من را دختری سرکش می دانستند که به آداب و رسوم پشت کرده ام

این سرگذشت دختر ۳۲ ساله ای است از خانواده ای فقیر که به دنبال توپ دوید تا روزی فوتبالیست مشهوری شود.

  1. سه شنبه ۵ تیر ۹۷ ساعت ۰۹:۴۵ (۱ سال،۹ ماه قبل)
توپ
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

دختری که با زندگی جنگید تا بتواند به آرزوهایش برسد. دختری که با وارد شدن به دنیای بوکس مشکلات را از سر راهش برداشت تا به قهرمان کشورش تبدیل شود. کاترین فیری، نخستین زن آفریقایی است که مدال طلای مسابقات معتبر جهانی بوکس را از آن خود کرد. با این حال، مبارزات او فقط در میدان رینگ بوکس نبوده است.

دختری که با زندگی جنگید تا بتواند به آرزوهایش برسد. دختری که با وارد شدن به دنیای بوکس مشکلات را از سر راهش برداشت تا به قهرمان کشورش تبدیل شود. کاترین فیری، نخستین زن آفریقایی است که مدال طلای مسابقات معتبر جهانی بوکس را از آن خود کرد. با این حال، مبارزات او فقط در میدان رینگ بوکس نبوده است.

فیری از خانواده فقیری است و مشت هایش را به تفکر پدرسالاری در کشورش نیز کوبیده است. مربی او مایک زولو به خبرنگار سی ان ان می گوید: «او به همه خواستگارانش جواب منفی داد و تمرکزش را روی درس و ورزش گذاشت. او می خواست زندگی متفاوتی را برای خودش رقم بزند. از همان اول می دانستم که او موفق می شود و به هدفش می رسد.»

وقتی به رشته بوکس فکر می کنید، انتظار شنیدن نام کشوری چون زامبیا را ندارید. شنیدن کلمه بوکس شما را یاد کشورهایی مثل امریکا، کوبا و انگلیس می اندازد؛ کشورهایی که مردم آن عاشق این رشته هستند و رقابت های آن را با قدرت دنبال می کنند. با این حال، شهرت این رشته در جهان در حال افزایش است.

«استر» یکی از قدیمی های بوکس زامبیاست. او صاحب عناوین زیادی در نقاط مختلف جهان شده است و حالا در لوساکا، پایتخت زامبیا، مشغول آموزش به جوانان علاقه مند به این رشته است.

هر شنبه، مسابقاتی برای آماتورها در این رشته در پایتخت برگزار می شود تا ورزشکاران هم خود را محک بزنند و هم انگیزه شان برای دنبال کردن حرفه ای این رشته زیادتر شود. دختران مناطق فقیر در باشگاه های مختلف شهر تمرین می کنند و با آمدن به این مسابقات سعی می کنند رویاهایشان را دنبال کنند تا زندگی متفاوتی برای خود و خانواده هایشان رقم بزنند. برخی از آنها در تیم زیر 20 ساله های زامبیا نیز تمرین می کنند.

کاترین فیری فرقی با آنها نداشت، اما تنها تفاوتش این بود که اول فوتبال بازی می کرد و وقتی برای نخستین بار مشت زدن را تجربه کرد، دیگر نتوانست آن را رها کند و عاشق این رشته ورزشی شد.

کاترین فیری به خبرنگار سی ان ان می گوید: «وقتی بوکس را شروع کردم 16 سال زیادتر نداشتم. قبل از آن رویایم را در فوتبال دنبال می کردم و می خواستم فوتبالیست مطرحی در کشورم بشوم، اما ته دلم ورزش های انفرادی را دوست داشتم و وقتی با بوکس آشنا شدم، دیگر نتوانستم از آن دل بکنم.» کاترین بسرعت توسط مربی های استعدادیابی کشف شد. آنها تکنیک های او را در مبارزه تحسین کردند و از توانایی های جذاب او در مبارزه حیرت کرده بودند.

زولو مربی او می گوید: «نخستین فردی که مبارزات کاترین را دید، همکارم کریس مولونگا بود. او سراغم آمد و گفت: من یک بوکسور دختر را پیدا کرده ام که فوق العاده مبارزه می کند و به نظرم اگر زیردست تو پرورش پیدا کند، در آینده حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت.» بعد از قهرمانی در مسابقات آماتوری، کاترین وارد دنیای حرفه ای بوکس شد. او به باشگاه مولونگا پیوست و از آنجا پله های پیشرفت را یکی یکی بالا رفت و به موفقیت رسید.

در سال 2013، او نخستین مقام قهرمانی را در مسابقات حرفه ای بوکس به دست آورد و قهرمان اتحادیه بوکس آفریقا شد و پس از آن به قهرمانی های زیادی دست پیدا کرد.

کاترین می گوید:« روزی که تصمیم گرفتم بوکسور حرفه ای بشوم، درس و مدرسه و کلاس را ترک کردم تا شب و روز تمرین کنم و به آرزوهایم برسم. خوشحالم که درست تصمیم گرفتم و توانستم به صورت حرفه ای وارد دنیای بوکس شوم.»

درس و ورزش را نمی توان با هم دنبال کرد و در هر دو موفق شد. این عقیده کاترین بود اما مربی اش با او مخالف بود و در سن 18 سالگی برای او بورس تحصیلی فراهم کرد تا شاگردش بتواند درس را هم دنبال کند. کار مربی درست بود. چون مدرسه باعث نشد او از ورزش جا بماند و موفق نشود. حالا کاترین را در زامبیا عاشقانه دوست دارند.

او درباره سختی هایی که برای رسیدن به هدفش تحمل کرد این گونه می گوید: «در اینجا دخترها زود ازدواج می کنند و خانواده ها علاقه ندارند که دخترها وارد رشته های ورزشی خشنی چون بوکس شوند. هر چه پدر بگوید باید گوش داد اما من مقاومت کردم. رؤیای موفقیت آن قدر برایم مهم بود که توانستم پدرم را قانع کنم که دنبال آرزوهایم بروم. نگاه آشنا و فامیل هم خوب نبود و من را دختری سرکش می دانستند که به آداب و رسوم پشت کرده ام اما حالا خیلی از آنها قهرمان صدایم می کنند.»

در بوکس آماتور، ورزشکاران یک بار در روز تمرین می کنند، اما در بوکس حرفه ای و وقتی برای مسابقه ای مهم آماده می شوند باید روزی سه بار تمرین کنند. «صبح ها 10 تا 12 کیلومتر می دویم، بعد بدن هایمان را تمرین می دهیم و بعد هم تکنیک های مبارزه را مرور می کنیم تا در مسابقات بهترین نتیجه را بگیریم.» او در آخر از آرزوهایش می گوید: «آرزویم این است که دخترهای موفقی بعد از من بیایند و آرزوهایشان را دنبال کنند. بچه هایی که در بوکس آماتور می بینم چنین قابلیتی دارند که روزی به بوکسورهای معروف در سطح جهان تبدیل بشوند. علاوه بر این، امیدوارم دخترها برای رسیدن به اهدافشان بجنگند. برای موفقیت در زندگی باید مبارزه کرد.»

همرسانی نوشتار: