موفقیت "طرح بازی و یادگیری" در گروی باور مجریان است

وزیر آموزش وپرورش گفت: موفقیت "طرح بازی و یادگیری" درگرو امکانات و اعتبارات نیست بلکه موفقیت آن درگرو باور مجریان است این طرح باید کاملاً به صورت اختیاری و با درخواست مدیر مدرسه اجرا شود.

  1. شنبه ۲۹ دی ۹۷ ساعت ۱۳:۰۴ (۷ ماه قبل)
موفقیت "طرح بازی و یادگیری" در گروی باور مجریان است
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

گروه اجتماعی خبرگزاری ؛ صبح امروز سید محمد بطحایی در گردهمایی مشترک مسئولان، کارشناسان، رابطان استانی و معاونت آموزش ابتدایی در پروژه بازی و یادگیری اظهار کرد: امروز آغاز یک حرکت مبارک در  نظام تعلیم و تربیت است هر چند ممکن است فعلاً انعکاس لازمه را نداشته باشد اما سرآغاز یک تحول خوب و زیباست.

وی با تشکر از متصدیان این طرح ادامه داد: مدارس  چنانکه باید از نشاط و سرزندگی و اشتیاقی که شرط لازم  برای یادگیری است، بی بهره هستند و بعضاً به یک محیط خشک و خشن تبدیل شده اند که دائماً تمایلات بچه ها در رقابت های ایجادشده سرکوب می شوند و از میان جمع یک نفر مدال پیروزی به گردن می اندازد و او نیز خودش در رقابتی دیگر سرکوب می شود.

فاصله ایران و کشورهای توسعه یافته به دلیل تغییر نکردن روش های یادگیری

بطحایی از ضرورت شاداب سازی مدارس از سال ها قبل خبر داد و تصریح کرد: فاصله ای که بین ما و کشورهای توسعه یافته وجود دارد ناشی از عدم تغییر روش های یادگیری است.

وی تغییرات در روش های یادگیری را ضروری دانست و گفت:  لازمه هرگونه تحول، تغییر در نگرش هاست  البته باید سال ها طول بکشد تا این تغییرات جواب دهد و اجرای چنین طرح هایی، ایده یک وزیر نیست بلکه طرحی است که دنیا سال ها به دنبال آن است و آن را اجرایی کرده است.

در محتوا جلو و در روش ها ۷۰ سال عقبیم

وی ادامه داد: در محتوا نسبتاً جلو هستیم اما در روش ها شاید ۷۰ سال عقب هستیم؛ شادی و نشاط، شرط اصلی در پایداری و ماندگاری یادگیری است بنابراین باید این شادی را در مدارس حاکم کنیم.

بطحایی بیان کرد: در دهه های اخیر انرژی که صرف تغییرات ساختاری شد، اجازه ترمیم روش ها را به ما نداد و هرگاه دانش آموزان از تعطیلی مدرسه احساس ناراحتی کردند آن زمان تحول مورد نظر انجام شده است.

وزیر آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها که از لحاظ فرهنگی و تاریخی اصلاً قابل قیاس با کشور ما نیستند با اصلاح روش ها، محیطی شاداب و پرانرژی را در مدارس خود ایجاد کردند.

چگالی درس ها باید کاهش یابد

وی ادامه داد: در اجرای طرح بازی و یادگیری بر اساس علم روانشناسی رنگ ها، استفاده از رنگ های مناسب و فضای آموزشی در یادگیری بسیار مناسب و مؤثر است؛ چگالی درس ها بسیار مهم است و محتوا نیز باید تغییر کند و در برخی موارد هم کاهش یابد.

بطحایی گفت: موفقیت این طرح درگرو امکانات و اعتبارات نیست بلکه موفقیت آن درگرو باور مجریان این طرح است که باید با تمام وجود این پروژه را باور کنند؛ این طرح باید کاملاً به صورت اختیاری و با درخواست مدیر مدرسه اجرا شود و کلاس بازی باید در مکانی باشد که والدین بتوانند از پشت شیشه بازی  فرزندان خودشان را مشاهده کنند.

وی افزود: مسئول مستقیم این طرح باید با تمام انرژی برای اجرای این طرح تلاش کند لذا این طرح امانتی است که  رابطان و مسئولان آن باید با جدیت آن را اجرا کند؛ امیدوارم با همکاری اولیا و مدیران مدارس ۱۰۰۰ مدرسه مجری آزمایشی این طرح به خوبی آن را اجرایی کنند.