بنتلی دومیناتور، پدر شاسی بلندهای فوق لوکس امروزی

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
بنتلی دومیناتور، پدر شاسی‌بلندهای فوق لوکس امروزی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

چند وقتی است که بخش اس یووی های فوق لوکس با معرفی رولزرویس کولینان بسیار داغ شده است. این یک اس یووی گران قیمت با سطح لاکچری فوق العاده بالایی است که طراحی آشنایی دارد؛ اما پیش از رولزرویس، در ابتدا بنتلی با مدل بنتایگا به بخش اس یووی های فوق لوکس وارد شد؛ بنابراین کولینان دومین اس یووی فوق لوکس دنیا محسوب می شود. از سوی دیگر همواره گفته شده که بنتایگا اولین اس یووی ساخت بنتلی است اما در این مطلب می فهمیم که هیچ کدام از عبارت های بالا درست نیستند.

حسن البلقیه، سلطان برونئی یکی از کلکسیونرهای بزرگ خودرو محسوب می شود. وی که علاقهٔ زیادی به خودروهای خاص و منحصربه فرد دارد، در سال ۱۹۹۴ سفارش ساخت یک اس یووی فوق لوکس را به شرکت بنتلی داد. سلطان درخواست کرده بود که شش دستگاه از این خودرو به طور ویژه برای او ساخته شود. بدین ترتیب بنتلی به سرعت پروژهٔ ساخت این اس یووی فوق لوکس را آغاز نمود. برای ساخت این ماشین، بنتلی از شاسی نسل دوم رنجروور که با کد P۳۸A شناخته می شد استفاده کرد؛ اما بااین وجود به دلیل آنکه ساخت این اس یووی، یک پروژهٔ سفارشی شخصی و منحصربه فرد بود، هزینهٔ آن نیز بسیار بالا بود به گونه ای که هزینهٔ ساخت هر دستگاه از آن در سال ۱۹۹۴ به سه میلیون پوند می رسید! حتی گفته شده که درآمد حاصل از این سفارش در آن سال ها بنتلی را از ورشکستگی نجات داد.

بنتلی دومیناتور، پدر شاسی بلندهای فوق لوکس امروزی

بنتلی دومیناتور، پدر شاسی بلندهای فوق لوکس امروزی

نهایتاً این اس یووی فوق لوکس بریتانیایی که دومیناتور (Dominator) نام گرفته بود، در سال ۱۹۹۵ آماده شده و هر شش دستگاه آن در رنگ های مختلفی چون زرد، قرمز و طوسی به سلطان برونئی تحویل داده شدند؛ اما در دههٔ ۹۰ میلادی در کلکسیون بزرگ خودروهای سلطان، خودروهای خاص و عجیب زیادی وجود داشتند که کسی از آن ها اطلاعی نداشته و ناشناخته بودند. یکی از این خودروها همین بنتلی دومیناتور بود که تا سه سال بعد از ساخت آن، هیچ کس از وجود آن اطلاعی نداشت تا اینکه در سال ۱۹۹۸ مجلهٔ بریتانیایی Autocar تصویری از دو دستگاه دومیناتور که در حال بارگیری به داخل یک هواپیما به منظور ارسال به برونئی بودند را به همراه مقاله ای در ارتباط با آن منتشر نمود.

بنتلی دومیناتور، پدر شاسی بلندهای فوق لوکس امروزی

حتی هنوز هم تصاویر و اطلاعاتی چندانی از این اس یووی منحصربه فرد در دست نیست. بااین حال با توجه به معدود عکس هایی که از دومیناتور منتشر شده می توان دید که استایل آن نیز تا حد زیادی به طراحی جعبه ای شکل رنجروور دههٔ ۹۰ شباهت دارد درحالی که در نمای جلویی آن رگه هایی از طراحی های آن دوران بنتلی به چشم می خورد. درب صندوق بار خودرو نیز دقیقاً مثل رنجروور به صورت دوتکه است. هر شش دستگاه دومیناتور در بیرون مجهز به تریم کرومی ساده ای بوده و رینگ های آن نیز کرومی هستند. اولین شاسی بلند تاریخ بنتلی ۴.۵۰ متر طول، ۱.۹۰ متر عرض و ۱.۸۰ متر ارتفاع دارد که نشان می دهد به میزان قابل توجهی از بنتایگای امروزی کوچک تر بوده است. داخل دومیناتور هم به صورت کاملاً سفارشی ساخته شده و به طور کامل با چرم پوشیده شده است درحالی که تریم کلاسیک چوبی هم در آن دیده می شود.

بنتلی دومیناتور، پدر شاسی بلندهای فوق لوکس امروزی

همان طور که گفته شد، دومیناتور بر روی شاسی رنجروور ساخته شده بود و از سامانهٔ چهارچرخ محرک آن نیز استفاده می کرد؛ اما همان طور که اشاره شد، اطلاعات بسیار کمی از این خودرو در دست است و به همین دلیل به طور دقیق پیشرانهٔ مورداستفاده در آن مشخص نیست. برخی گزارش ها میگویند در دومیناتور از همان پیشرانهٔ V۸ روور (موتور نسل دوم رنجروور) استفاده شده است اما منابع دیگری گفته اند بنتلی این اس یووی لوکس را به پیشرانهٔ ۶.۷۵ لیتری V۸ توربوشارژ مدل کانتیننتال R خود مجهز کرده است که این احتمال صحیح تر به نظر می رسد. این موتور در کانتیننتال R مدل ۱۹۹۴ قدرتی برابر با ۳۶۰ اسب بخار تولید می کرد. نیروی موتور در دومیناتور توسط یک گیربکس چهار سرعتهٔ اتوماتیک به هر چهارچرخ انتقال میافت.

بنتلی دومیناتور، پدر شاسی بلندهای فوق لوکس امروزی

بنتلی دومیناتور، پدر شاسی بلندهای فوق لوکس امروزی

بنتلی دومیناتور، پدر شاسی بلندهای فوق لوکس امروزی

بنابراین ملاحظه نمودید که برخلاف ادعاهای امروزی، بنتایگا نخستین اس یووی ساخت بنتلی نیست و این عنوان در اختیار دومیناتور قرار دارد؛ بنابراین به نوعی می توان گفت دومیناتور اولین اس یووی فوق لوکس دنیا بوده و پدر بنتلی بنتایگا و حتی رولزرویس کولینان محسوب می شود زیرا بنتلی از سال ۱۹۳۱ تا سال ۱۹۹۸ که توسط گروه فولکس واگن خریداری شد، در تملک رولزرویس قرار داشت. همچنین حتی در طراحی بیرونی کولینان نیز شباهت هایی با دومیناتور دیده می شود؛ بنابراین هرچند بنتلی دومیناتور خودرویی سفارشی بود که هرگز به تولید انبوه نرسید اما بااین حال می توان آن را اولین شاسی بلند سوپرلوکس دنیا دانست.

بنتلی دومیناتور، پدر شاسی بلندهای فوق لوکس امروزی