شرایط ثبت نام دانش آموزان اتباع در مدارس و هنرستان ها اعلام شد + جزئیات

شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس کشور اعلام شد و براین اساس، ۳ مرحله برای ثبت نام دانش آموزان فاقد مدارک هویتی و اقامتی تعیین شده است.

  1. چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸ ساعت ۱۰:۲۶ (۵ ماه،۳ هفته قبل)
شرایط ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در مدارس و هنرستان‌ها اعلام شد + جزئیات
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

خبرنگار اجتماعی خبرگزاری ؛ شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس وزارت آموزش و پرورش برای سال تحصیلی ۹۸-۹۹ اعلام شده است.

براساس دستورالعمل ابلاغی به استان ها شرایط ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس کشور بدین شرح است:

مدارک معتبر برای ثبت نام صرفاً یک از موارد زیر است:

گذرنامه دارای پروانه اقامت، کارت هویت ویژه اتباع خارجی صادره از اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، کارت های آمایش ۱۳ و ۱۴، برگ تردد بین شهری، دفترچه پناهندگی معتبر صادره از ناجا، گذرنامه مشمولین طرح خانواری با اعتبار ۳۱ خرداد ۹۵ و بعد از آن، دفترچه اقامت معتبر صادره از ناجا، دارندگان کارت اقامت ویژه صادره از اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و کارت ویژه حمایت تحصیلی.

دانش آموزانی که دارای مدارک اقامتی معتبر منتشر شده فوق هستند می توانند با توجه به شرایط زیر در تمام مقاطع تحصیلی تا سطح دیپلم در مدارس رسمی اقدام به ثبت نام و ادامه تحصیل کنند.

مدیران مدارس باید هنگام ثبت نام اولیه مدارک هویتی و اقامتی متقاضی را به دقت کنترل کنند مسئولیت وجود هرگونه تناقض در مدارک هویتی و اقامتی دانش آموزان پس از ثبت نام به عهده مدیران است.در صورت وجود ابهام در مدارک هویتی و اقامتی دانش آموزان ارائه گواهی تایید اصالت و اعتبار گذرنامه یا دفترچه پناهندگی یا دفترچه اقامت یا کارت آمایش از سوی مراجع صادرکننده و دوایر تابعه آنها توسط اولیای دانش آموزان الزامی است.

مدارک هویتی و اقامتی هر فرد به جز دفترچه اقامت و کارت اقامت ویژه در محدوده همان استان یا شهرستان محل صدور معتبر بوده و دارندگان آنها صرفاً مجاز به ثبت نام در همان محدوده هستند البته موارد استثنا توسط اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و ناجا اعلام می شود.

تحصیل فرزندان ایثارگران اتباع خارجی در مدارس شاهد و مدارس ایثارگران با رعایت ضوابط و شرایط ورود به مدارس بلامانع است.

شرایط ثبت نام در مدارس خاص و دریافت کمک های مردمی از اتباع

تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس غیردولتی، نمونه دولتی، استعدادهای درخشان و استثنایی مطابق دستورالعمل های ابلاغی در خصوص این مدارس و همانند دانش آموزان ایرانی خواهد بود، در مورد اخذ کمک های مردمی از اتباع خارجی نیز همانند دانش آموزان ایرانی عمل می شود.

ثبت نام از  دانش آموزان فاقد مدارک هویتی و اقامتی با کارت حمایت تحصیلی

دانش آموزانی که دارای مدارک هویتی و اقامتی تاریخ گذشته یا فاقد هرگونه مدارک هویتی و اقامتی معتبر هستند فقط از طریق کارت حمایت تحصیلی که توسط اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور صادر می شود می توانند در مدارس ثبت نام و ادامه تحصیل داشته باشند.

کارت حمایت تحصیلی به صورت رایانه ای یا شناسه اختصاصی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور است و صرفاً برای تحصیل اتباع خارجی صادر و نظرات آموزش و پرورش استان محل صدور معتبر است کارت ویژه حمایت تحصیلی شامل مشخصات فردی اظهار شده از طرف ولی دانش آموز، شناسه اختصاصی، عکس دانش آموز و والدین او می باشد.

سه مرحله برای ثبت نام دانش آموزان فاقد مدارک هویتی و اقامتی

اعتبار کارت ویژه حمایت تحصیلی فقط برای یک سال است و باید قبل از آغاز هر سال تحصیلی نسبت به دریافت کارت جدید اقدام شود به منظور ساماندهی ثبت نام این گروه از دانش آموزان مراحل زیر الزامی است:

الف-دریافت تاییدیه سلامت:

دریافت برگه معرفی نامه سنجش سلامت و ایمن سازی از دفاتر تعیین شده از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان محل سکونت.

مراجعه متقاضی به ستاد مراکز بهداشت شهرستان مربوطه جهت معرفی به مرکز بهداشتی درمانی تعیین شده به منظور انجام معاینات پزشکی و واکسیناسیون.

نتیجه سنجش سلامت و ایمن سازی گروه سنی ۶ تا ۱۸ سال اتباع خارجی جدیدالورود به مدارس توسط مرکز بهداشت شهرستان به دفاتر تعیین شده از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اعلام و از طریق آنها به سیستم به صورت سیستم رایانه ای "سناد" و معرفی نامه فیزیکی به مدارس و ادارات آموزش و پرورش انعکاس می یابد.

ب- ثبت نام موقت در سامانه سناد و تعیین پایه تحصیلی.

ج- ثبت نام قطعی در مدارس.

پس از انجام این مراحل یعنی اعلام تاییدیه سلامت در سیستم سناد و تعیین پایه تحصیلی، مدارس می توانند حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۸ نسبت به ثبت نام قطعی اقدام کنند.

کارت ویژه حمایت تحصیلی جهت ثبت نام هر فرد در محدوده استان یا شهرستان محل صدور تا پایان سال تحصیلی معتبر است و دانش آموز نیاز به برگه جدید اقامتی ندارد.

مراحل ثبت نام دانش آموزانی که فاقد مدرک تحصیلی هستند

متقاضیانی که فاقد مدرک تحصیلی یا دارای مدرک تحصیلی خارجی هستند باید جهت تعیین پایه تحصیلی و ارزشیابی مدرک تحصیلی خود به شرح زیر اقدام کنند:

متقاضیان ثبت نام در یکی از پایه های دوره ابتدایی که فاقد مدرک تحصیلی هستند باید جهت تعیین پایه تحصیلی به نزدیکترین دبستان محل سکونت خود مراجعه کنند مدیران مدارس ابتدایی برای تعیین پایه تحصیلی دانش آموزان باید بر اساس مفاد ماده ۴۳ آیین نامه اجرایی مدارس اقدام کنند.

متقاضیان ثبت نام در یکی از پایه های دوره متوسطه اول و دوم که فاقد مدرک تحصیلی هستند باید جهت تعیین پایه تحصیلی اداره آموزش و پرورش آن محل منطقه محل سکونت خود مراجعه کنند، ادارات آموزش و پرورش باید برای تعیین پایه تحصیلی متقاضیان دوره اول متوسطه مطابق ماده ۴۳ آیین نامه اجرایی مدارس را برای تعیین پایه تحصیلی متقاضیان دوره دوم متوسطه مطابق ماده ۶۱ آیین نامه آموزشی دوره متوسطه روزانه عمل کرده و پس از تعیین پایه تحصیلی نسبت به صدور معرفی نامه به مدارس مربوطه اقدام کنند.

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی خارجی هستند باید برای ارزشیابی و تطبیق مدرک تحصیلی خود از طریق مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور اقدام کنند.

قوانین مرتبط با رعایت شرایط سنی در تمام دوره های تحصیلی مدنظر قرار می گیرد و چنانچه در مورد سن خوداظهاری و ظاهر فرد تردیدی وجود داشته باشد مدرسه باید دانش آموزان را جهت تعیین سن قطعی به مرکز بهداشتی تایید کننده سلامت دانش آموز معرفی تا در کمیسیون مربوطه مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه به مدرسه اعلام شود، نتیجه اعلام شده ملاک عمل بوده و در پرونده دانش آموز ثبت و ضبط می شود.

چنانچه متقاضیان ادامه تحصیل پس از تعیین پایه تحصیلی دارای کبر سن بوده و امکان ادامه تحصیل آنها در مدارس رسمی روزانه نباشد می توانند با معرفی نامه ادارات مربوطه به مدارس بزرگسالان یا نهضت سوادآموزی مراجعه کنند.

شرایط ثبت نام اتباع خارجی در هنرستان ها

ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در هنرستان های شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش با رعایت موارد زیر بلامانع است:

ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش با رعایت سهمیه در رشته های زیر مجاز است:

پذیرش ۲۰درصدی از ظرفیت هر ناحیه، شهرستان و منطقه فقط در: شاخه فنی و حرفه ای شامل رشته های پویانمایی "انیمیشن"، سینما، موسیقی" نوازندگی سازهای ایرانی"، موسیقی "نوازندگی سازهای جهانی"، نمایش و نقاشی.

شاخه کاردانش شامل رشته های هتلداری، نقاشی ایرانی، صحافی و جلدسازی، نوازندگی سازهای ایرانی، نوازندگی سازهای جهانی، آواز ایرانی و آواز جهانی.

پذیرش ۱۰ درصدی از ظرفیت هر ناحیه، شهرستان و منطقه مناسب با سیاست های توسعه متوازن استان و سایر رشته های شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش.

تغییر درصد ثبت نام در هنرستان ها در صورت عدم مغایرت با سند راهبردی آموزش اتباع خارجی و اعلام آن از طریق کمیته تخصصی آموزش و پژوهش بلامانع است.

ممنوعیت اسکان شامل اتباع خارجی ساکن ایران که با زنان ایرانی ازدواج کرده و ثبت ازدواج آنها به تایید وزارت کشور رسیده است و اتباع خارجی که دارای پرونده اقامت معتبر در استانهای ممنوع هستند، نمی باشد.

ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی که دارای مدارک معتبر هویتی و اقامتی هستند و بنا به دلایل موجهی مجاز به اقامت در مناطق ممنوع می باشند بر اساس معرفی نامه اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی یا پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا استان مورد نظر بلامانع است.

دانش آموزان اتباع همانند دانش آموزان ایرانی هستند

در تمام فعالیت های آموزشی و پرورشی درون مدرسه مانند برگزاری اردوها و مسابقات، فعالیت های فرهنگی، ورزشی و آموزش و اجرای دوره های آموزش خانواده، دانش آموزان اتباع خارجی با دانش آموزان ایرانی در شرایط یکسان و مساوی بوده و تأکید می شود در تعلیم و تربیت دانش آموزان در یک مدرسه نباید هیچ تفاوتی به لحاظ امور آموزشی، تربیتی،اجتماعی و فرهنگی رویت شود.

ضوابط و شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی دارای مدرک هویت و اقامتی معتبر و دارندگان کارت ویژه حمایت تحصیلی صادره از دفاتر خدمات اتباع خارجی یک ساله است.

جداسازی دانش آموزان اتباع خارجی از دانش آموزان ایرانی ممنوع است.