درد بی تعرفگی

تعیین تکلیف تعرفه های حوزه درمان، از آن بحث های داغی است که هر سال با نو شدن سال، زمزمه هایش شنیده می شود؛ زمزمه ای که از ماه آخر سال کهنه شروع و به دغدغه جماعت زیادی تبدیل می شود.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
درد بی‌تعرفگی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

بحثی که در اولین ماه سال نو، پرحاشیه و پر از بحث و جدل ادامه پیدا می کند، موافق ها و مخالف هایش مقابل هم صف می کشند و در نهایت بعد از تصویب، انگار کام هیچ کدام از این دو گروه از نتیجه به دست آمده شیرین نمی شود.

نه موافقانی که افزایش قیمت تمام محصولات و خدمات را در طول سال دستاویز قرار می دهند و به همین بهانه معتقدند که تعرفه خدمات پزشکی هم نمی تواند افزایش پیدا نکند یا ثابت باشد و نه مخالفانی که پای ورشکستگی بیمه ها را به این قضیه باز می کنند و معتقدند فشار مضاعفی که از قِبَل افزایش تعرفه ها به سازمان های بیمه گر وارد می شود قابل جبران نیست؛ فشاری که درنهایت بیماران را درگیر می کند.

اعلام نشدن تعرفه ها مشکل ساز است

تعیین تکلیف تعرفه های پزشکی، حکایت جدیدی نیست، چالشی است تکراری بین چند نهاد مسئول، از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گرفته تا شورای عالی بیمه و سازمان نظام پزشکی. بحثی که باید در آخرین روزهای سال کهنه بسته شود و اغلب تصمیم نهایی درباره تغییر رقم تعرفه ها تا اواسط بهار سال جدید، کند و کشدار ادامه پیدا می کند؛ بحثی که امسال هم به روال سال های گذشته در نخستین روزهای کاری سال جدید شروع شده و هنوز خبری از اعلام نتیجه نهایی اش نیست.

موضوعی که مورد توجه رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی قرار می گیرد. آن هم وقتی که علی نوبخت به ما می گوید: «موضوع تعرفه ها بهتر است که در همین فروردین بسته شود؛ همان طوری که می بینیم قوه قضاییه، بحث دیه را در اسفند نهایی کرد، تعرفه های پزشکی هم باید در اسفند بسته می شد که این اتفاق نیفتاد و این موضوع می تواند مشکل ساز بشود.»

مشکلات ناشی از تاخیر در اعلام تعرفه های پزشکی سال ۹۷ که نوبخت به آن اشاره می کند، افراد زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی تا افزایش خودسرانه تعرفه ها در برخی کلینیک ها و مطب ها تا قبل از اعلام نهایی هم کشیده می شود، بحث و جدلی همیشگی بین پزشکان و بیمارانی که هنوز از حق ویزیت های جدید و نرخ بقیه خدمات پزشکی ارائه شده خبر ندارند.

نرخ تورم، سقف افزایش

با این حال رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، پیش بینی می کند نرخ تعرفه ها امسال هم براساس نرخ تورم افزایش پیدا کند. میزان این افزایش البته به گفته نوبخت هنوز مشخص نیست و به عدد تورمی که بانک مرکزی اعلام می کند، وابسته است. نرخی که سال گذشته در آخرین روزهای خرداد بعد از ماجراهای بسیار، بالاخره تعیین تکلیف و براین اساس رقم رشد کلی تعرفه های پزشکی ۵ درصد اعلام شد.

نوبخت با اشاره به حاشیه های منتشر شده از جلسه شورای عالی بیمه درباره تعیین میزان تعرفه ها می گوید: در این جلسه، سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده به شرطی با این افزایش موافق است که بار مالی نداشته باشد، درحالی که آنچه مسلم است این که افزایش تعرفه بار مالی خواهد داشت، چه برای مردم چه برای دولت، منتها ما امیدواریم با قانونی که برای بودجه سال ۹۷ تصویب کردیم این بار مالی زیاد نباشد، چراکه وزارت بهداشت و سازمان بیمه موظف شده اند نظام ارجاع و پرونده سلامت را الکترونیک بکنند و با الکترونیک شدن پرونده سلامت و اجرایی شدن نظام ارجاع، میزانی صرفه جویی به عمل خواهد آمد که می توان از محل این صرفه جویی ها، عدالت را در پرداخت تعرفه ها رعایت کرد.»

محمدحسین قربانی، دیگر عضو کمیسیون بهداشت مجلس هم درباره تعیین تکلیف نرخ تعرفه ها به جام جم می گوید: در این موضوع، قانونگذار وظیفه تعیین میزان تعرفه ها را در اختیار سازمان نظام پزشکی و شورای عالی بیمه قرار داده و بر این اساس هر سال متناسب با نرخ تورم، این مقدار مشخص می شود. پس نمی شود، میزان تورم را افزایش داد، اما تعرفه های پزشکی تغییری نداشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت هم معتقد است میزان تعرفه ها باید هرچه زودتر اعلام شود و نباید بعد از گذشت چند ماه از سال تعرفه ها را اعلام کرد، چراکه نتیجه ای جز افزایش دریافتی های غیرمتعارف و کاهش ارائه خدمات درمانی به دنبال نخواهد داشت.

سرگردانی قبل از اعلام نهایی تعرفه ها

افزایش های غیر متعارفی که این نماینده مجلس به آن اشاره می کند، تجربه مشترک بسیاری از بیماران است؛ بیمارانی که در سه ماهه ابتدایی هر سال جدید، سرگردانی را در نرخ های متفاوت خدمات پزشکی ای که به آنها ارائه می شود، از خدمات پزشکان نسخه نویس مثل پزشکان عمومی، متخصصان اطفال و عفونی تا سایر خدمات درمانی در کلینیک هاتجربه می کنند و از این تاخیر گله مندند. این تاخیر اما تبعات کلان تری دارد؛ موضوعی که هادی میرهاشمی، معاون درمان دانشگاه شهید بهشتی درباره اش به ما می گوید: تاخیر در اعلام تعرفه ها باعث می شود ما همیشه از برنامه عقب باشیم. چون همین نرخی که تصویب می شود خودش با یک سال تاخیر پرداخت می شود.

از طرف دیگر، تعرفه ای که امروز درباره اش صحبت می شود و چند ماه دیگر تصویب می شود، این مشکل را به وجود می آورد که تکلیف پول هایی که در این بین جابه جا شده را معلوم نمی کند و معلوم نیست چه نتیجه ای خواهد داشت، چون در این باره می گویند عطف به ماسبق نمی شود. پس تکلیف مشخص نیست. درحقیقت انگار چندماه این وسط سوخته باشد و در نهایت ما همیشه عقب بیفتیم.

در این میان افراد فعال زیادی هم در حوزه سلامت هستند که معتقدند، دیر اعلام شدن تعرفه های خدمات پزشکی در سال جدید می تواند به ساختار ضعیف بیمه ها در کشورمان بیش از پیش آسیب بزند. گروهی که می گویند بیمه ها همیشه با کسری بودجه و عقب ماندگی نسبت به تعرفه های سال قبل روبه رو هستند و وقتی نتوانند بار این افزایش و دیرکرد در اعلام را پوشش بدهند، تبعات این ناتوانی شان، زنجیروار ادامه پیدا کرده و در نهایت به بیماران می رسد؛ همان گروهی که هربار به یک بهانه، سرگردانی را در مطب ها، کلینیک ها و بیمارستان ها تجربه می کنند.

افزایش قیمت دارو براساس نرخ تورم

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: امسال افزایش یا کاهش قیمت داروها مانند گذشته، ذیل عنوان منطقی شدن قیمت ها در کمیته قیمت گذاری دارو در این سازمان تصمیم گیری خواهد شد اما درصورت افزایش، میزان آن براساس نرخ رسمی تورم خواهد بود.

ایرنا، کیانوش جهانپور افزود: قیمت داروها براساس برآوردهای انجام شده شامل هزینه ها، منابع انسانی و برابری نرخ ارز تعیین می شود.

وی عنوان کرد: برای تغییر قیمت و منطقی شدن بهای داروها در طول سال، به طور مستمر در مورد داروهای تولید داخل و وارداتی تصمیم گیری می شود.

جهانپور تصریح کرد: افزایش هزینه ها ممکن است منجر به افزایش قیمت داروها شود که در آن صورت میزان افزایش تا سقف نرخ تورم خواهد بود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو یادآور شد: البته هر سال مواردی از داروها نیز بوده اند که به جای افزایش قیمت، کاهش قیمت داشته اند که این تغییر قیمت ها به صورت مستمر اعلام شده اند.

به گفته جهانپور، افزایش قیمت دارو در سال گذشته براساس نرخ تورم حداکثر تا ۹ درصد اعمال شد. براساس این گزارش سال گذشته دست کم قیمت ۱۵ قلم دارو تغییر کرد. یکی از مشکلات پیش آمده درباره قیمت داروها در سال گذشته این بود که برخی داروها با قیمتی متفاوت از قیمت درج شده روی بسته بندی ها به مردم عرضه می شد.

مینا مولایی - جامعه