شراب مرگ به البرز رسید ! + عکس

مصرف مشروبات الکلی دست ساز که گفته می شود ماده سمی متانول داشته، جان ۲۰ نفر را در بندر عباس، خراسان شمالی و البرز  گرفت و به گفته  مسئولان وزارت بهداشت ۱۵۴ نفر هم مسموم شدند  که  ۹ نفر در حالت کما به سر می برند.

  1. شنبه ۷ مهر ۹۷ ساعت ۰۷:۱۷ (۱ سال،۸ ماه قبل)
jpgfile_19925_628076_636737747303893767.jpg
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

رئیس پدافند غیر عامل وزارت بهداشت روز گذشته  از مرگ شماری از هموطنان در سه استان کشور بر اثر استفاده از الکل خبر داد.  خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی با توجه های  اعلام شده  وزارت بهداشت مبنی بر آمار مسمومیت با الکل متانول در برخی استان های کشور مانند البرز، خراسان شمالی و هرمزگان متاسفانه تعدادی از هموطنان  مسموم و فوت شده اند. پیر حسین کولیوند رئیس پدافند غیر عامل وزارت بهداشت، درباره عوارض این مسمومیت بیان کرد: علایم مسمومیت در برخی مواقع با تاخیر بروز می کند که این علایمی مانند کوری، نارسایی حاد کلیه، کما و در نهایت مرگ را به دنبال دارد. کولیوند با اشاره به این که آمار کلی مسمومان و فوتی ها در سه استان کشور ۱۶۹ نفر است، بیان کرد: از مجموع ۱۵ فوتی، ۱۱ نفرمربوط به هرمزگان، دو نفر مربوط به خراسان شمالی و دو نفرمربوط به البرز هستند.

۹ نفر نیز در حال کما به سر می برند

ایرنا نیز  به نقل از فرشید عابدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گزارش داده که  اولین گزارش از مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی روز سه شنبه هفته گذشته زمانی مشاهده شد که ۱۵ بیمار به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس مراجعه کردند و با مرگ سه نفر از این افراد، وضعیت بحرانی شد.  به گفته وی ۱۲ نفر در هرمزگان به دلیل عوارض ناشی از سوء مصرف مشروبات الکلی جان خود را از دست داده اند. از میان بستری شدگان، ۱۲ نفر جان خود را از دست داده و ۹ نفر نیز به کما رفته اند که احتمال مرگ این افراد بالاست. دو نفر نیز دچار نابینایی غیرقابل برگشت شده اند. 52 نفر از این افراد هم تحت دیالیز  قرار گرفته اند.  عابدی اعلام کرد  که مشروب مصرف شده دارای ترکیبی از اتانول و متانول یا اصطلاحا الکل چوب بوده که موجب تخریب سلول های عصبی شده است. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، این افراد همه مرد بوده اند که محدوده سنی آن ها از ۱۵ تا ۶۵ سال است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: مراجعه زود هنگام به پزشک، تاثیر زیادی در پیشگیری از عوارض این نوع مسمومیت دارد.

مهدی حسنی آزاد، رئیس بیمارستان شهید محمدی بندرعباس گفت: همه این افراد یا همراهانشان گفته اند که افراد مسموم شده در بندرعباس مشروبات الکلی دست ساز استفاده کرده اند.

مدیرگروه اورژانس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز گفت: مشروبات الکلی مسموم ظرف شش تا ۱۲ ساعت موجب تاری دید، سفیدی میدان دید و کاهش میزان هوشیاری و تشنج می شود که افراد اگر فوری تحت درمان قرار نگیرند، دچار از کار افتادگی کلیه و قلب می شوند.دکتر سید اشکان طبیب زاده افزود: مصرف ۳۰ سی سی الکل مسموم، کوری همیشگی و مصرف ۵۰ سی سی الکل مسموم مرگ را به دنبال دارد که هرچه فاصله زمانی مسمومیت تا مراجعه به پزشک کوتاه تر باشد، می توان از آسیب های زیادتر جلوگیری کرد.

مرگ 16 نفر و  مسمومیت ۱۵۱ تن در بندرعباس

در عین حال مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان شامگاه روز گذشته  از افزایش تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در بندرعباس به ۱۵۱ تن خبر داد. دکتر فاطمه نوروزیان با اعلام این خبر افزود: تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی هم اکنون به ۱۵۱ تن رسیده است.وی با بیان این که حال برخی از این افراد وخیم است، تصریح کرد: متأسفانه ۱۶ نفر از این تعداد جان خود را از دست داده اند و ۱۰ تن بدحال هستند. مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، تصریح کرد: تاکنون ۶۷ تن از این افراد دیالیز شده اند و تعدادی دیگر نیز در نوبت دیالیز هستند.با توجه به افزایش تعداد جان باختگان مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی تقلبی در بندرعباس و همچنین چهار فوتی در البرز و خراسان شمالی مجموع جان باختگان تا زمان تنظیم این گزارش به 20 تن رسید .

دستگیری 3 متهم مرتبط با مسمومیت الکلی در بندرعباس

فرمانده انتظامی هرمزگان گفت: سه متهم تولید و توزیع مشروبات الکلی دست ساز مسموم در بندرعباس دستگیر شدند.

خبرگزاری صداوسیما، سردار عزیزا... ملکی افزود: از این افراد که دو مرد و یک زن هستند، ادوات تولید مشروبات الکلی به دست آمده است.

وی افزود: سرکرده اصلی این باند فردی سابقه دار است که مدتی پیش دستگیر شده و از زندان هدایت این شبکه تولید و توزیع مشروبات الکلی را برعهده داشته است.

در عین حال، سرهنگ اصغر قطب زاده رئیس پلیس آگاهی هرمزگان گفته است که پنج نفر از عاملان اصلی تهیه و توزیع مشروبات الکلی دست ساز دستگیر شده اند.

به گفته رئیس پلیس آگاهی هرمزگان، دستگیر شدگان سابقه دار هستند و پیش از این به اتهام تهیه و توزیع مشروبات الکلی دستگیر و محکوم شده اند.

گزارش هایی منتشر شده بود مبنی بر این که مشروبات مصرف شده حاوی مقادیری قرص بوده است اما آقای عابدی با تکذیب این خبر گفته است: "این رویداد محدود به یک محله و مراسم خاص (عروسی) در بندرعباس نبوده است و مراجعه کنندگان از ساکنان محلات مختلف و حاشیه ای شهر بوده اند."

هر سال گزارش هایی درباره مرگ عده ای به دلیل مصرف مشروبات الکلی تقلبی و غیر استاندارد در مهمانی ها و مجالس عروسی انتشار می یابد.سال گذشته مصرف مشروبات الکلی دست ساز به مرگ ۱۲ نفر در قم منجر و پیش از آن نیز مصرف مشروبات الکلی غیراستاندارد به قیمت جان ۲۰ نفر در شیراز تمام شد.

jpgfile_19925_628076_636737747305043717.jpg

همرسانی نوشتار: