پرونده قضایی برای ملاقات کری و ظریف !

یکی از سناتورهای آمریکایی از وزارت دادگستری این کشور خواسته که جوانب حقوقی دیدارهای اخیر جان کری و ظریف را بررسی کند.

  1. سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷ ساعت ۲۲:۵۵ (۱ سال،۱۰ ماه قبل)
کری و ظریف.jpg
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

سناتور «مارکو روبیو» از وزارت دادگستری آمریکا خواسته که بحث قانونی یا غیرقانونی بودن ملاقات های اخیر «جان کری» وزیر امور خارجه اسبق کشورش و «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را بررسی کند.

اخیراً جان کری در یک مصاحبه از برگزار شدن چند دیدار با وزیر امور خارجه ایران خبر داده بود؛ این خبر با واکنش تند «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روبرو شد.

ترامپ به صراحت در توئیتر خود، جان کری را به نقض قوانین آمریکا متهم کرد. بر اساس قانون «لوگان»، اتباع آمریکا حق ندارند بدون اجازه دولت های مستقر، در سیاست خارجی دخالت کنند.

حالا سناتور روبیو که در ایران به خاطر مخالفت شدید با برجام مشهور است، به میدان آمده و گفته که باید مسئله در دادگاه مشخص شود.

سناتور مارکو روبیو نامه ای به «جف سشنز» دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا نوشته و از وی خواسته که نقض یا عدم نقض قانون لوگان را بررسی کند.

جان کری اخیراً در مصاحبه با «ان بی سی نیوزم گفته بود که وقتی با ظریف دیدار کرده که موضع دولت آمریکا، مبتنی بر حفظ برجام بوده است؛ موافقان ترامپ این سخن را به استهزاء گرفته و گفته اند که چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، با شعار پاره کردن برجام بر سر کار آمده و هیچ زمانی، دولت وی در صدد حفظ برجام نبوده است.

امروز محمدجواد ظریف هم سکوتش را در قبال این داستان شکست و گفت: «دیدارهای من با آقای کری علنی بوده و اعلام نشده نبوده، زمانی که من به نیویورک می روم از صدر تا ذیل می آیند و دیدار می کنند.»

ظریف گفته که این دیدارهای «از صدر تا ذیلی» یک واقعیت عادی در عرصه دیپلماسی است.