چشم انداز نیروی انسانی در آموزش و پرورش بحرانی است

می گویند همین تعداد معلم هم زیاد است!

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه حتی برای تأمین نیروی انسانی مورد نیاز، پشت سر آموزش و پرورش نمی ایستند، گفت: چشم انداز نیروی انسانی در آموزش و پرورش بحرانی است.

  1. شنبه ۱ تیر ۹۸ ساعت ۰۷:۴۸ (۴ ماه،۴ هفته قبل)
چشم‌انداز نیروی انسانی در آموزش و پرورش بحرانی است/ می‌گویند همین تعداد معلم هم زیاد است!
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

خبرنگار اجتماعی خبرگزاری ؛ علی زرافشان در یک برنامه تلویزیونی با موضوع چالش های پیش روی وزیر جدید آموزش و پرورش اظهار کرد: مواردی که مطرح می شود جزو مسائل دیرین آموزش و پرورش است و سال هاست فرهنگیان با این مباحث مواجه هستند که حل آنها مستلزم اراده ای است تا آموزش و پرورش را به جایگاه اصلی خود بازگرداند.

وی افزود: اگر آموزش و پرورش مبنای تحول و توسعه در کشور است طبیعتاً باید معلمان، مدارس و استلزامات مورد نیاز آموزش وپرورش برای تحقق چنین هدفی مد نظر قرار بگیرد، در دولت های گذشته پیوسته این بحث مطرح بود و وزرای مختلف به دنبال اجرای آن بودند اما شاید شرایط برای اجرا فراهم نبود.

سطح انتظارات از آموزش و پرورش و معلمان افزایش یافته است

معاون اسبق آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش گفت: هم اکنون سطح انتظارات از آموزش و پرورش و فرهنگیان افزایش یافته است، در سند تحول بنیادین انتظارات از نظام تعلیم و تربیت این است، انسانی را تربیت کند که به مراتبی از حیات طیبه دست یافته است تحقق این انتظار بالا از نظام تعلیم و تربیت امکانات خاص خود را نیاز دارد.

زرافشان ادامه داد: در کلام همواره به اهمیت جایگاه آموزش و پرورش اشاره می شود اما هیچگاه در عمل چنین اتفاقی نمی افتد، اگر مشکل بازنشستگان این وزارتخانه پیچیده است چرا برای دستگاه های دیگر مشکلی وجود ندارد، وضعیت بازنشستگان در آموزش و پرورش به مشکل بحرانی تبدیل شده است، وقتی فردی در یک دستگاه بازنشسته می شود  نهایتاً در پایان همان سال پاداش خود را دریافت می کند اما فرهنگیان پس از بازنشستگی با فاصله بیش از یکسال پاداش خود را دریافت می کنند که در این مورد تفاوت بسیاری با دستگاه های دیگر وجود دارد.

بودجه ریزی آموزش و پرورش نیازمند تغییر

معاون اسبق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: نظام بودجه ریزی در این وزارتخانه باید تغییر کند همیشه در اخبار و گفتگوها می شنویم ۹۰ درصد بودجه آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق جاری می شود و ۱۰ درصد برای سایر فعالیت ها باقی می ماند که اگر آن را با دستگاه هایی که این سهم برای آنها ۳۰ درصد است مقایسه کنیم فصل  سایر در آموزش و پرورش بسیار لاغر است و نمی توان در چنین شرایطی انسان مدنظر سند تحول بنیادین را تربیت کرد بنابراین نیاز است نظام بودجه ریزی تغییر کند، در آموزش و پرورش وقتی بودجه کاهش می یابد بر روی فصل سایر تاثیر می گذارد.

وی عنوان کرد: هر سال دولت و مجلس بودجه مصوب سال قبل را مبنا قرار داده و ۱۰ تا ۱۵ درصد به آن اضافه می کنند که این همان افزایش حقوق سال جدید را شامل می شود بنابراین نظام بودجه ریزی در آموزش و پرورش نادرست است و در ابتدا سازمان برنامه و بودجه باید این مشکل را حل کند اما هیچگاه برای حل این مشکل به شکل مبنایی اقدام نشده است. وقتی عملکرد آموزش و پرورش هر سال بیش از بودجه مصوب است و علاوه بر ۱۰ درصدی که دولت مجاز است اضافه کند، مبلغ بیشتری اضافه می شود این همان کسری بودجه است بنابراین مبنای بودجه ریزی به جای بودجه مصوب باید به شیوه عملکردی تغییر کند تا بودجه این وزارتخانه بدون کسری بسته شود.

تحول در آموزش و پرورش نیازمند همراهی دولت و مجلس

زرافشان با اشاره به اینکه هم اکنون این پرسش مطرح می شود که آیا باید وزیر آموزش و پرورش قوی باشد یا اینکه دولت از برنامه وزیر حمایت کند، گفت:  آقای هاشمی وزیر بهداشت به این علت موفق بود که دولت و مجلس در خدمت برنامه او بودند در چهار سال نخست دولت یازدهم چه تحولاتی  در بحث بودجه، حقوق و مزایا و برنامه های وزارت بهداشت رخ داد؟ چون بحث سلامت برنامه دولت یازدهم بود و دولت و مجلس تمام قد در خدمت وزارت بهداشت بودند، چرا آقای هاشمی ادامه نداد، چون دیگر تأمین امکانات به این نحو فراهم نبود؛ اگر یک بار مجلس و دولت با هم تصمیم بگیرند که سلامت روح مردم و نسل آینده کمتر از سلامت جسم نیست و به آموزش و پرورش نیز توجه کنند در این شرایط تحول اساسی در آموزش وپرورش رخ می دهد.

حقوق معلمان را زیاد نمی کنند به بهانه جمعیت بالا

معاون اسبق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر اقتدار وزیر مهم بود، چرا وزیر بهداشت استعفا داد آن هم زمانی که منابع کم شد، ما می گوییم حقوق معلمان اضافه شود، پاسخ منفی می دهند چون جمعیت معلمان زیاد است و بودجه زیادی را نیاز دارد اما حقوق پزشکان به نحوی افزایش یافت که اعضای هیئت علمی دانشگاه ها معترض شدند، بحث این است که آیا آموزش و پرورش جزو برنامه اصلی دولت ها قرار می گیرد یا خیر؟ اگر برنامه اصلی مجموعه نظام باشد و مجموعه نظام پشت سر آموزش و پرورش قرار بگیرد در آن هنگام تحول ایجاد خواهد شد.

زرافشان ادامه داد: در برنامه ششم توسعه آمده سازمان اداری و استخدامی موظف است به تعداد نیروهایی که آموزش و پرورش اعلام می کند مجوز استخدامی بدهد، آقای نگهبان به عنوان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بگوید در جلساتی که این کمیسیون با حضور مسئولان سازمان اداری و استخدامی برگزار کرد چرا آنها نپذیرفتند که ردیف استخدامی به این وزارتخانه بدهند! درحالیکه قانون مدیریت خدمات کشوری می گوید آموزش و پرورش حاکمیتی است و به ازای هر یک فرد بازنشسته یک نفر باید استخدام شود.

چشم انداز نیروی انسانی بحرانی است

وی مطرح کرد: چشم انداز نیروی انسانی آموزش و پرورش بحرانی است و تا سال ۱۴۰۲ بیش از ۵۰۰ هزار نفر بازنشسته می شوند حتی برای تامین منابع انسانی پشت سر آموزش و پرورش نمی ایستند، هم اکنون بر اساس یک تحلیل غلط می گویند همین تعداد معلمی هم که دارید زیاد است! و نسبت معلم به دانش آموز را بر اساس استاندارد جهانی مقایسه می کنند اما وقتی ما برای ۱۳ میلیون دانش آموز ۱۰۵ هزار مدرسه داریم در حالی که کشور عراق برای این تعداد دانش آموز ۲۵ هزار مدرسه دارد این یعنی بر روی ترکیب نیروی انسانی تاثیر می گذارد.

چرا میانگین حقوق یک معلم باید کمتر از سه میلیون باشد!

معاون اسبق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش متذکر شد: اگر آموزش و پرورش برنامه اصلی دولت و حاکمیت باشد به آن توجه می کنند و همانطور که حقوق یک پزشک در منطقه دور افتاده یک مرتبه به شکل قابل توجهی افزایش یافت این اتفاق برای معلمان هم می افتد چرا میانگین حقوق یک معلم باید کمتر از ۳ میلیون تومان باشد و بعد هم دائم می گویند معلمی شغل اول است.

زرافشان گفت: زمانی که بنده در آموزش و پرورش بودم در یکی از جلسات کمیسیون شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتم و فردی از آموزش و پرورش استرالیا گزارش می داد، همه از من می پرسیدند اگر این آموزش و پرورش است پس وضعیت کشور ما چرا اینگونه است؟ در پاسخ گفتم همه کارهای خوبی که در این گزارش ذکر شد معلم انجام می دهد اما آیا وضعیت معلمان در ایران به این شکل است؟ وقتی در زمان آقای حاجی اعلام شد ۴۰ هزار نفر برای آخرین بار باید وارد آموزش و پرورش شوند چرا این آخرین بار دائم تکرار می شود؟

امسال بهترین فرصت برای تغییر نظام بودجه ای آموزش وپرورش

وی با اشاره به اینکه وقتی لایحه بودجه به مجلس می رود مجلس دیگر نمی تواند تغییرات چندانی در آن ایجاد کند، افزود: اگر قرار است اتفاقی بیفتد تا نظام بودجه ریزی آموزش و پرورش تغییر کند امسال بهترین سال است؛ وقتی لایحه بودجه به مجلس رفت، دوباره به دولت بازگشت و با راهنمایی های رهبر انقلاب اعلام شد بودجه برای شرایط عادی نوشته شده در حالی که امسال سال خاصی است در هفته پژوهش آقای لاریجانی به مرکز پژوهش های مجلس تکلیف کرد که نظام بودجه ریزی را تغییر دهد و بحث ما این است هم اکنون که مجلس می خواهد لایحه بودجه را عوض کند قبل از تدوین و ارسال لایحه بودجه چهار یا پنج ماه فرصت وجود دارد و مجلس و دولت می توانند جلسات مشترکی را برگزار کرده و شکل بودجه ریزی آموزش و پرورش را تغییر دهند و در این رابطه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می تواند کمک کند.

رتبه بندی با ۲ هزار میلیارد اجرا نمی شود

زرافشان ادامه داد: برای اجرای فاز صفر رتبه بندی معلمان ۳ هزار میلیارد تومان اختصاص داده بودند اما هم اکنون برای یکسال آن فقط ۲ هزار میلیارد تومان اختصاص داده اند که واقعاً کفایت نمی کند، وزیر آموزش و پرورش نیز مجبور است در چارچوب قانون بودجه حرکت کند و اختیاراتی فراتر از آن ندارد، قانون بودجه وقت ابلاغ می شود به شرط تخصیص است یعنی وقتی تخصیص می یابد تازه می توان فعالیت ها را انجام داد.

معاون اسبق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: وقتی در یک سال بودجه مصوب تجهیز هنرستان ها ۵۴ هزار میلیارد تومان است ولی هیچ میزان از آن تخصیص نمی یابد وزیر و معاونان او چه اقدامی می توانند انجام دهند! چرا  این بخش به بودجه تملک رفته است که اگر کسری پیش آمد از آنجا که برداشت می کنند در طول ۶ سال گذشته مالیات بر ارزش افزوده چقدر افزایش یافته و به کدام دستگاه اختصاص یافته است؟ باید بگویم به وزارت بهداشت.

کاروان آموزش و پرورش باز هم لنگ پیش می رود!

وی با اشاره به اینکه برنامه ها و حمایت تمام نهادها از آموزش و پرورش اصل است و در مرحله بعد فرد قرار می گیرد، مطرح کرد: مجموعه حاکمیت مانند طرح تحول سلامت باید از آموزش و پرورش حمایت کنند و اگر غیر از این باشد این کاروان همانطور که در ۴۰ سال گذشته لنگ لنگان پیشرفته باز هم لنگ پیش می رود و نمی توان انتظار اجرای سند تحول بنیادین را داشت؛ در پورتال وزارت آموزش و پرورش گزینه پایش سند تحول وجود دارد که اهداف عملیاتی و درصد اجرا را نشان می دهد اما آنچه اجرا کردیم وضع موجود است و برای اجرای برنامه های نوآورانه که تحول ایجاد می کند نیاز به حمایت است.

زرافشان یادآور شد: راه حل های کوتاه مدت نباید تبدیل به برنامه اصلی شود، خریدخدمات راه حل کوتاه مدت برای تامین نیروی انسانی در مناطق محروم است اما نباید برنامه اصلی آموزش و پرورش شود و جایگزین جذب معلم حرفه ای البته معلمان خرید خدمات در سیستان و بلوچستان بسیار زحمت می کشند و باید دست آنها را بوسید.