی او مورد توجه بخشی از منتقدین قرار گرفته است.

فاشیستی خواندن شاهنامه روی آنتن زنده و تایید ضمنی آقای رشیدپور + فیلم


مهدویان درباره موضع گیری اش درباره فردوسی اذعان کرد: 

باید اعتراف کنم حرفی را که می خواستم بزنم به شکل درستی نگفتم و استفاده درستی از کلمات نداشتم. اگر این اشتباه را نمی کردم، حتما این تلقی نیز به وجود نمی آمد. اما مسئله اینجا است که وقتی مجری برنامه به من گفت فیلم ترویج خشونت کرده است و فاشیستی است، پاسخ دادم با این معنا که شما درباره فیلم من حرف می زنید، پس می توان شاهنامه را هم چنین اثری تعبیر کرد وگرنه من کسی نیستم که بخواهم درباره فردوسی و شاهنامه حرف بزنم.

علاقه ام به شاهنامه از انتخاب نام آرش برای پسرم مشخص است

وی افزود: 

من یک جمله شرطی استفاده کردم و گفتم می توان بر اساس تعابیر شما، برای شاهنامه نیز چنین تعابیری به کار برد. به شخصه خیلی به شاهنامه علاقه دارم و الکی نیز این را نمی گویم. پسری دارم که نامش آرش است؛ وقتی می خواستیم نام آرش را انتخاب کنیم، گفتیم حتما نام یکی از شخصیت های شاهنامه را برایش به کار ببریم. آرش کسی است که با سلاح خودش حدود و مرز ایران را تعیین کرد و در واقع بدون اینکه با سلاحش خون بریزد، جان خود را نثار کرد و مرز ایران را تعیین کرد. در حقیقت من می خواستم به شاهنامه و فردوسی در آن برنامه به دلیل فشارهایی که وارد شده بود، پناه ببرم.