پاسخ به ابهامات دوره های ضمن خدمت پولی و ورود موسسات خصوصی به آموزش معلمان

رئیس گروه نظارت و آموزش منابع انسانی وزارت آموزش وپرورش با اشاره به مشکلات در شیوه برگزاری آزمون های ضمن خدمت معلمان و مدیران مدارس به ابهاماتی همچون دوره های ضمن خدمت پولی و ورود موسسات خصوصی به برگزاری آزمون ها پاسخ داد.

  1. یکشنبه ۲ تیر ۹۸ ساعت ۱۵:۰۵ (۸ ماه قبل)
پاسخ به ابهامات دوره‌های ضمن خدمت پولی و ورود موسسات خصوصی به آموزش معلمان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

احمد دانشفر رئیس گروه نظارت و آموزش منابع انسانی وزارت آموزش وپرورش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری درباره آموزش های ضمن خدمت معلمان اظهار کرد: در بحث آموزش های ضمن خدمت معلمان در تولید محتوا از بهترین اساتید استفاده می شود اما در شیوه اجرای آزمون ها مشکلاتی وجود دارد.

وی افزود: در اجرای آزمون های مربوط به دوره های ضمن خدمت و توانمندسازی معلمان مشکلاتی وجود دارد و اقداماتی انجام می شود که آزمون ها را زیر سوال می برد به گونه ای که برخی کافی نت ها اقداماتی همچون امتحان دادن به جای سایر افراد را انجام می دهند که در تلاش برای حل آن هستیم.

ایجاد مراکز آزمون برای برگزاری آزمون های ضمن خدمت

رئیس گروه نظارت و آموزش منابع انسانی وزارت آموزش وپرورش گفت: برای حل مشکلات برگزاری آزمون های آنلاین در نظر داریم تا مراکز آزمون را ایجاد کنیم و تا زمانی که نتوانیم مشکلات مربوط به شیوه برگزاری آزمون ها را حل کنیم، تمام کلیت آزمون های ضمن خدمت زیر سوال می رود.

برگزاری ۱۰ دوره ضمن خدمت برای مدیران مدارس

دانشفر بیان کرد: دوره ایمنی و امنیت ویژه مدیران مدارس برگزار می شود تا به آنها آموزش داده شود که در بحث اداره مدارس باید به چه مواردی توجه کنند، نخستین قسمت در بخش صلاحیت های مدیران، آموزش آنهاست و در همین رابطه ۱۰ دوره را برای مدیران برگزار می کنیم.

وی درباره دوره های آموزشی مدیران مدارس گفت: مدیریت ارتباطات در مدرسه، ایمنی و سلامت، رهبری آموزشی، برنامه ریزی عملیاتی در مدرسه، نوآوری و کارآفرینی، نظارت و راهنمایی آموزشی، اصول راهبردهای تدریس و ارزشیابی، برنامه تعالی و تدبیر، اصول شاداب سازی، مدیریت مشارکتی در سطح مدرسه، مدیریت پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی از جمله دوره های آموزشی برای مدیران مدارس است و هر کدام از این دوره ها، تحولی را برای مدیران ایجاد می کند و الزامی است.

رئیس گروه نظارت و آموزش منابع انسانی وزارت آموزش وپرورش با اشاره به اینکه سازمان اداری و استخدامی می گوید مدیران عملیاتی حتماً باید تابع دستورالعمل سنجش صلاحیت حرفه ای باشند و هر فردی ۱۰ دوره آموزشی را طی کند، افزود: در صورت قبولی در این دوره ها برای سال تحصیلی ۹۸-۹۹ برای ۴ سال مدیریت افراد تمدید می شود.

وی گفت: به سراغ سنجش صلاحیت های حرفه ای رفته ایم و در هفت استان به صورت پایلوت اجرا می شود و از سازمان امور اداری و استخدامی مجوز گرفتیم تا برای این ۱۰ کد مدیران مدارس را آموزش دهیم.

باز هم نداشتن پول!

دانشفر با تأکید بر اینکه در بحث آموزش های ضمن خدمت در محتوا چیزی کم نگذاشته ایم و در اجرای آزمون کم و کسر زیاد داریم، عنوان کرد: دلیل آن بحث هزینه های برگزاری آزمون حضوری است بنابراین طرح ایجاد مراکز برگزاری آزمون را در نظر داریم تا در مراکزی با نظارت ما، آزمون ها برگزار شود تا زمانی که استانداردهای برگزاری آزمون رعایت نشود هر چقدر هم محتوای خوب تولید شود تأثیری ندارد و مشکل اصلی ما در این رابطه نداشتن اعتبار است.

نیاز و درخواست معلمان در برگزاری دوره های ضمن خدمت چقدر محور توجه است؟

وی در پاسخ به این پرسش که برای برگزاری دوره های ضمن خدمت معلمان نیازهای آنها احضاء می شود تا متناسب با خواست آنها این دوره ها برگزار شود، عنوان کرد: برای برگزاری دوره های ضمن خدمت هر سال نیاز معلمان توسط کارشناسان ضمن خدمت استان ها جمع آوری می شود البته نیازها را به دو مدل تعریف می کنیم نخست آنکه کارشناس ضمن خدمت منطقه روی سامانه، نیاز معلمان را اعلام می کند و گاه ممکن است نیازی را مسئول بالادستی برای دستگاه تعریف کند یعنی وزیر اعلام می کند امسال نیاز است مدیران مدارس در ۱۰ کد رشته آزمون دهند از سوی دیگر برخی مدیران کل استان ها می گویند که در برخی موارد نقاط ضعفی وجود دارد که باید برای آنها دوره های ضمن خدمت برگزار شود.

ورود موسسات خصوصی به دوره های ضمن خدمت معلمان

رئیس گروه نظارت و آموزش منابع انسانی وزارت آموزش وپرورش در پاسخ به این پرسش که برخی موسسات اقدام به برگزاری دوره های آموزش ضمن خدمت معلمان و دریافت هزینه می کنند، بر چه اساسی این موسسات انتخاب و به آنها مجوز برگزاری آموزش های معلمان را می دهید؟ ادامه داد: سازمان امور اداری و استخدامی فهرستی از موسسات دارای مجوز را اعلام کرده است و آنها می توانند برای تمام کارکنان دولت، آموزش برگزار کنند و فقط بحث آموزش وپرورش نیست به عنوان مثال موسسه مرات که انتقاد زیادی نسبت به آن است دارای مجوز از سازمان اداری و استخدامی است و می تواند گواهینامه صادر کند.

دانشفر بیان کرد: از سوی دیگر برخی موسسات زیرساخت هستند مانند رایادرس که پهنای باند بسیار قوی دارند و ما با آنها قرارداد می بندیم و از آنها صدور گواهینامه نمی خواهیم بلکه می گوییم محتوا را تولید و مدرسان را برای پرسش و پاسخ دعوت کنند. آموزش و پرورش با تعداد محدود کارمندان خود نمی تواند از تمام کار پشتیبانی کند و از موسسات زیرساخت مثل رایادرس استفاده می کنیم.

وی در پایان یادآور شد: در بحث دوره های ضمن خدمت برای مدیران مدارس که ۱۰ دوره است اصلاً نیازی به پرداخت پول نیست و به صورت رایگان است و باید در سامانه LTMS ثبت نام کنند اما ممکن است مدیر مدرسه بگوید مدرس و کیفیت دوره های ضمن خدمت آموزش و پرورش خوب نیست و تمایل دارم بروم از موسسات دارای مجوز استفاده کنم و در اینجا دیگر باید پول پرداخت کند.