معجزه برای سرباز یتیم نیشابوری

خانم، پسرم راست می گوید ؟

شب از نیمه گذشته که تلفن همراهم زنگ می خورد، پیرزنی روستایی بی مقدمه می گوید: "خانم، پسرم راست می گوید که از زندان آزاد شده یا فرار کرده است؟

  1. شنبه ۱۱ اسفند ۹۷ ساعت ۱۱:۰۰ (۱۱ ماه قبل)
آزادی زندانی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

با اضطراب ادامه می دهد: " پسرم سرباز بود و دو سال است در زندان مانده و حالا می گوید یک نفر پیدا شده و بدهی مرا داده است. ما هیچکس را نداریم و او دروغ می گوید. می ترسم فرار کرده باشد ..."

پیرزن روستایی نمی داند که خدا، غم بی کسی او را همراه با باد شبانه، از روستایی محروم در نیشابور به خانه زوج نیکوکار البرزی در کرج رسانده تا بی آنکه پسرش را دیده باشند، نامه آزادی او را امضاء کنند.

 این سرباز یتیم به دستور مافوقش، دستبند آهنی را به شدت روی دست پسر لاغر اندامی زده بود که به خاطر جثه ضعیفش به او مشکوک بودند، اما فرد مظنون، دچار بیماری قلبی و تالاسمی بود و به خاطر اندام نحیفش، استخوان دست او از این ضربه شکست.

سرباز غریب به اتهام ایراد ضرب و جرح عمدی بازداشت و روانه زندان شد. او با حکم دادگاه محکوم به پرداخت دیه بود و دو سال در زندان روزهای تلخی را گذراند. با انتشار زندگی غم انگیز سرباز روستایی و درخواست دادستانی از نیکوکاران برای آزادی این زندانی، وی به همت زوج بخشنده البرزی آزاد شد و با پرداخت هزینه سفر به شهرش، پس از دو سال دوری نزد مادر نگرانش بازگشت.

هدیه آزادی به این سرباز، فقط قلب او را شاد نکرد. شادی را به شاکی نیز بخشید که یتیم بود و امیدی به دریافت دیه نداشت و به مردمی که با خواندن سرنوشت سرباز زندانی، نگران سرنوشت او بودند اما توانایی پرداخت دیه اش را نداشتند و باور کردند که هنوز مهربانی زنده است...

شاکرمی، دادستان کرج گفت: حفظ حقوق عامه یکی از وظایف داستانی است که هم حقوق شاکی را در بر می گیرد و هم حقوق متهم را. بدون شک همان طور که مدعی العموم در پرونده های مختلف به وضعیت شاکی توجه دارد، نمی تواند نسبت به آسیب هایی که در کمین متهم و خانواده اوست بی تفاوت باشد.

وی توضیح داد: بدیهی است حق خانواده زندانیان نیست که ناخواسته و بدون هیچ گناهی، پا به پای متهم مجازات شوند به همین دلیل وظیفه ماست به عنوان مدعی العموم از حقوق آسیب دیدگان و زندانیانی که به خاطر اشتباه، سهواً و به خاطر شرایط نامناسب اقتصادی گرفتار شده اند، حمایت کنیم.

وی عنوان کرد: بدون شک طی کردن این مسیر حمایتی به تنهایی امکان پذیر نیست و در این مسیر از کمک های خیرین و نیکوکاران استان که بسیاری از آنها حاضر به افشای هویت خود نیستند، بهره می گیریم.

این مسئول خاطر نشان کرد: خوشبختانه با کمک خیرین گام های جدی برای تامین معیشت، هزینه تامین مسکن، درمان و مشکلات خانواده های زندانیان استان برداشته می شود.

شاکرمی توضیح داد: این حمایت ها تا جایی پیش رفته که مقرر شده تا فرزندانی که پدر یا مادرشان در زندان به سر می برند، هر دانشجو یک میلیون تومان و هر دانش آموز ۵۰۰ هزار تومان کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند. خیرین و نیکوکاران سرمایه اجتماعی شهر هستند که باید قدر آنها را بدانیم و در مسیر حفظ اعتماد آنها گام برداریم.

وی گفت: اعضای انجمن حمایت از زندانیان استان البرز همواره در رفع گرفتاری زندانیان جرایم عمد و غیرعمد پیش قدم بوده اند و با آزادی صدها زندانی، زندگی را به خانواده ای زیادی بازگردانده اند.

این مسئول ادامه داد: به محض اینکه بدهی زندانی ای توسط نیکوکاری پرداخت می شود، دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب در کوتاهترین زمان دستور آزادی متهم را صادر می کند.

یکی از این خیرین با اشاره به دلیل صرف اموالش برای آزادی زندانیان گفت: هر کس در زندگی راهی برای رسیدن به آرامش درون و رضایت قلبی خود می یابد و من با دریافت نامه آزادی یک زندانی دربند، شادی بزرگی مهمان قلبم می شود.

این نیکوکار البرزی که علاقه ای به شناخته شدن ندارد، توضیح داد: ۱۷ سال است که بخشی از اموالم را صرف آزادی افراد دردمند و زندانی می کنم و هیچ وقت حساب نکرده ام چند زندانی را نجات داده ام و شمارشی از آنها نداشتم ولی به گفته مشاورم و بررسی نامه های آزادی زندانیان که به دفترم فرستاده شده، تعداد آنها بیش از هزار نفر است.

ر. ف اضافه کرد: از برکت دعاهای این افراد است که هیچوقت سنگینی بار مالی این کار خیر را احساس نکردم و انگار خداوند در این معامله ، ثروتش را به زندگیم جاری کرده تا مبادا شرمنده بندگانش شوم.

وی عنوان کرد: خوشحالم که من و خانواده ام در انجام این بخشش بزرگ مورد آزمایش قرار گرفته ایم و از خداوند خواسته ام تا نیازمندان واقعی را در مسیر زندگیم قرار دهد.

وی تاکید کرد: از چند ماه پیش به توصیه و نصیحت دوستانم سعی دارم برای شناسایی نیازمندان واقعی، از راهنمایی افراد نیکوکار مورد اعتمادم برای انجام تحقیقات و کسب نتیجه درست بهره ببرم و پس از تایید نهایی، چک صادر می شود.

با هیچ یک از زندانیانی که  آزاد کرده ام ملاقات نداشته ام

"ر.ف" با تاکید براینکه در این سال های دور،هیچگاه فرد زندانی یا خانواده او را ملاقات نکرده، افزود: در طول این سال ها از همراهی و راهنمایی رییس کل دادگستری استان و دادستان کرج در معرفی محرومان واقعی و تسریع در روند آزادی زندانیان بدهکار استفاده کرده ام و هرگز به دنبال شناخته شدن از سوی زندانیانی که آزاد کرده ام نبوده ام.

وی گفت: در مسیر حمایت از نیازمندان همسرم من تمام قد در کنارم ایستاده و طی این سال ها پابه پای من قدم برداشته است.

این نیکوکار البرزی گفت: اقدامات حمایتی ما از نیازمندان صرفاً به آزادی زندانیان محدود نیست و تامین جهیزیه، ودیعه مسکن، کمک هزینه های درمان و ... را نیز شامل می شود. نیازمندان و افراد گرفتار هرگز نباید از رحمت خداوند ناامید شوند و بدانند هنوز می توانند به حمایت خیرین و نیکوکاران دلگرم باشند.

همرسانی نوشتار: