صندوق ذخیره: افزایش واریزی فرهنگیان به صندوق در دستور کار است

صندوق ذخیره فرهنگیان در واکنش "نگرش مسئولان با واقعیت زندگی معلمان فاصله دارد" گفت: افزایش میزان واریزی فرهنگیان بین ۳ تا ۵ درصد در دستور کار است و تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر از فرهنگیان میزان واریزی خود را به ۳ تا ۵ درصد افزایش داده اند.

  1. یکشنبه ۹ تیر ۹۸ ساعت ۱۲:۴۵ (۶ ماه،۳ هفته قبل)
صندوق ذخیره: افزایش واریزی فرهنگیان به صندوق در دستور کار است
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در تاریخ ۱۷ خرداد ماه، گزارشی در این خبرگزاری با عنوان "توجیه عملکرد صندوق ذخیره با "هزینه یک پرس غذا"/نگرش مسئولان با واقعیت زندگی معلمان فاصله بسیار دارد" منتشر شد.

هم اکنون صندوق ذخیره فرهنگیان با ارسال جوابیه ای به خبرگزاری نسبت به این موضوع واکنش نشان داده است.

در این جوابیه آمده است:

۱. آنچه از خیل اطلاعات مهم در سخنان مدیرعامل محترم این موسسه در جمع مدیران ارشد آموزش و پرورش شهر تهران را برجسته کرده اید و مسائل بسیار مهمی چون دو برابر شدن سود در سال مالی ۹۷ و چشم انداز فوق العاده بهتر از سودآوری در سال های آتی را نادیده گرفته اید، نکته ای است که به عواملی چون درک صحیح از اهمیت خبری مطالب و سیاست های خبری شما مربوط می شود که چقدر منافع فرهنگیان در آن مهم است یا مسائل فرعی دیگر. به هرحال تصور ما بر این است که در این وانفسای اخبار منفی و بحران بنگاه های مختلف اقتصادی، پرهیز از مچ گیری و بازتاب موفقیت یک بنگاه غیردولتی که قرار است در خدمت قشر شریفی چون فرهنگیان باشد، رویکرد بهتری برای منافع ملی و فرهنگیان شریف است و سوزاندن خردک شررهای امید جامعه با رفتاری چون بیرون کشیدن یک جمله از یک خبر بلند و زدن سر و ته آن و القای معنایی برخلاف نظر گوینده، خدمتی به نظام و انقلاب و کشور و مردم شریف ایران محسوب نمی شود.

۲. جمله کامل موضوع برجسته شده توسط شما چنین است "فرهنگیان ماهانه پولی معادل یک پرس غذا را به موسسه پرداخت می کنند. درست است که جمع آن طی سنوات خدمت عدد بالایی می شود اما باید گفت این پول به صورت یکجا در صندوق نبوده بلکه طی ۲۴ سال واریز شده است، با آن کار شده و سودش توزیع شده است" این به معنای خفیف کردن زحمت و آورده فرهنگیان عزیز به صندوق نیست بلکه برای ساده سازی مفاهیم اقتصادی است و این که آورده معلمان عزیز به صورت تدریجی و نه یکجا بوده است. این مطلب در پاسخ کسانی است که با قیاس های اشتباه، به کل دریافتی فرهنگیان در یک بازه زمانی طولانی، درصدی سود مرسوم بانکی را اضافه می کنند و می گویند اگر در بانک یا دیگر موسسات مالی بود، سود بالاتری دریافت می کردند در حالی که این مبلغ به صورت تدریجی آمده است!

۳. شما در همین باره هم بر اساس اطلاعات اشتباه، نتایج خطای متعددی گرفته اید. طبق اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان و مستند به تبصره ۶۳ برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، فرهنگیان می توانند ماهانه حداکثر مبلغ پنج درصد حقوق و مزایای خود را به حساب صندوق واریز کنند این در حالی است که از ابتدای تاسیس صندوق در سال ۱۳۷۴ این حداکثر هرگز محقق نشده و بنابر سیاست های وزارت آموزش و پرورش، فرهنگیان عضو موسسه ۱.۱۲ درصد از حقوق و مزایای خود را به صندوق واریز کرده اند.

بنابراین سخنان آقای مهندس مهدی نیکدل مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان برای ترغیب ایشان به منظور افزایش میزان واریزی خود از ۱.۱۲درصد فعلی به حداکثر ۵ درصد ذکر شده در قانون است. با در نظر گرفتن مبنای ۱.۱۲ درصد، میزان واریزی فرهنگیان به طور میانگین بین ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان در ماه بوده است (که در گزارش شما، معیار ۳ درصد و حدودا ۸۱ هزار تومان در ماه طی سال ۹۷ در نظر گرفته شده و روی آن مانور داده شده است. بنابراین ملاحظه می فرمایید که بر اساس داده ای به کلی اشتباه، قضاوت های اشتباه دیگری صورت گرفته است). همچنین کمترین میزان واریزی حدود ۲۰ هزار تومان و بیشترین میزان واریزی ۴۰ هزار تومان در ماه به نسبت حقوق و مزایای دریافتی فرهنگیان است.

لازم به ذکر است که واریز مبلغ ۱.۱۲ درصد حقوق و مزایای معلمان به صندوق ذخیره فرهنگیان به معنی برخورداری از سهم دولت به همین میزان و از دست دادن مابقی سهم دولت تا سقف ۵ درصد است. بنابراین افزایش میزان واریزی فرهنگیان بین ۳ تا ۵ درصد در دستور کار قرار گرفته و تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر از فرهنگیان عضو صندوق به صورت اختیاری میزان واریزی خود را به ۳ یا ۵ درصد افزایش داده اند که به همان نسبت از سهم دولت و سودآوری فعالیت های اقتصادی موسسه نیز برخوردار می شوند که با توجه به سرمایه گذاری های عظمی که در صنعت پتروشیمی انجام شده، این سودآوری تا ۵ سال آینده به بیش از۷۰۰ میلیون دلار در سال خواهد رسید.

۴. طبق بند ۲ اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان، هدف موسسه تولید و افزایش سرمایه و ثروت جهت تقویت توان مالی و معیشتی فرهنگیان عضو در دوران بازنشستگی و حتی المقدور در حین خدمت است. بنابراین ارائه خدماتی مانند بیمه معلم، لیزینگ و ... از اهداف ثانویه صندوق محسوب می شود اما به دلیل تقاضا و نیاز فرهنگیان عضو، همواره مد نظر مدیران صندوق و مسئولان آموزش و پرورش بوده و در حد توان و ظرفیت های موسسه و با در نظر گرفتن عدالت در بین اعضا، خدمات متعددی ارائه شده است. با این حال ارائه ۳۷۰۰ میلیارد تومان خدمات رفاهی در قالب تسهیلات بیمه ای، تسهیلات خرید خودرو و کالا، تسهیلات واحدهای مسکونی، تسهیلات مالی و تسهیلات سفر از جانب شرکت های خدماتی و رفاهی موسسه قابل انکار و چشم پوشی نیست. البته صندوق ذخیره فرهنگیان خود را متعهد می داند در حد توان خدمات بیشتری ارائه کند و علاوه بر خدمات موجود، طرح هایی مانند «کیپ کارت» که کارت اعتباری فرهنگیان است را در دست اجرا دارد.

در پایان تاکید می کنیم که تمام تلاش مجموعه مدیریتی صندوق ذخیره فرهنگیان برای کمک به این قشر شریف است و اگر بهترین عملکرد هم با تصویرسازی وارونه مواجه شود، احساس رضایت در بین این عزیزان رخ نخواهد داد. لذا انتظار بی جایی از همه علاقه مندان به نظام و انقلاب و کشور نیست که انصاف و صداقت را به کمال در حق یکدیگر روا بدارند و هیچ انگیزه فردی و جناحی را بر منافع ملی و حقوق ملت مقدم نشمارند.

پاسخ :

در بند ۱جوابیه صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره شده است، از خیل اطلاعات مهم و مسائل بسیار مهمی چون «دو برابر شدن سود در سال مالی ۱۳۹۷» و «چشم انداز فوق العاده بهتر از سود آوری در سال های آتی» نادیده گرفته شده اند. استفاده از عبارت «دو برابر شدن سود در سال مالی ۱۳۹۷» بدون ذکر هیچ مبنا و سال پایه ای برای آن از طرف تیم مدیریت صندوق ذخیره که یک مؤسسه اقتصادی است، چه معنایی دارد؟ آیا چنین تحلیل هایی در دنیای اقتصاد و تعاملات مالی پذیرفته شده است؟ آیا در شرایط افزایش چند برابری قیمت کالاها در سال ۱۳۹۷، اعلام دو برابر شدن سود، به معنای افزایش سرمایه و رشد اقتصادی است، یا تصور ناصحیح مدیران صندوق از رشد اقتصادی؟ آیا داشتن چشم اندازی از سود آوری بدون ارائه استدلال و آمار و ارقام، مهم و موفقیت آمیز محسوب می شود؟

در بخش دیگری از بند (۱) بیان شده است "در این وانفسای اخبار منفی و بحران بنگاه های مختلف اقتصادی، پرهیز از مچ گیری و بازتاب موفقیت یک بنگاه غیر دولتی که قرار است درحرکت در راستای منافع ملی که نمایندگان ملت بر آن تأکید دارند"، در همین رابطه توجه مدیران محترم و اعضای هیئت امناء صندوق ذخیره را به برخی از مفاد گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی و تکالیفی که برای اداره صندوق ذخیره تعیین شده، جلب می کنیم. در بخشی از این گزارش چهار تکلیف مهم که باید در اصلاح اساسنامه صندوق ذخیره مورد توجه قرار می گرفت آورده شده است. این تکالیف عبارتند از:

۱.حضور نماینده فرهنگیان در هیئت امنا و دفاتر استانی، ۲. تعیین دقیق شخصیت حقوقی صندوق، ۳. نظارت پذیر ساختن صندوق توسط نهادهای نظارتی کشور، ۴. تدوین و تصویب دستورالعمل دقیق انتصاب مدیران ارشد صندوق و شرکت ها در اساسنامه تا مسیر برای حضور مدیران صالح و با تخصص های مورد نیاز فراهم شود. هیئت امناء صندوق با بی اعتنایی به این تکالیف، اساسنامه صندوق را در مردادماه ۱۳۹۷ بازنگری کردند بنابراین آنچه تا کنون اعتماد فرهنگیان گرانقدر را خدشه دار و امیدهای آنان را کم رمق کرده است، عملکرد مغایر با خواست اعضای صندوق، بی اعتنایی به تکالیف تعیین شده از سوی مجلس شورای اسلامی و وعده ها بی عمل و ادعاهای واهی است.

در بند (۲) جوابیه صندوق ذخیره اشاره شده،" استفاده از شاخص یک پرس غذا برای ساده سازی مفاهیم اقتصادی است." در این خصوص باید گفت در دنیای اقتصاد و ارائه تحلیل های اقتصادی شاخص های بسیار ساده و معتبری وجود دارد که رشد اقتصادی کشورها و سازمان ها بر آن مبنا سنجیده می شوند. اگر استفاده از شاخص یک پرس غذا، شاخصی درست، علمی و معتبر در دنیای اقتصاد است، برای ساده سازی بیشتر و درک همگان از موفقیت هایی که ادعا شده تا کنون وارونه جلوه داده شده اند ، بهتر است سود صندوق و افزایش سرمایه اعضا را نیز بر همین مبنا ارائه دهند!

ثابت بودن تعداد اعضای صندوق ذخیره روی عدد ۷۲۰ هزار نفر از دیگر ساده سازی‏ های تیم مدیریتی صندوق ذخیره است که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ ثبت شده است. بجز ثابت نگه داشتن تعداد اعضای صندوق ذخیره یکی دیگر از  موارد این است که در بودجه ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ کشور، ثابت بودن میزان واریزی دولت به ازاء هر عضو است. در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ تعداد اعضای صندوق ۷۲۰ هزار نفر و سرانه واریزی دولت برای هر عضو در سال ۸۷ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است تفاوت بیش از ۸۱ هزار نفری تعداد اعضای صندوق در گزارش‏ های اتاق شیشه ‏ای ( تعداد اعضای صندوق در پایان سال مالی ۹۶-۹۷ ، ۸۰۱ هزار و ۷۳۹ نفر اعلام شده است) با ۷۲۰ هزار نفر ذکر شده در لایحه بودجه از دیگر عجایب عملکردی صندوق ذخیره است! علاوه بر اختلاف بیش از ۸۱ هزار نفری در تعداد اعضا، میانگین واریزی سالیانه ۸۷ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر عضو(۷۳۰۰ تومان در ماه) و تفاوت چهار برابری آن با میانگین ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان که در جوابیه ذکر شده است، معمای پیچیده و لاینحل دیگری بر معماهای صندوق ذخیره می افزاید.

صندوق ذخیره: افزایش واریزی فرهنگیان به صندوق در دستور کار است

درج مبلغ ۲۸۱ میلیارد تومان تحت عنوان« تعهدی سهم اعضاء» و خالی بودن خانه مربوط به «پرداختی سهم دولت» در سال مالی (۹۷-۱۳۹۶) در گزارش اتاق شیشه ای صندوق ذخیره نیز نکته ای است که نشان از عدم اجرای قانون و بی توجهی به احقاق حق اعضا دارد. اختلافات فاحش ۸۱ هزاری نفری در تعداد اعضا و تقاوت حدود چهاربرابری در سهم واریزی دولت، نه مچ گیری و نه نادیده گرفتن موفقیت است، بلکه بیان بخشی از تضییع حقوق اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان است که موضع گیری ناصحیح  و استفاده از شاخص یک پرس غذا، تلاشی برای وارونه جلوه دادن آن است.

ضعف عملکردی صندوق ذخیره و نظارت بسیار ضعیف‏تر هیئت امناء صندوق آنقدر برجسته است که با ساده سازی و ادعای دفاع از منافع ملی قابل پوشش نیست و بدیهی است استمرار چنین عملکردی نتیجه ای جز کاهش اعتماد و انسجام ملی را به دنبال نخواهد داشت. در خصوص بند (۳)، نظر مخاطبان ارجمند را به بخشنامه ۲۵ آذر ۹۶ معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و «فرم تعیین میزان حق عضویت صندوق ذخیره فرهنگیان بر اساس قانون برنامه ششم» که در پیوست آن قرار دارد جلب می کنیم در این فرم، اعضای صندوق ذخیره باید از میان سه گزینه سه درصد، چهاردرصد و پنج درصد الزاماً یکی را با علامت گذاری انتخاب کنند . بنابراین بخشنامه هر یک از اعضای صندوق از ۱۰ فروردین ۹۶ حداقل سه درصد و حداکثر پنج درصد از حقوق خود را به عنوان حق عضویت واریز می کنند.

در جوابیه صندوق ذکر شده است که سهم واریزی اعضا ۳ درصد نیست و ۱.۱۲ درصد، یعنی از ۲۰ هزار تومان تا ۴۰ هزار تومان(میانگین ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان) در ماه است. اگر فرض کنیم این ادعا درست است و میزان حق عضویت ۱.۱۲ درصد یعنی ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان است. با واریزی ۲۰ هزار تومان و تعداد اعضا ۸۰۱ هزار نفر ( بر مبنای گزارش اتاق شیشه ای) ، سهم واریزی دولت برای سال مالی (۹۷-۱۳۹۶) ۱۹۲ میلیارد تومان و با ۴۰ هزار تومان ۳۸۴ میلیارد تومان در سال می شود! حال مقایسه کنید ۶۳ میلیارد تومان اعتبار لحاظ شده در بودجه ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ و بیابید پرتقال فروش را! مطابق همین جوابیه حداقل ۱۰۰ هزار نفر از اعضای صندوق واریزی ۳ تا ۵ درصد و بقیه اعضای واریزی ۱،۱۲ درصدی دارند، حال شاخص یک پرس غذا بر مبنای واریزی کدام دسته تعیین و بیان شده است، سوالی است که بازهم نیازمند توضیح خودشان است.

محاسبات ارائه شده در تحلیل قبلی( که در جوابیه صندوق خطا و اشتباه قلمداد شده است) حتی اگر بر مبنای ۱.۱۲ نیز محاسبه شود، کاملاً دقیق و درست و نشانگر نگاه غیرواقعی مدیران صندوق به زندگی، خواسته ها و شرایط صاحبان اصلی صندوق است. اگر یک وعده غذای مدیر عامل محترم را برابر ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان فرض کنیم و واریزی همه اعضا را ۱.۱۲ درصد حقوق یک معلم دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می شود این حقوق با شاخص یک پرس غذای مدیر عامل صندوق، فقط کفایت ۹۰ وعده غذایی را می دهد. یعنی اگر سایر هزینه های زندگی یک معلم را صفر در نظر بگیریم، حقق ماهانه یک معلم فقط کفاف هزینه غذای یک خانواده سه نفره را در یک ماه می دهد! بدیهی است که نگرش این گونه به مسائل رفاهی و معیشت و زندگی معلمان و داعیه سرمایه گذاری های رویایی برای آنان نتیجه ای جز کاهش اعتماد آنان و آسیب به انسجام و منافع ملی در بر نخواهد داشت. خطای فاحش دیگری که در ارسال این جوابیه وجود دارد، اصرار بر این بر این موضوع است که به کاربردن شاخص یک پرس غذا از سوی مدیر عامل صندوق ذخیره که "در اقتصاد،مدیریت و اخلاق بار معنایی مثبتی ندارد"، با هدف ساده سازی و تبیین بهتر عملکرد صندوق ذکر شده است!

به نظر می رسد آنچه خطا و اشتباه است، عملکرد غیرشفاف، تعلل در انجام تکالیف تعیین شده توسط مجلس شورای اسلامی و بی توجهی به خواسته های به حق معلمان به عنوان صاحبان و سهامداران اصلی این صندوق است. لذا ضروری به نظر می رسد مطابق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در گام دو انقلاب و با درس گرفتن از اشتباهات گذشته و امید به آینده، مجلس شورای اسلامی برای یکبار چارچوب دقیق و شفافی را برای مدیریت و نظارت صندوق ذخیره و با لحاظ کردن حقوق قانونی فرهنگیان به عنوان سهامداران این صندوق به تصویب برساند.