پیام مهم ایران به عربستان ! + جزییات

روزنامه الجریده کویت روز دوشنبه مدعی شد رئیس جمهور عراق حامل پیام ایران به عربستان درباره پیشنهاد گفتگوی بدون پیش شرط میان دو کشور است.

  1. دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷ ساعت ۱۲:۰۵ (۱ سال،۸ ماه قبل)
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

روزنامه «الجریده» کویت به نقل ازیک منبع که از او به یک منبع دیپلماتیک نام برده، مدعی شد: برهم صالح رئیس جمهور عراق که روز گذشته در عربستان به سفر منطقه ای خود پایان داد، در جریان سفر به ایران که دو روز گذشته صورت گرفت، میانجی گری برای حل اختلافات میان ریاض و تهران را مطرح کرد و جواب مثبتی را نیز دریافت کرده است.

این روزنامه به نقل از منبع خود ادعا کرده است: که رهبر انقلاب درجریان دیدار برهم صالح، تاکید کرده است که ایران آماده برقراری مذاکرات مستقیم با عربستان است تا همه اختلافات دو جانبه را حل کنند و صفحه جدیدی میان دو کشور گشوده شود.

این منبع همچنین آورده است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران از برهم صالح خواسته است حامل پیام وی به مقامات عربستان باشد. مفاد این نامه این است که سیاسی کردن موضوع قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در استانبول و تلاش برخی کشورها برای بهره برداری از این قضیه جهت فشار بر سران عربستان، واقعیت را برای دوست و دشمن تغییر داده است.

به گفته این منبع، روحانی در این نامه گفته است که برادران سعودی باید بدانند که دشمن عاقل بهتر از دوست احمق است چه رسد به اینکه موضوع به دو کشور همسایه مانند عربستان و ایران باشد که پیوند برادری آنها را به هم ربط می دهد.زمان آن رسیده است که برادران روی یک میز بنشینند و اختلافات خود را به صورت عقلانی حل کنند.

الجریده به نقل از منبع خود در ادامه آورده است: روحانی به صالح گفته است که ایران آماده نشستن روی میز مذاکرات با عربستان به صورت علنی و سری و در هر زمان و مکانی است و به وی ابلاغ کرده است که دولتش بارها برای گفتگو با عربستان تلاش کرده است و در این خصوص نیز به نامه نوشتن به امیر کویت و تلاش های عمان برای میانجی گری اشاره کرده  و آورده است که برخی فشارها و شرایط مانع موفقیت این طرح ها شد.

به نقل از روزنامه مذکور، روحانی همچنین یادآوری کرده است که اکنون زمان مناسبی برای گفتگوهای بدون پیش شرط و پایان دادن به اختلافات است و برهم صالح نیز به ایرانی ها قول داده است که پیام آنها را به سعودی ها برساند و تلاش خواهد کرد که عراق جدید، میدانی برای حل اختلافات منطقه ای باشد.


منبع: شفقنا