مدیرکل ارزیابی عملکرد آموزش وپرورش: تحصیل رایگان به معنای عدم مشارکت مردم نیست

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش گفت: اینکه در قوانین آمده تحصیل رایگان است، سرجای خود است و ما با مدارس متخلف برخورد می کنیم اما بدین معنا نیست که مردم مشارکت نداشته باشند.

  1. یکشنبه ۹ تیر ۹۸ ساعت ۱۲:۰۵ (۱۱ ماه،۱ هفته قبل)
مدیرکل ارزیابی عملکرد آموزش‌وپرورش: تحصیل رایگان به معنای عدم مشارکت مردم نیست
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

فصل ثبت نام دانش آموزان در مدارس آغاز شده است، خانواده دانش آموزان کلاس اولی از نیمه های خرداد سرگرم ثبت نام هستند و دانش آموزان سایر دوره های تحصیلی نیز چند روزی است که فرآیند ثبت نام را شروع کرده اند.البته خرداد و تیر ماه های پرالتهابی برای خانواده ها به منظور ثبت نام فرزندانشان در مدارس است به خصوص اگر دانش آموز بخواهد از یک دوره تحصیلی وارد دوره تحصیلی دیگری شود.

طبق بررسی های انجام شده در طول سال های اخیر عمده مشکلاتی که باعث مراجعه مردم به ستادهای ثبت نام می شود، محدوده جغرافیایی اعلام شده از سوی آموزش وپرورش است و خانواده هایی که متقاضی ثبت نام مدرسه ای در همان محدوده محل زندگی خود هستند اما طبق قوانین و محدوده بندی های آموزش وپرورش خارج از محدوده محسوب می شود، اجازه ثبت نام ندارند.

ارائه کارنامه به ازای دریافت وجه یا تقاضای پول  توسط مدارس دولتی نیز از سایر مشکلات خانواده ها در فصل ثبت نام مدارس است.

در همین رابطه زهرا مظفر مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش درباره اینکه "برخی مدارس کارنامه دانش آموزان را به ازای دریافت هزینه کمک های مردمی ارائه می دهند یا اینکه مدارس دولتی در فصل ثبت نام تقاضای دریافت شهریه دارند از سوی دیگر مدیران مدارس هم می گویند آموزش وپرورش سرانه ای به آنها پرداخت نمی کند، یا سرانه بدهند یا اجازه دریافت پول از خانواده ها" اظهار کرد: بیش از ۱۰۵ هزار مدرسه در کشور داریم و مدیران مدارس با اختلاف سلیقه های متفاوت در این مدارس عمل می کنند اما در اینکه قوانین صحیح است و قابلیت اجرایی دارند هیچ شکی وجود ندارد؛ براساس مواد ۳۰ و ۳۱ آیین نامه اجرایی مدارس که هر سال در دستورالعمل ثبت نام ابلاغ می شود، تصریح شده است دریافت وجه  اجباری در ثبت نام فقط برای بیمه و کتب درسی است البته پرداخت وجه مربوط به کتاب های درسی نیز به صورت آنلاین انجام و دریافت وجه آن به صورت دستی حذف شده است.

دریافت کمک های مردمی هنگام ثبت نام تخلف است

وی افزود: برخی مدارس هنگام ثبت نام به دریافت اجباری پول اقدام می کنند که این مسئله کاملاً غیرقانونی و تخلف است، اگر اولیا به مدرسه ای مراجعه کردند که به صورت اجباری اقدام به دریافت پول می کرد آن را در سامانه پاسخگویی به شکایات به صورت آنلاین ثبت کنند.

مظفر درباره شیوه برخورد با مدارسی که دچار تخلف می شوند، گفت: در ابتدا به تذکر شفاهی و کتبی اقدام کرده و در نهایت اگر تخلف توسط مدرسه استمرار یابد براساس قوانینی که در هیئت تخلفات آموزش وپرورش پیش بینی شده است لغو ابلاغ مدیر انجام می شود، تکریم اولیا و دانش آموزان و رعایت حقوق آنها که بخشی از حقوق شهروندی است مدنظر آموزش وپرورش است.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش مطرح کرد: مشارکت های مردمی که به صورت اختیاری است  پس از آغاز سال تحصیلی و شروع به کار شورای مدرسه و انتخابات انجمن اولیا و مربیان انجام می شود و در این شورا درباره مخارج و مشکلات مدرسه و اینکه برای رفع مشکلات چه هزینه ای را به عنوان مشارکت های اختیاری از اولیا دریافت کنند، تصمیم گیری می شود.

نمی خواهیم تمام اولیا به مدارس کمک کنند

وی با اشاره به اینکه سرانه به مدارس پرداخت می شود، افزود: طبق اطلاعاتی که از معاونت برنامه ریزی و منابع انسانی آموزش وپرورش دارم در چند ماه اخیر به مدارس سرانه پرداخت شده است اما کفاف هزینه ها را نمی دهد بنابراین فرهنگ مشارکت بین تمام اولیا دیده می شود و بسیاری از خانواده ها وقتی مشاهده می کنند، مدرسه مشکلی دارد واقعاً همکاری دارند و کمک می کنند، ما هم نمی خواهیم تمام اولیا به مدرسه کمک کنند و آنهایی که تمکن مالی دارند به مدارس کمک کنند و در تمام مدارس تعدادی از اولیا تمکن مالی داشته و کمک های داوطلبانه به مدرسه دارند.

تحصیل رایگان به معنای عدم مشارکت مردم نیست

مظفر بیان کرد: از خانواده ها خواهش می کنیم همانطور که برای رشد جسمانی فرزندشان نگران هستند به رشد تربیتی و آموزشی او هم اولویت دهند و برای این منظور باید به دولت کمک کرد اینکه در قوانین آمده تحصیل رایگان است، سرجای خود است و ما با مدارس متخلف برخورد می کنیم اما بدین معنا نیست که مردم مشارکت نداشته باشند.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش تأکید کرد: اگر در انجمن اولیا و مربیان تصویب می شود که خانواده ها مبلغی را به عنوان کمک مالی به مدرسه داشته باشند به صورت اختیاری است و مدارس باید شفاف سازی را در دستور کار قرار داده و به صورت ماهانه به خانواده ها گزارش دهند که هزینه های دریافتی برای چه مواردی خرج شده است، وقتی اعتماد اولیا حاصل شود آنها هم به کمک مدارس می آیند.

وی که در یک گفت وگوی رادیویی سخن می گفت، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ستادهای نظارت بر امر ثبت نام بیش از دو سال است به صورت جدی مستقر شده اند گزارش های تخلف بسیار کاهش پیدا کرده اما صفر نشده است و ثبت نام مدارس از اول تیر شروع شده است و اینکه مدارس وجهی را در قبال ارائه کارنامه دریافت کنند، تعدادش خیلی کم بوده است و بیشتر هم در شهر تهران شاهد آن بودیم.