درآمد میلیاردی یک ژن خوب و یک تبعه خارجی با اقامت غیرقانونی در ایران !

در شرایطی که بحث عزت پاسپورت ایرانی به عنوان یک شعار از سوی دولت های یازدهم و دوازدهم مطرح شده یک شرکت واردات و صادرات با مشارکت یک ژن خوب در حال دلالی ویزا با استفاده از یک تبعه خارجی با اقامت غیرقانونی است.

  1. دوشنبه ۱ مرداد ۹۷ ساعت ۰۸:۱۸ (۱ سال،۷ ماه قبل)
درآمد میلیاردی یک ژن خوب از صدور ویزا
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

یکی از مهم ترین گلوگاه های کسب اطلاعات و رصد اطلاعات در دنیای امروز بررسی تردد اتباع یک کشور به سایر کشورهاست. طبیعی است که دسترسی به چنین اطلاعاتی می تواند زمینه ساز بسیاری از سوءاستفاده های حیاتی بر نهادهای اطلاعاتی دشمن شود.

کافی است یک نهاد اطلاعاتی از نحوه ورود و خروج اتباع یک کشور به سایر کشورها آگاه باشد، در آن صورت امکان برنامه ریزی برای استفاده از نقاط ضعف و همچنین حفره های موجود به خوبی فراهم می شود. در شرایط فعلی که نظام جمهوری اسلامی ایران تحت سخت ترین فشارهای تحریمی از سوی امریکا قرار دارد، فوریت مسئله بهتر از قبل خود را نشان می دهد.

نگاهی به بسیاری از ایرانیانی که هم اکنون در بند امریکایی ها هستند، نشان می دهد اطلاعات تردد این افراد گاه به صورت مستقیم در اختیار امریکایی ها قرار گرفته و قوه قضائیه کشورهای فوق نیز اقدام به استرداد این افراد می کنند. حالا برخی اخبار حاکی است در کارگزاری های صدور ویزا که از سوی کشورهای خارجی برای تسهیل صدور ویزا ایجاد شده، برخی افراد با تابعیت خارجی به صورت غیرقانونی در حال فعالیت هستند.

ایجاد کارگزاری خدمات سفارتی روندی مرسوم در بسیاری از سفارتخانه ها در تمام دنیاست. هدف از ایجاد کارگزاری ها فراهم کردن مراجعه بدون مشکل کسانی است که خواهان دریافت ویزا هستند. به این ترتیب بدون ایجاد مشکلاتی همچون صف های طویل در مقابل سفارت ها که اغلب به دلایل امنیتی نیز ورود مراجع را بسیار سخت می کنند، مدارک کسانی که خواهان ویزا هستند، دریافت می شود. درایران نیز برخی از سفارتخانه های خارجی شروع به ارائه چنین خدماتی از طریق این کارگزاری ها کرده اند.

در ایران سفارتخانه های خارجی اقدام به واگذاری خدمات تحویل مدارک و سیر مربوط به صدور ویزای توریستی خود به شرکتی هندی با نام وی اف اس کرده اند تا این کار با سرعت و روال بهتری انجام شود. یکی از جدیدترین اطلاعات منتشره در این زمینه، اطلاعیه سفارت دانمارک در ایران از طریق صفحه اینستاگرام خود است که طی هفته های گذشته اعلام کرده دفتر جدید کارگزاری درخواست روادید این سفارت با همکاری شرکت «وی اف اس» افتتاح شده است. بر اساس تصاویر منتشر شده در اینستاگرام سفارت دانمارک که در خصوص افتتاح این کارگزاری منتشر شده است، نماینده سریلانکایی این شرکت هندی در حال همراهی سفیر و سایر همراهان برای پاره کردن روبان افتتاح این دفتر است.

طبق اخبار منتشر شده در برخی از سایت ها نام این فرد «محمد زین ریزان» است، با این حال به نظر می رسد دفتر فوق تفاوت های اساسی با سایر دفاتر کارگزاری داشته باشد. شریک ایرانی وی اف اس در ایران شرکتی به نام جهان نجد است که مجوز ارائه خدمات کنسولی دارد، اما شرکت دیگری که گویا با همراهی ریزان در تهران افتتاح شده، ماهیت دیگری دارد.

پرس و جویی کوتاه از سوی خبرنگار روزنامه جوان در دفتر هروی نشان می دهد مسئولیت دفتر هروی برای صدور ویزا متعلق به شرکتی به نام گروه افق امید خاورمیانه است.

جست وجویی کوتاه در سامانه روزنامه الکترونیک نیز نشان می دهد شرکت مذکور که در سال ۹۶ تاسیس شده، در حالی مدیریت ارائه خدمات ویزای اروپا را با کمک این تبعه غیرمجاز بر عهده گرفته که موضوع فعالیت آن، اموری، چون صادرات و واردات، مناقصه و مزایده و اخذ تسهیلات از بانک ها و مؤسسات است و خبری از امور کنسولی، روادید یا ویزا به چشم نمی خورد.

در حقیقت شرکت فوق به هیچ عنوان مجوز ارائه خدمات کنسولی ندارد و تنها به عنوان یک شرکت واسط به دلالی کارمند سریلانکایی وی اف اس در ایران فعالیت می کند.

موضوع زمانی جالب تر می شود که با جست وجویی کوتاه روشن می شود این تبعه سریلانکایی اصلاً مجوز ادامه فعالیت در ایران ندارد و دستور دستگیری و اخراج وی از سوی مراجع ذی صلاح صادر شده است. به عنوان مثال معاونت استانداری تهران طی نامه ای از پلیس مهاجرت و گذرنامه می خواهد تا وی را دستگیر کنند.

این فرد که مدتی نیز به عنوان مدیر شرکت همکار با سفارت های اروپایی در دوبی مشغول فعالیت بوده در سال ۲۰۱۶ وارد کشورمان شده است. طبق اطلاعات منتشر شده در سایت مشرق به رغم آنکه بازرسی اواخر سال گذشته کارشناسان وزارت کار از محل فعالیت این کارمند شرکت وی اف اس نشان داده وی و چند نفر دیگر از همکارانش، بدون داشتن مجوزهای قانونی، از مصادیق اشتغال غیرمجاز محسوب می شوند، محمد زین ریزان بدون توجه به این موضوع، همچنان به حضور غیرقانونی در ایران و همکاری با سفارتخانه های خارجی ادامه داده است. به نظر می رسد پافشاری بر فعالیت این کارمند سریلانکایی چندان بی ربط با هیئت مدیره شرکت گروه افق امید خاورمیانه نباشد. با نگاهی کوتاه به هیئت مدیره این شرکت روشن می شود از جمله کسانی که در هیئت مدیره این شرکت مشغول به کار هستند فرزند یکی از سفرای سابق ایران در عمان است که اتفاقاً دوستی بسیار نزدیکی با مقامات وزارت امورخارجه دارد.

برای درک مجموع درآمد مالی این شرکت ها کافی است به گردش مالی ناشی از صدور ویزا پی برد، البته بماند که اگر درخواست کننده ویزا موفق شود مدارک خود را به یک سفارتخانه خارجی برساند چراکه حتی وقت سفارت ها نیز فروشی شده و گاه قیمتش به ۲ میلیون تومان می رسد.

نحوه فعالیت این شرکت به این صورت است که علاوه بر دریافت ۶۰ یورو بابت انجام امور صدور ویزا، ۲۵ یورو نیز به عنوان کارمزد رسمی ارائه خدمات اداری از متقاضیان دریافت می شود، یعنی سفارتخانه های اروپایی که رفتار نامناسب آن ها با مسافران ایرانی نه تن ها در محل سفارتخانه ها بلکه در پروازهای خارجی و فرودگاه هایشان نیز تجربه مشترک بسیاری از مسافران است، با ایجاد یک دفتر فاقد مجوز، ضمن دریافت مبلغی حدود ۵۰۰ هزار تومان از هر نفر به صورت رسمی، ۲۰۰ هزار تومان نیز جهت تاسیس شرکت واسطه، از اتباع ایرانی اخذ می کنند که حتی در صورت عدم صدور ویزا نیز هرگز به آن ها بازگردانده نمی شود.

یک تخمین ساده از حضور حداقل ۱۰۰ نفر برای اخذ ویزای کشورهای اروپایی در دفتر میدان هروی (در کمترین حالت مراجعه) نشان می دهد با ۲۰ روز کاری، دفتر مذکور با کمک یک فرد محکوم به اخراج از ایران، ماهانه ۱۲۰ هزار یورو یعنی بیش از یک میلیارد تومان (با احتساب یورو ۹ هزار تومانی بازار آزاد) درآمد دارد.

وزارت امور خارجه چند ماه پیش زمانی که خبرها درباره برخوردهای تحقیرآمیز برخی سفارتخانه ها و رد درخواست مردم بدون دلایل موجه بالا گرفت، در اطلاعیه ای از شهروندان ایرانی خواست از مراجعه به سفارتخانه کشورهایی که برخوردهای تحقیرآمیز با مردم دارند، خودداری کنند، اما حالا که خدمات اکثر سفارتخانه های اروپایی در حال تجمیع توسط یک دفتر فاقد مجوز است، باید به کجا پناه برد؟