بررسی تویوتا یاریس ۱.۵ اسپرت

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

کوچولوی دوست داشتنی ژاپنی!آیا بزرگ تر واقعاً بهتر است؟ در ادامه این موضوع را خواهیم فهمید…

تویوتا برخلاف رویه کوچک سازی کنونی حرکت کرده و یاریس را با ابعادی بزرگ تر روانه میدان کرده است. این خودرو همچنین ظاهری تیزتر به خود گرفته تا بدین ترتیب بتواند خریداران جوان را نیز به خود جذب کند؛ اما افزایش ابعاد با افزایش قیمت همراه شده بنابراین این سؤال پیش می آید که آیا این خودروی جدید می تواند با رقبای هم قیمت و توانا رقابت کند یا خیر؟

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت

طراحان تویوتا شکل X مانند نمای جلوی یاریس را کنار گذاشته و از ظاهر هدفمندتری سود برده اند. شاخصه های طراحی مشابهی بین این خودرو و مدل آوریس وجود داشته که از جمله آن ها می توان به خیزهای مشهود روی کاپوت، چراغ های جلوی نازک و جلوپنجره ای اشاره کرد که نسبت به نسل قبلی تغییرات چشمگیری داشته است.

Toyota Yaris

یاریس اسپرت نسبت به سایر نسخه ها تفاوت هایی دارد که از جمله آن ها می توان به چراغ های عقب LED، اسپویلر جلو و عقب و رکاب های جانبی اشاره کرد.

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت

این خودرو کاملاً بزرگ تر از نسل قبلی است به گونه ای که ۲۰۰ میلی متر طویل تر و ۳۵ میلی متر پهن تر بوده و فاصله بین محوری آن نیز ۴۰ میلی متر رشد کرده است. این افزایش فاصله بین محوری با نشستن روی صندلی های عقب فوراً خود را نشان می دهد، جایی که فضای زانوی ۶۹۰ میلی متری در یاریس جدید زیادتر از هر خودروی دیگر این کلاس است. فضای محفظه بار نیز به لطف رشد ابعاد افزایش یافته و با افزایش ۷۲ لیتری به ۲۲۴ لیتر رسیده است.

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت

اما کابین یاریس نظرات گوناگونی را به همراه خواهد داشت. از نظر ارگونومی، علیرغم اینکه ستون فرمان فاقد تنظیمات لازم است اما یافتن موقعیت رانندگی مناسب سخت نبوده و صندلی های چرمی نیز حمایت کافی از بدن به عمل آورده و در کل طراحی معقول و اسپورتی دارند. سیستم تهویه مطبوع با دکمه های بزرگ و مشخص خود عملکرد برجسته ای در خنک کردن کابین انجام می دهد.

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت

اما باید به یک نکته اشاره کنیم و آن عملکرد نه چندان مناسب اینترفیس سیستم اطلاعات سرگرمی است به گونه ای که دسترسی به بسیاری از زیرمنوها به راحتی امکان پذیر نبوده و شاهد آیکن های کوچکی هستیم. البته این سیستم دارای اندروید اتو و اپل کارپلی بوده و همچنین سیستم ناوبری و بلوتوث نیز در آن به چشم می خورند.

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت

چیزی که باعث ناامیدی می شود کیفیت متریال بکار رفته است. پلاستیک های سخت در کابین کاملاً به چشم می آیند اما خوشبختانه تویوتا با استفاده از چرم نرم و استراحتگاه های مناسب در اطراف راننده محیط مناسبی را به وجود آورده است؛ اما موضوعی که جلب توجه می کند وجود کف پوش های سطح پایین است که به چشم می آید.

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت

پیشرانه NZ قبلی که در بسیاری از خودروهای کامپکت تویوتا در آسیا اقیانوسیه بکار رفته بود جای خود را به پیشرانه جدید با همان حجم داده است. این پیشرانه جدید که از نوع ۱.۵ لیتری است با کد NR۷-FE شناخته می شود و در خانواده اتیوس نیز دیده شده است. این پیشرانه در سومین نسل یاریس چین معرفی شده و اگرچه حجم یکسانی با پیشرانه نسل قبلی دارد اما قدرت آن ۱۰۶ اسب بخار و گشتاور آن ۱۴۰ نیوتون متر است که نسبت به پیشرانه قبلی در هر دو مورد افزایش را نشان می دهد.

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت

اگرچه پیشرانه جدید قوی تر است اما باید ۳۲ کیلوگرم وزن زیادتری را حمل کند. گیربکس این خودرو نیز نسبت های نزدیکی داشته و بسیار مشابه گیربکس نسل قبلی یاریس است. این گونه گیربکس ها معمولاً به خاطر کسب حداکثر قدرت از پیشرانه های کم توان و در سرعت های کم و میانی بکار گرفته می شوند؛ اما درحالی که یاریس قبلی از گیربکس ۶ سرعته دستی استفاده می کرد اما نسل جدید از نسخه ای ۵ سرعته استفاده کرده است. این گیربکس تعویض های نرم و روان و کلاچی خوب دارد که یاریس را در سرعت های بالا یاری می کند.

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت

یاریس اسپورت در شهر به حد کافی سریع و قوی احساس می شود اما با افزایش سرعت بر سر و صدای پیشرانه هم افزوده می شود. در سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت پیشرانه روی دور ۳۵۰۰ قرار داشته و بدین ترتیب خیلی نمی توانید مصرف سوخت خوبی را تصور کند. قطعاً اگر دنده ششم طولانی وجود داشت مصرف خودرو کمتر می شد. با این تفاسیر یاریس هنوز هم مصرف سوخت ۷.۴ لیتری در هر صد کیلومتر دارد.

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت

اگرچه تعویض دنده های گیربکس یاریس خیلی عالی نیست اما همین موضوع را نمی توان درباره راحتی سواری گفت. لاستیک های دیواره بلند به همراه سیستم تعلیق مک فرسون باعث شده اند شما اکثراً رفتار خوبی را در عبور از دست اندازها و چاله ها شاهد باشید.

با این وجود یاریس پایداری فوق العاده ای ندارد. فرمان خودرو مبهم بوده و چرخش سریع فرمان معمولاً با تأخیر پاسخ داده می شود. در کل باید گفت اگرچه یاریس پسوند اسپورت را به همراه دارد اما بهتر است استایل رانندگی عادی تری داشته باشید.

این نسخه ویژه از یاریس جدید به نوعی عجیب وغریب است زیرا در حد متوسط بوده اما توسط خودروسازی عرضه شده که از استانداردهای سطح بالا و سبد محصولاتی قابل اعتماد برخوردار است و ما انتظار داریم این خودرو موفقیت بالایی را نصیب سازنده بکند.

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت


یاریس جدید در بسیاری از جنبه ها بهبود یافته است. این خودرو جادارتر بوده و سواری بهتری در مقایسه با نسل قبلی دارد. فرمان سست و بی حال و گیربکسی با تعویض های نه چندان جالب باعث ناامیدی راننده در سرعت های بالا خواهند شد.

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت

بررسی تویوتا یاریس 1.5 اسپرت


شاید بزرگ ترین چالش یاریس اسپورت بهای آن باشد که در قلمروی برخی خودروهای محبوب همچون کیا ریو و فولکس واگن پولو قرار می گیرد. شما حتی می توانید با این پول برخی نسخه های فورد فوکوس و رنو مگان را نیز بخرید. صادقانه باید گفت نسخه Xs یاریس که فاقد برخی تجهیزات نسخه اسپورت می باشد انتخاب بهتری بوده و در عین حال از همان نقاط قوت همیشگی یاریس بهره می برد.

امتیاز از ۱۰۰: ۷۱

مشخصات تویوتا یاریس ۱.۵ اسپورت

  • قیمت: ۲۸۶۰۰۰ راند
  • شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت: اعلام نشده
  • قدرت/گشتاور: ۱۰۶ اسب بخار/۱۴۰ نیوتون متر
  • حداکثر سرعت: ۱۸۰ کیلومتر در ساعت
  • مصرف سوخت ادعایی: ۵.۹ لیتر در هر صد کیلومتر
  • آلایندگی: ۱۳۶ گرم دی اکسید کربن در هر کیلومتر