هشدار

گول این آرایشگاه های اینستاگرامی را نخورید

با نزدیک شدن ایام نوروز تمایل خانم ها به استفاده از انواع خدمات زیبایی بیشتر می شود. بازار داغ رنگ مو، کاشت ناخن، کاشت مژه و … و درآمد قابل توجه آن، فرصت سوءاستفاده را برای برخی ایجاد کرده است.

  1. چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷ ساعت ۱۱:۴۰ (۱ سال،۱ ماه قبل)
آرایشگاه
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

 در ایامی که درخواست برای خدمات زیبایی بیشتر شده، شاهد تبلیغ آرایشگرهای بی نام و نشان در فضای مجازی هستیم. افرادی که در سایت "دیوار"، اینستاگرام و یا کانال های تلگرامی کار خود را تبلیغ می کنند، اما هیچ مجوزی از اتحادیه آرایشگران زنانه ندارند.

بسیاری از این افراد حتی مکانی به اسم آرایشگاه هم ندارند و در منزل شخصی خود کار می کنند و چون قیمتی پایین تر از نرخ مصوب اتحادیه را از مشتریان می گیرند، مردم هم به سمت آنها جلب می شوند.

آرایشگران مجازی گاهی تخصص لازم را ندارند و دوره آموزشی و مدرک معتبری را دریافت نکرده اند و برخی کارهایی را که به صورت تجربی آموخته اند برای مشتریان انجام می دهند.

برخی از این افراد ممکن است از مواد آرایشی و بهداشتی نامناسب هم استفاده کنند، لذا پیامدهای زیادی متوجه مراجعین این نوع آرایشگاه ها است که گاهی عواقب جبران ناپذیر و آسیب های شدید پوستی را به دنبال دارد.

از سوی دیگر به دلیل اینکه این مراکز از هیچ مرجعی جواز دریافت نکرده اند، امکان پیگیری تخلفات آنها نیز وجود ندارد.

فعالیت آرایشگران مجازی به معضلی برای مردم و آرایشگران مجاز تبدیل شده که گلایه رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه کرمانشاه را نیز در پی داشته است.

فاطمه کندوله خبرنگار ، با اشاره به پیامدهای فعالیت آرایشگران بدون مجوز که در فضای مجازی تبلیغ می کنند، گفت: این امر آسیب جدی به اعضای اتحادیه و آرایشگران مجاز که فعالیت قانونی دارند وارد کرده است.

وی ادامه داد: متأسفانه آرایشگرانی که مجوز ندارند و در فضای مجازی تبلیغ می کند با اخذ هزینه کمتر از مردم مشتریان را به سمت خود جذب می کنند و این امر بازار واحدهای صنفی مجاز را کساد کرده است.

رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه کرمانشاه با بیان اینکه بسیاری از آرایشگاه های غیرمجاز در منازل شخصی و خانه های افراد برپا می شود، افزود: ما هیچ مجوز قانونی برای ورود به ساختمان و محل فعالیت این افراد نداریم.

کندوله تاکید کرد: گاهی به عنوان مشتری به این مراکز مراجعه می کنیم، اما وقتی می خواهیم پیگیری های مجدد را انجام دهیم، فرد متخلف کلاً منکر کاری که انجام داده می شود و اعلام می کند که در حرفه آرایشگری هیچ فعالیتی ندارد و ما هم امکان اثبات نداریم.

وی از پیامد فعالیت این آرایشگاه های غیرمجاز هم یاد کرد و گفت: بسیاری از موارد شکایت را داشتیم که افراد با دریافت خدمات زیبایی از این آرایشگاه ها دچار عفونت های چشم، پوست، ابرو و … شدند.

به گفته کندوله امکان پیگیری این شکایت ها وجود ندارد، چون این آرایشگاه ها مجوزی از هیچ مرجعی ندارند که قرار باشد فعالیت و تخلفات آنها پیگیری شود.

وی معتقد است، تنها راهکار مقابله با این مراکز غیرمجاز عدم مراجعه خود مردم است و مردم باید بدانند نباید به بهای خدمات ارزان، سلامت و پوست خود را به مخاطره جدی بیندازند.

رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه کرمانشاه همچنین با بیان اینکه آرایشگاه ها به هیچ عنوان حق دخالت در امور پزشکی و ارائه خدماتی از جمله سوراخ کردن گوش، تزریق ژل و بوتاکس، پاکسازی پوست و … را ندارند، خاطرنشان کرد: متأسفانه در آرایشگاه های غیرمجاز چنین خدماتی که صرفاً باید زیر نظر پزشک ارائه شود نیز انجام می شود.

وی از افراد خواست حتماً هنگام مراجعه به آرایشگاه از داشتن جواز و پروانه معتبر صاحب آرایشگاه مطمئن شوند و اصلاً به مراکزی که در فضای مجازی و به صورت اینترنتی تبلیغ می کنند، اعتماد نداشته باشند.

کندوله در پایان با اشاره به فعالیت ۱۰۶۰ آرایشگاه زنانه مجاز در شهر کرمانشاه که پروانه صنفی معتبر دارند، اظهار کرد: این تعداد آرایشگاه بیشتر از نیاز شهر کرمانشاه است، اما به دلیل نرخ بیکاری بالایی که داریم نمی توان جلوی گسترش آرایشگاه های مجاز را گرفت.