سرپرست آموزش و پرورش: آموزش در مدارس ۴۹۰۰ ساعت بیشتر از میانگین جهانی

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ساعت آموزش در مدارس ایران در طول ۱۲ سال تحصیل ۱۲۹۰۰ ساعت و میانگین جهانی ۸هزار ساعت است، گفت: معتقدم که پژوهش جدید نباید انجام بگیرد.

  1. پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸ ساعت ۱۲:۱۲ (۷ ماه،۱ هفته قبل)
سرپرست آموزش و‌پرورش: آموزش در مدارس 4900 ساعت بیشتر از میانگین جهانی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

سید جواد حسینی در نشست هم اندیشی با اساتید دانشکده های علوم تربیتی اظهار کرد: تمام نظرات و پیشنهادات اساتید را یادداشت کردم و از فردا موارد را به طور حوزه ای به معاونت های مربوطه ارجاع خواهم داد.

وی افزود: هدف از تشکیل جلسه هم اندیشی با صاحب نظران علوم تربیتی استفاده از دانش و تجربه اساتید است و در همین راستا در گردهمایی مدیران کل نوسازی مدارس با ۷۰ استاد از دانشکده های معماری کشور جلسه داشتیم و  توانستیم از نظرات علمی و مهارتی اساتید استفاده کنیم.

حسینی با اشاره به اینکه معتقدم با حضور صاحب نظران می توانیم به کیفیت دست پیدا کنیم، تصریح کرد: اساتید معماری در خصوص فضاهای آموزشی، نشاط در مدارس و کالبد مدرسه با توجه به تمام ساحت های سند تحول بنیادین صحبت کردند و قرار شد ۵ نفر از اساتید، رابط دانشگاه ها با سازمان نوسازی مدارس باشند.

سرپرست وزارت آموزش وپرورش بابیان اینکه در حال حاضر شکافی وجود دارد که البته روزبه روز کم می شود، گفت: معمولاً صاحب نظران، مدیران را افراد کم اندیشه و تنها اجرایی می شناسند و برعکس مدیران، صاحب نظران را فرشته و آسمانی با تئوری محض می دانند.

حسینی بابیان اینکه تجربه شاگردی صاحب نظران علوم تربیتی در حوزه های پژوهشی و آموزشی را داشتم، اذعان کرد: باید واقعیت ها را ببینیم و در مدیریت طوری عمل کنیم که به زمین نچسبیم و اگر باتجربه و دانش خود، یک کار را برای ما مدیران اجرایی مشخص کنید در همان مسیر اقدام خواهیم کرد و با این منابع می توان به کیفیت و بهره وری رسید.

ساعت آموزش در مدارس ایران ۴ هزار و ۹۰۰ ساعت بیشتر

سرپرست وزارت آموزش وپرورش گفت: در حال حاضر از پایه اول ابتدایی تا پایه دوازدهم ۱۲۹۰۰ ساعت آموزش داریم که در مقایسه با میانگین جهانی که ۸۰۰۰ ساعت است، بسیار زیاد است. در کشورهای دیگر این فاصله ۸۰۰۰ ساعت تا ۱۲۹۰۰ ساعت را با برنامه های مهارتی مانند نقاشی، شادی، ...برنامه ریزی می کنند.

حسینی تأکید کرد: اگر در مدارس برنامه های مهارتی و تربیت تمام ساحتی را نداشته باشیم، نظام آموزشی با سند تحول بنیادین پیش نرفته است و البته در حال حاضر کلاس های مدارس باتربیت تمام ساحتی فاصله دارند و متأسفانه کنکور زدگی را داریم و دانش آموز در برابر آموزش مقاومت می کند.

سرپرست وزارت آموزش وپرورش بیان کرد: در علوم اجتماعی مفهومی به نام سرمایه تاریخی داریم اما در حال حاضر این سرمایه را نداریم و از آن استفاده نمی کنیم و مدام در نفی همدیگر هستیم.

حسینی خاطرنشان کرد: تصمیم داریم که با کمک شما صاحب نظران، مدیریت تصمیم گیری مبتنی بر دانش را راه اندازی کنیم چراکه در حال حاضر سازمان ها این گونه نیستند آن قدر گرفتاری و مشکلات زیاد در سر راه دارند که فرصت اندیشه کردن ندارند.

وی آموزش وپرورش را فرا وزارتخانه دانست و گفت: آموزش وپرورش با انبوهی از مشکلات مواجه است و از شما می خواهم که در طراحی ساز وکار نظام مدیریت تصمیم گیری مبتنی بر دانش به  ما کمک کنید.

پژوهش جدید انجام نشود

سرپرست وزارت آموزش وپرورش بابیان اینکه در آموزش وپرورش کارگروه های مختلفی داریم، اذعان کرد: معتقدم که پژوهش جدید انجام نگیرد هرچند که پژوهش لازم است اما در حال حاضر باید پژوهش خوانی داشته باشیم و از پژوهش ها اصول مدیریت را استخراج کنیم و پژوهش ها را به کارگروه های مختلف ارجاع و ارتباط دهیم تا هر پژوهشی که انجام می شود یک خلاصه مدیریتی داشته باشد.

حسینی در ادامه اضافه کرد: از صاحب نظران می خواهم نکاتی را که در آموزش وپرورش کمتر توجه کرده ایم و جهت گیری ها و خلأهایی که ازنظر شما اولویت دارند را به ما نشان دهید. در حال حاضر آموزش وپرورش از ظرفیت علمی خوبی برخورداراست؛ دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی داریم و در دانشگاه شهید رجایی ۲۰۰ رشته فنی حرفه ای و کاردانش داریم که این دانشگاه متولی تأمین منابع نیروی انسانی در این رشته ها است.

شورای تحقیقات آموزش و پرورش دوباره احیا می شود

حسینی تأکید کرد: شورای تحقیقات آموزش وپرورش خیلی مؤثر بوده است و انشالله تلاش می کنیم این شورا دوباره زنده و شروع به کار کنند.

سرپرست وزارت آموزش وپرورش در پایان اظهار کرد: شایداین به نظر برسد که نشست هم اندیشی جلسه ای نمادین است اما باید در نظر داشته باشیم که برای رشد و توسعه در جامعه سه مرحله نیاز است در مرحله اول نمادینه سازی که در آن ما به صاحبنظران نیاز داریم، در مرحله دوم ستادینه سازی است که رویه ها، ستادها و روش های نظامند را پیدا می کنیم و در مرحله سوم نهادینه سازی اتفاق می افتد تا تفکر نهادینه شود.