فاشیستی خواندن شاهنامه توسط کارگردان لاتاری و تایید ضمنی آقای مجری + فیلم

محمدحسین مهدویان با حرف‌هایش در برنامه سینمایی «هفت» نشان داد که چقدر از فضای خضوع و فروتنی به‌دور است.

  1. ۱ سال قبل
لینک های دانلود: mp4 (۲٫۴ MB) webm (۲٫۰ MB)

به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر) «محمدحسین مهدویان» کارگردان سینما و تلویزیون در حضور مجری جنجالی برنامه «رضا رشیدپور» در برنامه پخش زنده، با قاطعیت تمام اعلام کرد که کتاب شاهنامه فردوسی یک اثر «فاشیستی، نژادپرستانه، پر از شعار و خشونت» است.

مجری برنامه که از کلمات ناباورانه و پوچ کارگردان سینما آن‌هم در یک برنامه زنده و سراسری جاخورده بود به‌اجبار در جواب گفت: 

نه به این شدت، ولی می‌شود این‌گونه نیز تلقی داد!

محمدحسین مهدویان برای بار دوم تأکید کرد:

به همین شدت هست، ولی حالا شما بگوید کمتر. اگر می‌خواهید برخی از ابیات فردوسی را که خیلی فاشیستی هستند را می‌خوانم؟! چون‌که کانسپت (مفهوم ) کلی شاهنامه اساساً همان چیزی است که من می‌گویم.

جوان از راه‌ رسیده سینمای ایران که به پشتوانه فیلم «ماجرای نیمروز» توانست پله‌های موفقیت را چندتا یکی طی کند، غرور کار دستش داد. 

او که پیش‌تر هم در اختتامیه جشنواره فجر و هنگام دریافت سیمرغ مردمی بی‌طاقتی‌اش را نشان داده بود، این‌بار با بیان جملاتی که برخی ادبیات شاهنامه را خیلی فاشیستی می‌داند و شاهنامه را فاشیستی خوانده بود در راه دیگری گام نهاد. این‌بار او نشان داد که چقدر از فضای خضوع و فروتنی به‌دور است و سوای همه این تعارفات چقدر از شعور کمی برخوردار است که متوجه تفاوت شعر میهن پرستانه با ادبیات فاشیستی نمی شود.

اما زشت تر از آن تایید ضمنی آقای مجری (رضا رشیدپور) در این برنامه بود که معلوم نبود از بی سوادی این تایید را انجام داد یا قصد و خودش هم چنین اعتقادی داشت. رشیدپور بعد از جملات عجیب میهمان برنامه سری تکان داد و در تایید آن گفت: 

نه به این شدت، ولی می‌شود این‌گونه نیز تلقی داد!

تو که هنوز فرق میهن پرستی با فاشیسم را نمی دانی خیلی بیجا می کنی که این گونه تلقی می کنی و در برنامه زنده بر زبان می آوری. تو که دم از ادبیات و علاقه به ادبیات می زنی چرا از مفاهیم پایه ای ادبیات هیچ نمی دانی؟ 

در شبکه‌های اجتماعی اکنون و پس از چند روز بعد از برنامه «هفت» همچنان اعتراض‌ها به او درباره این سخنان ادامه دارد. کاربران شبکه‌های اجتماعی به او معنی کلمه «فاشیست» را یادآوری کرده‌اند.

برخی رستم را مثال زده و نوشته‌اند: 

مهدویان برای اینکه فرق اثر فاشیستی و نژادپرستانه با اثر وطنخواهانه و حماسی را بداند، کافی ‌است فقط داستان زال و رودابه و رستم را بخواند‌ و فیلم خودش را ببیند. 
کدام نژادپرستی است که قهرمان ملی‌اش دورگه باشد؟ شاهنامه حماسه‌ای است در ستایش ایرانیان، اما نژادپرستانه نیست بلکه وطنخواهانه است. 

یکی دیگر با جمله «چه اشکالی دارد فیلم فاشیستی بسازیم؟»، او را نقد کرده و گفته بود: 

البته مطمئنم سوادش در حدی نیست که بداند نفر قبلی که این جمله را گفت، اسمش ژوزف گوبلز بود که روز سقوط برلین با سیانور خودکشی کرد.