المپیاد جهانی زیست شناسی در ایران

افت مدال آوری ایران

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در کمیته اجرایی المپیاد جهانی زیست شناسی با اشاره به میزبانی ایران در المپیاد گفت: این المپیاد ۲۴ تیر ماه برگزار می شود.

  1. ۷ ماه،۲ هفته قبل
المپیاد جهانی زیست شناسی در ایران/افت مدال‌آوری ایران
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

خبرنگار اجتماعی خبرگزاری , فاطمه مهاجرانی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در کمیته اجرایی المپیاد جهانی زیست شناسی ۲۰۱۸ در نشست با رسانه ها درباره المپیاد جهانی زیست شناسی به میزبانی ایران اظهار کرد: مسیر پذیرش میزبانی ایران از این مسابقات از سال ۲۰۱۲ آغاز شد که سرانجام با میزبانی ایران در سال ۲۰۱۸ موافقت شد و در تاریخ ۲۴ تیرماه افتتاحیه المپیاد را خواهیم داشت. وی ادامه داد: پیش بینی می کنیم تا شروع المپیاد تعداد حدود یک هزار میهمان داشته باشیم. ورود میهمانان از روز ۲۳ تیرماه است. ورود ایران به المپیاد از سال ۷۸ بوده است و تاکنون وضعیت علمی خوبی در این المپیاد داشته است حتی در اولین حضور رتبه دهم را کسب کردیم و تاکنون ۶۸۱ مدال کسب کرده ایم. مهاجرانی درباره اعتبار این المپیاد اظهار کرد: طبق مصوبه هیئت وزیران اعتبار ۱۵ میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است که تاکنون تخصیص اعتبارات برای تمامی المپیادها به خوبی انجام شده است.

وی ادامه داد: ۲۱۰ نفربرای شرکت آزمون داده اند که ۴ نفر انتخاب شده اند و به جای اینکه تیمی از ایران اعزام شود مسابقات در کشور برگزار می شود و این تعداد همگی از تهران هستند دو نفر دختر و دو نفر پسر و برخی از آنها از مدارس استعدادهای درخشان هستند و چون درس زیست شناسی به تجهیزات ازمایشگاهی نیاز دارد بچه های شهرستان در آن چندان موفق نیستند.

مهاجرانی با اشاره به اینکه ۶۲ کشور در این مسابقات به تعداد ۴۴۰ نفر ثبت نام کرده اند, بیان کرد: مسابقات آزمایش های عملی دارد که نیاز به خرید تجهیزات داشت و با توجه به نوسانات قیمت دلار دچار مشکل شدیم که حل شد و سوالات تئوری نیز طراحی شده است و محل اسکان طراحان سوال از دانش آموزان جداست و امنیت سوالات تامین شده و المپیاد در دانشگاه شهید بهشتی و هتل آزادی برگزار می شود.

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در کمیته اجرایی المپیاد جهانی زیست شناسی با اشاره به اینکه هر کشوری که با آن رابطه دیپلماتیک داریم می تواند در این مسابقات به میزبانی ایران شرکت کند و کشور آمریکا نیز شرکت کرده است, افزود: دانش اموزانی که مدال طلا می گیرند معافیت کنکور خواهند داشت و با توجه به اینکه آزمون در ایران برگزار می شود سعی می کنیم سفری به خارج از کشور برای آنها داشته باشیم.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم در حوزه ایجاد اشتغال برای نخبگان فعالیت ها را گسترش دهیم و اشاره کنیم به اینکه چرخش نخبگان داریم یعنی افرادی که خارج از کشور زندگی می کنند اما نتایج تحقیقات خود را با کشور به اشتراک می گذارند بنیاد نخبگان نیز وظیفه حمایت از نخبگان کشور را بر عهده دارد و منکر ایرادات نیستیم اما نباید منکر تلاش ها هم بود.

مهاجرانی درباره افت رتبه ایران در المپیادهای جهانی گفت: افت ایران به دلیل ضعف ساختار باشگاه دانش پژوهان جوان است، در دوران طلایی فعالیت باشگاه، ایران چندین سال رتبه برتر جهان شد و هم اکنون موفقیت شگفت انگیز ایران در سال های گذشته افت کرده است و ارزیابی کارشناسان نشان می دهد باشگاه دانش پژوهان جوان ماهیت و ساختار قبلی را ندارد. اگر این باشگاه استقلال مالی و حقوقی خود را پیدا کند اوضاع بهتر خواهد شد.