تخریب سنگ مزار یکی از هنرمندان قدیمی ایران + عکس ها

انجمن خوشنویسان با نوشتن نامه‌ای به فرماندار ری، نسبت به تخریب سنگ مزار یکی از خوشنویسان قدیمی واکنش نشان داد.

  1. ۱ سال قبل
تخریب سنگ قبر یک هنرمند قدیمی

به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)  انجمن خوشنویسان ایران با نوشتن نامه‌ای به جمالی‌پور، فرماندار شهر ری، نسبت به تخریب مقبره عماد‌الکتاب از بزرگان خوشنویسی کشور در قبرستان تاریخی امام‌زاده عبدالله ابراز نگرانی کرد و درخواست تشکیل جلسه‌ای قبل از هر اقدام دیگری برای مقبره این خوشنویس را مطرح کرد.

در متن این نامه آمده است: 

خوشنویس نامی ایران، میرزا محمد حسین سیفی قزوینی متخلص به عماد‌الکتاب از قله‌های هنر فخیم خوشنویسی است که خدمات شایان آن بزرگوار در حوزه کتابت آیات، روایات، اشعار، زیب و زینت مساجد و ... است و آثار گرانمایه ایشان در موزه‌های سراسر جهان از افتخارات فرهنگ و هنر ایرانی نشان دارد.
چنانچه استحضار دارید حرم حضرت امام‌زاده عبدالله در طرح توسعه، اقداماتی را پیش گرفته که اجرای این طرح قبرستان حاشیه را در بر می‌گیرد و مرقد خوشنویس بزرگ که محل تردد و احترام هزاران خوشنویس داخل و خارج کشور است در حال تخریب و تسطیح قرار گرفته، مسبوق به سابقه است که در گذشته نیز این محل مورد تعرض واقع شد و اسباب دلنگرانی و تکدر خاطر جامعه فرهنگی و هنری را فراهم آورد که با تجمع، مکاتبات و اعتراضات از ادامه روند فوق پیشگیری به عمل آمد.
توسعه حرم، بی‌شک یکی از شایسته‌ترین اقداماتی است که مورد تقدیرهمگان و جامعه فرهنگی هنری می‌باشد و این بناهای زیبا و با شکوه مدفن و قرارگاه شخصیت‌های بزرگ دینی و علمی فرهنگی است و اعتبار آن عالم هنرمند نیز که آثارش در موزه‌های سراسر دنیا افتخار ملت ایران است بر کسی پوشیده نیست.
امروز توجه به بنیان‌های فرهنگی و توسعه پلان‌های با عظمت علمی و هنری خود هدایتگر نوجوانان، جوانان و مردم بوده و خلاء این جایگاه‌ها اشباع نخواهد شد مگر با تهاجم فرهنگ بیگانه، علی ایحال در پیگیری‌های سابق پیشنهاد گردیده بود که بنا و یادبودی در آن محل در تکریم از آن مقام بزرگ و توسعه توریزم فرهنگی و هنری ایجاد گردد که به همین منظور بودجه‌ای نیز از طرف شهرداری اختصاص یافته بود که متاسفانه با عدم استقبال مسوولان وقت آن امامزاده به دست فراموشی سپرده شد و هم اکنون نیز این اتفاق نامناسب رخ داده که ما را در مقابل ده‌ها مکاتبه، تجمع و فشار روانی دوستداران و علاقمندان فرهنگ و هنر این کشور قرار داده است.
لذا بر آن شدیم طی مکاتبه‌ای ضمن اعلام دوباره نگرانی در خصوص این اقدام ناهماهنگ  درخواست نماییم به منظور برون رفت از جریان حادث، ترتیبی اتخاذ شود که جلسه‌ای با حضور نمایندگان انجمن خوشنویسان ایران شعبه شهرری و متولیان و مسوولان آن امامزاده، نماینده اوقاف، نماینده فرمانداری و شهرداری شهرری و اداره میراث فرهنگی، قبل از ادامه روند  و هر اقدام دیگری تشکیل گردد. بی شک این نشست و تبادل افکار و اطلاعات سبب اقدامات مناسب‌تر و ایجاد شرایط پاسخگویی به مشتاقان معترض را فراهم خواهد آورد.

تخریب سنگ قبر یک هنرمند قدیمی

تخریب سنگ قبر یک هنرمند قدیمی