تعداد داوطلبان آزمون ارشد ۱۲۱ هزار نفر کم شد

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به آغاز دریافت کارت شرکت در آزمون ارشد ۹۸ گفت: بیشترین تعداد داوطلبان در گروه علوم انسانی و کمترین در گروه علوم پایه و دامپزشکی هستند.

  1. دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸ ساعت ۱۲:۳۰ (۵ ماه،۴ هفته قبل)
تعداد داوطلبان آزمون ارشد 121 هزار نفر کم شد
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

حسین توکلی با اشاره به آغاز دریافت پرینت کارت شرکت آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ از امروز "دوشنبه ۲۰ خرداد" اظهار کرد: در آزمون ارشد سال ۹۸ تعداد ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب شرکت کرده اند که از این تعداد ۳۰۸ هزار و ۵۴ نفر خانم و ۳۰۶ هزار و ۸۲۹ نفر آقا هستند.

وی افزود: آزمون ارشد امسال در ۶ گروه و ۱۳۱ کدرشته امتحانی برگزار می شود و آمار داوطلبان نسبت به سال ۹۷، ۱۲۱ هزار و ۵۰۲ نفر کمتر شده و شانس قبولی بیشتر است.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: به داوطلبان اجازه داده شده است از رشته های شناور کد رشته امتحانی دوم را انتخاب کنند که ۴۰ هزار و ۶۶۹ نفر علاوه بر کدرشته امتحانی اول متقاض کد رشته امتحانی دوم شدند و برای آنها دو کارت رود به جلسه آزمون صادر می شود که باید پرینت هر دو را دریافت کنند.

توکلی با اشاره به اینکه آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ در روزهای پنجشنبه ۲۳ و جمعه ۲۴ خرداد در ۷۷ شهرستان و ۱۶۲ حوزه امتحانی برگزار می شود، افزود: صبح پنجشنبه ۲۹۹ هزار و ۲۲ نفر در ۳۲ کدرشته امتحانی، بعدازظهرپنجشنبه ۸۲ هزار و ۸۷۳ داوطلب در ۶۳ کدرشته امتحانی که شناور است شرکت می کنند همچنین صبح جمعه ۲۴ خرداد، ۲۷۳ هزار و ۳۱۰ داوطلب در ۳۶ کدرشته امتحانی به رقابت می پردازند.

بیشترین داوطلب در گروه علوم انسانی و کمترین در علوم پایه

وی بیان کرد: برای داوطلبان حاضر در جلسه آزمون کارنامه صادر و در نیمه دوم تیر ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته می شوند می توانند در تاریخ مشخص شده برای انتخاب رشته اقدام کنند و نتایج نهایی اواخر شهریور اعلام خواهد شد.

مشاور عالی سازمان سنجش عنوان کرد: در گروه علوم انسانی برای ۴۵ کدرشته ۳۸۵ هزار و ۶۴۰ داوطلب شرکت کرده اند که بیشترین تعداد است، در گروه علوم پایه برای ۱۷ کدرشته ۳ هزار و ۶۷۸ نفر، گروه فنی برای ۲۴ کدرشته ۱۳۰ هزار و۴۰۶ نفر،در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ هزار و ۸۵۱ داوطلب در ۲۳کد رشته، در گروه هنر ۴۵ هزار و ۹۱۳ داوطلب در ۱۳ کد رشته و در گروه دامپزشکی یک هزار و ۳۹۵ داوطلب در ۹کد رشته به رقابت می پردازند.