اجرای "سند تحول بنیادین" مهمترین اولویت کاری سرپرست آموزش وپرورش

سرپرست وزارت آموزش وپرورش با اشاره به ضرورت ارتباط مؤثر با شرکای این وزارتخانه گفت: اصلی ترین اولویت کاری در آموزش و پرورش اجرای متوازن سند تحول بنیادین است.

  1. سه شنبه ۴ تیر ۹۸ ساعت ۱۶:۳۳ (۱۱ ماه،۱ هفته قبل)
اجرای "سند تحول بنیادین" مهمترین اولویت کاری سرپرست آموزش‌وپرورش
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

گروه اجتماعی خبرگزاری ؛ سید جواد حسینی در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان، مشاوران وزیر، مدیران کل ستادی و مدیران کل آموزش وپرورش استان های کشور، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیرماه و ضمن تقدیر و قدردانی از زحمات سید محمد بطحایی اظهار کرد: باید تکریم بزرگان و صاحب نظران را  به جامعه آموزش دهیم و در نفی یکدیگر سخن نگوییم و عمل نکنیم اما مهم استفاده از تجارب مدیران گذشته است بنابراین به صورت عملی این مدیریت دانش باید شکل بگیرد.

وی افزود: در این دوره دو کار را باید اولویت قرار دهیم، نخست  از کار مشترک، مستمر و مداوم دست برنداریم  و دوم  انسجام و فرهنگ سازمانی را حفظ کنیم؛ همواره سازمان های بزرگ همچون آموزش وپرورش در معرض تعارض به جای توافق و تعادل و واگرایی به جای همگرایی هستند و  باید نقطه مقابل تعارضات را نشانه بگیریم.

حسینی بابیان اینکه باید فرهنگ ادراکات ذهنی مان را مشترک کنیم ،گفت: لازم است به فهم مشترک برسیم و شفافیت سازمانی  داشته باشیم،در علم مدیریت سازمان ها سه مدل کلبه ای، قاره ای و شیشه ای تعریف می شوند که در شکل قاره ای فقط نزدیکان مدیر سازمان از سیاست ها باخبر هستند، در شکل کلبه ای معاونان و مدیران، مطلعین سازمان هستند اما در سازمان شیشه ای همه ذی نفعان، مطلعین سیاست های سازمان هستند.

ارتباط مؤثر با شرکای آموزش وپرورش

سرپرست وزارت آموزش وپرورش بابیان اینکه برای فرهنگ سازمانی به ارتباط مؤثر و سالم با شرکای آموزش و پرورش نیاز داریم،گفت: باید ارتباط با جامعه را از طریق شرکا برقرار کنیم و خانواده، دولت، معلمان، تشکل های فعال و شناسنامه دار، هنرمندان، اساتید دانشگاه و صاحب نظران، نخبگان و خیرین... را با خود همراه کنیم.

وی در ادامه اضافه کرد: در فصل تابستان به تغییر و تحول نیروی انسانی نیندیشیم  چراکه در بسیاری از مناطق با همین نیروی انسانی تحولات انجام می گیرد و مدیران کل استان و مدیران نواحی باید مرتباً جلسات شورای معاونان را برای هماهنگی های بیشتر برگزار کنند.

اصلی ترین اولویت کاری در آموزش و پرورش اجرای متوازن سند تحول بنیادین

سرپرست وزارت آموزش وپرورش اصلی ترین اولویت کاری در آموزش و پرورش را اجرای متوازن سند تحول بنیادین دانست و گفت: برای اجرای سند تحول بنیادین پاسخ به چند سؤال لازم است؛ چرا تحول بنیادین می گویند؟ زیرا  نهاد تحول در جامعه آموزش و پرورش است؛ تحول را با چه سازمانی اجرایی می کنند؟ پاسخ مدرسه است و در حال حاضر به درستی بر روی رویکرد مدرسه محوری تمرکز شده است.

وی اضافه کرد: در نهاد تحولی آموزش و پرورش، سازمان تحول مدرسه است، باید یادآوری کرد که کارگزار تحول معلمان هستند لذا معلم کارمند نیست، عنصر فعال تربیتی، علمی و اثرگذار است و اگر شأن و منزلت معلم را افزایش ندهیم، سطح جامعه ارتقا نمی یابد لذا اگر افزایش انگیزش و صلاحیت ها در معلم صورت نگیرد در آموزش و پرورش تحول نخواهیم داشت.

حسینی با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین چند جوهره اساسی دارد که عارضه های تعلیم و تربیت است، تصریح کرد: تعلیم و تربیت  امروز از آموزش زدگی،کنکور، کلاس زدگی و امتحان زدگی رنج می برد و برخی از این وضعیت به مدرسه "میرا" نام می برند لذا باید به سمت مدرسه مانا و زنده حرکت کنیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تعلیم و تربیت تمام ساحتی مهم است،گفت:  در ساحت اخلاقی و اعتقادی تلاش بیشتری کنیم چراکه تربیت بر تعلیم مقدم است و ما متولی انسان تمام ساحتی هستیم.

وی درادامه افزود: دومین جوهره سندتحول بنیادین چرخش های تحول آفرین است که در آن تعلیم و تربیت  به نظام آموزشی فرهنگی و اجتماعی تبدیل می شود و باید به طور مرتب خلق موقعیت های یادگیری داشته باشیم.

حسینی جوهره سوم را تعادل بخشی های هویتی دانست و افزود: قبل از انقلاب بر هویت ملی تأکید می کردند و  بعد از انقلاب فقط بر هویت دینی تمرکز کردیم و کم کم به این جمع بندی رسیدیم که هویت ایرانی، اسلامی و محلی مهم است همان طور که در سند تحول بنیادین هم بر تربیت چند ساحتی تأکید شده است.

حسینی تصریح کرد: برای تحقق سه جوهره؛ ۱۳۱ راهکار در سند تحول بنیادین و ۶ خرده نظام دیده شده است که خوشبختانه با تلاش همه همکاران کارهای خوبی صورت گرفته و برنامه ها به سطح مناطق هم رفته است.