سرپرست آموزش وپرورش: ترویج تربیت اخلاقی و دینی در نظام آموزشی

سرپرست وزارت آموزش وپرورش با اشاره ۴ اولویت کاری خود گفت: ترویج تربیت اخلاقی و دینی در نظام آموزشی باید هدف گذاری و اجرایی شود و فرهنگ دینی باید در دل آموزش و پرورش ساری وجاری شود.

  1. چهارشنبه ۵ تیر ۹۸ ساعت ۱۴:۲۵ (۱۱ ماه،۱ هفته قبل)
سرپرست آموزش‌وپرورش: ترویج تربیت اخلاقی و دینی در نظام آموزشی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

سید جواد حسینی در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان، مشاوران وزیر، مدیران کل ستادی و مدیران کل آموزش و پرورش استان های کشور با اشاره به اینکه باید برنامه هایی را در اولویت داشته باشیم، اظهارکرد: اولین برنامه این است که بپذیریم مدارس را پرکار کرده ایم و در این حالت مدرسه توانایی انجام کار کیفی نخواهد داشت و فقط وقت می کند برای دستوراتی که از سطوح بالاتر داده شده است آمار سازی کند.

وی دومین برنامه را ورود آموزه های سند تحول بنیادین به مدرسه دانست و گفت: برای این کار استقرار نظام جامع پایش نیاز است و سیستم های کنترلی مدیریتی اجرای سند تحول بنیادین باید راه اندازی شود.

اجرای بیانیه گام دوم انقلاب

وی  سومین برنامه را اجرای بیانیه گام دوم انقلاب دانست و اظهار کرد: برنامه های آموزش و پرورش را از بیانیه گام دوم انقلاب جدا کنیم و برای اجرای بیانیه گام دوم برنامه جداگانه داشته باشیم.

حسینی چهارمین برنامه را سهیم کردن همه شرکای آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین عنوان کرد وگفت: در این مسیر خانواده ها، دولت و دستگاه های بسیاری شریک ما در اجرای سند تحول بنیادین هستند و باید نظام نامه تعامل با سایر دستگاه ها را تدوین کنیم و میز گفت وگو با شرکای خودمان همچون خیرین، صاحب نظران، نهادها، تشکل های شناسنامه دار و... داشته باشیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه با تمام وجود مشکلات را می فهمم و اعتقاددارم می توان این مشکلات را کاهش داد، گفت: نیاز به چهار نوع استاندارسازی در فضا و تجهیزات، منابع انسانی، منابع مالی و فرآیندها و پیامدها آموزشی و پرورشی داریم و اولویت هایی را در این راستا باید مدنظر قرار بدهیم.

تشکل غیردولتی برای توجه به محروم ترین مناطق ایجاد خواهد شد

وی با اشاره به انتقادهای صاحب نظران در سراسر جهان به نظام تعلیم و تربیت اظهارکرد: منتقدان می گویند این نظام تعلیم و تربیت نابرابری های جامعه را در مدرسه تثبیت، تشدید و تشریع کرده است به طوری که افراد برخوردار توان استفاده از آموزش باکیفیت را از پایین ترین تا بالاترین سطوح آموزشی دارند و لذا نظام تعلیم و تربیت برخلاف اصول اولیه تشکیل خود منجر به ایجاد نابرابری های بیشتر می شود و در این راستا تشکل غیردولتی در کشور به ثبت خواهد رسید که در استان ها، محروم ترین مناطق را موردتوجه قرار دهند.

حسینی اظهار کرد: دومین انتقاد به ذهنی شدن نظام آموزشی است که برای توانستن و زیستن نیست لذا توسعه مهارت های حرفه ای را برای این نقد در دستور کارداریم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: سومین انتقاد این است که آموزش و پرورش قرار بود افراد را با تفکر  واگرا،خلاق و نقاد تربیت کندکه در انجام این کار موفق نبوده است، لذاتلاش می کنیم تا با اصلاح فرایندها و روش ها بر مبنای سند این نقد را هم پاسخگو باشیم.

ترویج تربیت اخلاقی و دینی در نظام آموزشی

وی بابیان اینکه تمرکززدایی و توسعه مشارکت ها را باید مدنظر قرار دهیم،گفت: ترویج تربیت اخلاقی و دینی در نظام آموزشی باید هدف گذاری و اجرایی شود و فرهنگ دینی باید در دل آموزش و پرورش ساری وجاری شود.

حسینی با بیان اینکه مهم ترین پروژه در آموزش و پرورش پروژه مهر در راستای ساماندهی مدارس در جهت شروع سال تحصیلی است، گفت: کنترل و پیشگیری از آسیب های اجتماعی، فعالیت های ورزشی و تربیت بدنی، مدیریت بهینه بر منابع و مصارف، اوقات فراغت با رویکرد هنری، ورزشی، حرفه ای ودینی، ثبت نام و هدایت تحصیلی دانش آموزان، پیگیری مطالبات فرهنگیان و طرح رتبه بندی معلمان را در اولویت های خود قرار دهیم.