معرفی قوی ترین پیشرانه های حال حاضر دنیا

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
معرفی قوی‌ترین پیشرانه‌های حال حاضر دنیا
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

مطمئناً در صنعت خودروسازی، همهٔ پیشرانه ها شرایط یکسانی ندارند. علاوه بر تولید مقادیر بسیار متنوع قدرت، مهندسین در طراحی پیشرانه، مجموعهٔ گسترده ای از گزینه ها را برای مطابقت با خودرویی که از آن پیشرانه استفاده می کند در نظر می گیرند مثل طراحی یک پیشرانهٔ دو سیلندر برای خودرویی شهری یا ساخت موتوری شانزده سیلندر برای یک هایپرکار؛ اما در این رابطه این سؤال پیش می آید که قدرتمندترین پیشرانه های دنیا نسبت به تعداد سیلندر کدم اند؟ یعنی به عبارت دیگر کدام موتورها زیادتری بازدهی را دارند؟ در ادامهٔ این مطلب قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم. به منظور انجام مقایسه ای منصفانه، ما در این لیست خودروهای هیبریدی را در نظر نگرفته ایم زیرا نیروی الکتریکی بر قدرت آن ها می افزاید. به عنوان مثال، پیشرانهٔ ۱.۶ لیتری هایپرکار مرسدس-آام گ پروجکت وان به همراه چهار موتور الکتریکی حدود ۱۱۰۰ اسب بخار قدرت تولید می کند که مطمئناً بخش قابل توجهی از این قدرت توسط موتورهای الکتریکی تولید می شود. همچنین فقط موتورهایی در این مطلب موردبررسی قرار گرفته اند که هم اکنون در خودروهای تولیدی ارائه می شوند وگرنه ممکن است پیشرانه های زیادی قبلاً ساخته شده یا تیونینگ شده باشند که با وجود تعداد سیلندر برابر، قدرت زیادتری نسبت به موتورهای این لیست داشته باشد. با این مقدمه به سراغ معرفی قدرتمندترین پیشرانه های حال حاضر دنیا می رویم.

قوی ترین پیشرانهٔ دو سیلندر

۰.۹ لیتری I۲ توربو فیات

قدرت: ۱۰۵ اسب بخار

قدرت تولیدی هر سیلندر: ۵۲.۵ اسب بخار

معرفی قوی ترین پیشرانه های حال حاضر دنیا

با حجمی کمتر از یک لیتر، پیشرانهٔ دو سیلندر توربوشارژ فیات، ۱۰۵ اسب بخار قدرت تولید می کند. این موتور کوچک هم اکنون در محصولات مختلف فیات ازجمله ۵۰۰، پاندا و ۵۰۰L مورداستفاده قرار می گیرد. البته هرچند این پیشرانهٔ دو سیلندر، در حال حاضر قوی ترین نمونه در دنیا خودروها محسوب می شود اما در بین موتورسیکلت ها پیشرانه هایی وجود دارد که حتی از این هم قدرتمندتر هستند مثل پیشرانهٔ ۱.۳ لیتری دو سیلندر V شکل دوکاتی پانیگال که ۲۱۰ اسب بخار قدرت تولید می کند. ولی چون این مطلب صرفاً به پیشرانه های خودروها اختصاص دارد، پیشرانه های موتورسیکلت ها را در نظر نگرفته ایم.

قوی ترین پیشرانهٔ سه سیلندر

۱.۵ لیتری I۳ توربو فورد

قدرت: ۲۰۰ اسب بخار

قدرت تولیدی هر سیلندر: ۶۶.۶ اسب بخار

معرفی قوی ترین پیشرانه های حال حاضر دنیا

تا پیش از معرفی نسل جدید فورد فی یستا ST، عنوان قدرتمندترین پیشرانهٔ سه سیلندر دنیا در اختیار موتور ۱ لیتری اکوبوست توربوشارژ فورد بود که ۱۴۰ اسب بخار قدرت داشت؛ اما پس از معرفی نسل جدید فی یستا، فورد رکورد خود را ارتقاء داد؛ بنابراین حالا پیشرانهٔ جدید ۱.۵ لیتری سه سیلندر توربوشارژ اکوبوست فورد با ۲۰۰ اسب بخار قدرت، قوی ترین موتور سه سیلندر دنیا محسوب می شود. همان طور که اشاره شد، این موتور در مدل اسپرت فی یستا ST ارائه می گردد.

قوی ترین پیشرانهٔ چهار سیلندر

۲ لیتری I۴ توربو مرسدس-آام گ

قدرت: ۳۸۰ اسب بخار

قدرت تولیدی هر سیلندر: ۹۵ اسب بخار

معرفی قوی ترین پیشرانه های حال حاضر دنیا

در حال حاضر، پیشرانهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر توربوشارژ مرسدس-آام گ با ۳۸۰ اسب بخار قدرت، قوی ترین موتور چهار سیلندر دنیا به شمار می رود. این موتور در مدل های اسپرت A۴۵، GLA۴۵ و CLA۴۵ مورداستفاده قرار می گیرد. هرچند ۳۸۰ اسب بخار برای پیشرانه ای چهار سیلندر رقم چشمگیری محسوب می شود اما این بالاترین قدرتی نیست که تاکنون توسط یک موتور چهار سیلندر تولید شده است زیرا در سال ۲۰۱۴ میتسوبیشی مدل ویژهٔ لنسر اوولوشن X FQ-۴۴۰ MR را معرفی کرد که پیشرانهٔ ۲ لیتری آن ۴۴۰ اسب بخار قدرت تولید می کرد. البته از این خودرو تنها ۵۰ دستگاه صرفاً برای بازار بریتانیا ساخته شد. یکی دیگر از موتورهای چهار سیلندر قدرتمند تاریخ نیز پیشرانهٔ ۱.۶ لیتری توئین شارژر جگوار C-X۷۵ است که ۵۰۷ اسب بخار قدرت تولید می کند.

قوی ترین پیشرانهٔ پنج سیلندر

۲.۵ لیتری I۵ توربو آئودی

قدرت: ۴۰۰ اسب بخار

قدرت تولیدی هر سیلندر: ۸۰ اسب بخار

معرفی قوی ترین پیشرانه های حال حاضر دنیا

موتورهای پنج سیلندر به اندازهٔ نمونه های چهار سیلندر و شش سیلندر فراگیر و پرکاربرد نیستند تا جایی که در حال حاضر تنها آئودی به تولید موتور پنج سیلندر می پردازد و عنوان قوی ترین پیشرانهٔ پنج سیلندر دنیا نیز در اختیار پیشرانهٔ ساخت همین شرکت است. این موتور از نوع ۲.۵ لیتری توربو بوده و ۴۰۰ اسب بخار قدرت تولید می کند. پیشرانهٔ پنج سیلندر آئودی هم اکنون در مدل های TT RS و RS۳ بکار می رود.

قوی ترین پیشرانهٔ شش سیلندر

۳.۸ لیتری H۶ توئین توربو پورشه

قدرت: ۷۰۰ اسب بخار

قدرت تولیدی هر سیلندر: ۱۱۶.۶ اسب بخار

معرفی قوی ترین پیشرانه های حال حاضر دنیا

سالیان سال است که پورشه ۹۱۱ به عنوان یکی از محبوب ترین و مشهورترین خودروهای اسپرت دنیا از پیشرانه های شش سیلندر تخت استفاده می کند. حال اما قدرتمندترین عضو خانوادهٔ این خودرو یعنی مدل GT۲ RS که امروزه یکی از جذاب ترین سوپراسپرت های دنیا محسوب می شود، عنوان قوی ترین موتور شش سیلندر دنیا را در اختیار دارد. موتور این ماشین از نوع ۳.۸ لیتری H۶ توئین توربو است که قدرت شگفت انگیزی برابر با ۷۰۰ اسب بخار تولید می کند.

قوی ترین پیشرانهٔ هشت سیلندر

۷.۴ لیتری V۸ توئین توربو هنسی

قدرت: ۱۶۰۰ اسب بخار

قدرت تولیدی هر سیلندر: ۲۰۰ اسب بخار

معرفی قوی ترین پیشرانه های حال حاضر دنیا

موتورهای هشت سیلندر به لطف ابعاد نسبتاً جمع وجور و توانایی تولید قدرت زیاد، از پرکاربردترین موتورها در بین خودروهای عملکردی هستند. به همین دلیل، سوپراسپرت های مشهور و معتبری مانند شورلت کوروت، مک لارن ۷۲۰S و فراری ۴۸۸ همگی از موتورهای هشت سیلندر استفاده می کنند. تا چندی پیش، پیشرانهٔ ۵ لیتری V۸ توئین توربوی کوئنیگ زگ آگرا One:۱ با ۱۳۶۰ اسب بخار قدرت، تاج قدرتمندترین پیشرانهٔ هشت سیلندر دنیا را بر سر داشت؛ اما هنسی با معرفی هایپرکار جدید ونوم F۵، این عنوان را از کوئنیگ زگ گرفت؛ بنابراین هم اکنون پیشرانهٔ ۷.۴ لیتری V۸ توئین توربوی ونوم F۵ با ۱۶۰۰ اسب بخار قدرت، قوی ترین موتور هشت سیلندر دنیا محسوب می شود.

قوی ترین پیشرانهٔ دَه سیلندر

۵.۲ لیتری V۱۰ تنفس طبیعی لامبورگینی

قدرت: ۶۴۰ اسب بخار

قدرت تولیدی هر سیلندر: ۶۴ اسب بخار

معرفی قوی ترین پیشرانه های حال حاضر دنیا

اگر این لیست را سال گذشته تهیه کرده بودیم، عنوان قوی ترین پیشرانهٔ دَه سیلندر دنیا به موتور ۸.۲ لیتری V۱۰ تنفس طبیعی دوج وایپر ACR با ۶۴۵ اسب بخار قدرت می رسید؛ اما چون هم اکنون متأسفانه تولید وایپر خاتمه یافته است، این عنوان به پیشرانهٔ ۵.۲ لیتری V۱۰ تنفس طبیعی لامبورگینی اوراکان تعلق می گیرد. این موتور در نسخهٔ استاندارد اوراکان ۶۱۰ اسب بخار قدرت تولید می کند اما این عدد در مدل پرفورمانته به ۶۴۰ اسب بخار افزایش پیدا کرده است.

قوی ترین پیشرانهٔ دوازده سیلندر

۶.۵ لیتری V۱۲ تنفس طبیعی فراری

قدرت: ۸۰۰ اسب بخار

قدرت تولیدی هر سیلندر: ۶۶.۶ اسب بخار

معرفی قوی ترین پیشرانه های حال حاضر دنیا

هرچند امروزه استفاده از موتورهای دوازده سیلندر کاهش یافته اما هنوز هم می توان غرش این پیشرانه های دوست داشتنی را در زیر کاپوت سدان های لوکس، گرند توررهای مجلل و سوپراسپرت های رده بالا شنید؛ در حال حاضر نیز پیشرانهٔ ۶.۵ لیتری V۱۲ تنفس طبیعی فراری قوی ترین موتور دوازده سیلندر دنیا محسوب می شود. این موتور متعلق به مدل ۸۱۲ سوپرفست است. در جایگاه دوم قوی ترین موتور دوازده سیلندر دنیا هم پیشرانهٔ ۶.۵ لیتری V۱۲ تنفس طبیعی لامبورگینی اونتادور S با ۷۵۰ اسب بخار قدرت قرار گرفته است. نکتهٔ جالب دراین باره این است که با وجود اینکه هم اکنون پیشرانه های دوازده سیلندر توربو یا حتی توئین توربو توسط شرکت هایی همچون مرسدس بنز، بنتلی و آستون مارتین ساخته می شوند اما عنوان قدرتمندترین پیشرانه های دوازده سیلندر را دو موتور تنفس طبیعی در اختیار دارند.

قوی ترین پیشرانهٔ شانزده سیلندر

۸ لیتری W۱۶ چهار توربو بوگاتی

قدرت: ۱۵۰۰ اسب بخار

قدرت تولیدی هر سیلندر: ۹۳.۷ اسب بخار

معرفی قوی ترین پیشرانه های حال حاضر دنیا

و نهایتاً به آخرین پیشرانهٔ این لیست می رسیم که بزرگ ترین و حجیم ترین موتور لیست نیز محسوب می شود. این پیشرانه که از نوع ۸ لیتری W۱۶ چهار توربو است، متعلق به بوگاتی شیرون است. این نیروگاه عظیم ۱۵۰۰ اسب بخار قدرت داشته و رسماً قوی ترین موتور شانزده سیلندر حال حاضر دنیا محسوب می شود. البته سازندهٔ هایپرکار اماراتی دِوِل سیکستین ادعا کرده که پیشرانهٔ ۱۲.۳ لیتری V۱۶ این ماشین توانایی تولید حداکثر ۵۰۰۰ اسب بخار قدرت را دارد و حتی با انتشار یک ویدئو از تست داینو، این ادعا را تا حدودی ثابت نمود اما چون دِوِل سیکستین فعلاً در حد پروتوتایپ بوده و خودرویی تولیدی محسوب نمی شود، در لیست ما جایی نخواهد داشت.

منبع: Motor۱