چاه های فرسوده و سیم کشی برق ۲ تهدید در کمین مدارس فرسوده تهران

رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران با هشدار نسبت به دو معضل "چاه های فرسوده" و "سیم کشی" مدارس در شهر تهران گفت: این دو خطر مدارس فرسوده تهران را تهدید می کند.

  1. چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸ ساعت ۱۵:۲۷ (۷ ماه قبل)
چاه‌های فرسوده و سیم‌کشی برق 2 تهدید در کمین مدارس فرسوده تهران
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

خبرنگار اجتماعی خبرگزاری ؛ نعمت بنی آدم امروز در نشست خبری بیست ویکمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران که در محل سازمان نوسازی مدارس استان تهران برگزار شد، اظهار کرد: اگر ۴۰ درصد مدارسی که بعد از انقلاب توسط خیران ساخته شد، وجود نداشت، مشخص نبود چه اتفاقی برای دانش آموزان می افتد و از ۲۱ سال قبل که مجمع خیرین مدرسه ساز تشکیل شد تا به امروز یک هزار خیر در خارج از کشور و ۶۸۰ هزار خیر در داخل کشور وجود دارد.

وی افزود: خیران تمایل دارند مدارس را در شهر خود بسازند اما وقتی معضلات استان تهران و زمین هایی که وجود ندارند، مدارس با قدمت ۶۰ تا ۷۰ سال را برای آنها بیان می کنیم نسبت به ساخت مدرسه پیش قدم می شوند هم اکنون ۶۰ تا ۷۰ درصد مدارس تهران فرسوده هستند و اگر مکان یابی انجام شود در نقاط مرکزی شهر می توانند مدارس فرسوده را تبدیل به احسن کنند و از فروش یک مدرسه، سه یا چهار مدرسه ساخته می شود.

رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران گفت: خیران اقدام به شناسایی دانش آموزان نیازمند و حمایت از آنها می کنند و برنامه ای برای حمایت از دانش آموزان نام آور که در زمینه ای قهرمان هستند یا هنر خاصی دارند، طراحی کردیم و تا به امروز ۱۴ تا ۱۵ نفر را معرفی کرده اند که بیشتر معلولان حرکتی و جسمی هستند و آنها را تحت پوشش قرار دادیم اما از نام آوران فرد خاصی را معرفی نکرده اند و احتمال اینکه از طریق هیئت امنای مدارس معرفی شوند، وجود دارد.

ساخت مدارس متریک توسط دانش آموزان

وی با اشاره به طرح "هر دانش آموز یک متر"  عنوان کرد: برای ساخت هر یک متر مدرسه، یک میلیون تومان نیاز است که با پرداخت آن توسط دانش آموزان، پول ها در حسابی جمع و در همان منطقه ساخته می شود و نخستین مدرسه به عنوان "مدرسه متریک" در منطقه ۴ تهران ساخته شد و به دنبال ساخت این نوع مدارس با همراهی دانشجویان و دانش آموزان هستیم.

رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران با اشاره به اینکه هنوز در کشور مدرسه کم است و مدارس دو شیفت و سه شیفت داریم، افزود: استان تهران به دلیل مهاجرت به شدت با کمبود مدرسه مواجه است در کشور ثروت وجود دارد و بهترین صدقه جاری و خدمت به خلق ساخت مدرسه است.

۵۰ مدرسه به صورت اضطرار در منطقه ۲۲ نیاز است

بنی آدم با اشاره به مشکلات ساخت مدرسه در منطقه ۲۲ تهران گفت: در این منطقه مشکلات عجیبی داریم و قرار بود تا اواخر سال ۹۷ گلریزان کرده و مدارس مورد نیاز را تامین کنیم، هم اکنون به صورت اضطراری ساخت ۵۰ مدرسه نیاز است و اگر خانواده ها در منازل آماده ساخت ساکن شوند به ۱۲۴ مدرسه دیگر نیاز داریم؛ به دلیل کمبود مدرسه دانش آموزان منطقه ۲۲ به مدارس مناطق ۵ و ۹ می روند و این منطقه به یک دمل چرکین تبدیل شده است.

تبدیل به احسن کردن املاک مازاد فراموش شده است

وی ادامه داد: انبوه سازان به ازای هر ۱۰۰ واحد مسکونی که ساخته می شود یک مدرسه تحویل نمی دهند، پیشنهاد ما این است مدارسی که در بافت تجاری قرار دارد را بفروشند و با پول آن می توان ۴ تا ۵ مدرسه دیگر ساخت، در میدان ونک مدرسه ای خالی وجود دارد که ۱۲۰ میلیارد پول زمین آن است و با فروش آن می توان ۱۲ مجتمع آموزشی در تهران ساخت؛ در زمان آقای قالیباف به ما گفتند شما خیر را تامین کنید و ما زمین را برای ساخت مدرسه می دهیم اما هنوز با آقای حناچی شهردار جدید تهران صحبت نکرد ه ایم.

بنی آدم با اشاره ساخت مدارس سازه فلزی که پیچ و مهره ای است در مناطق زلزله زده گفت: این مدارس ضد زلزله و آتش سوزی است و در وسط دیوارها بتن سبک به کار رفته، مدارس دخترانه رنگ صورتی و پسرانه سبز است و کار در شهر آق قلا شروع شده است.

رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران با هشدار نسبت به چاه های قدیمی مدارس عنوان کرد: این چاه های قدیمی بسیار خطرناک است  و امکان ریزش آنها وجود دارد همچنین معضل دیگر مدارس تهران، آتش سوزی سیم کشی مدارس فرسوده است که با کوچکترین جرقه ای آتش می گیرد بنابراین قبل از وقوع حادثه باید به فکر بود.