آشنایی با دیدگاه های یک نماینده حامی خودروسازان

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
cartoon
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در وضعیتی که بازار و صنعت خودروی ایران دچار بی سابقه ترین بلبشو و بی سامانی تاریخی خود شده و هیچ مسئولی به دنبال کمک به حل اوضاع نیست، نمایندگان مجلس با مسکوت گذاشتن شش ماهه سامان دهی بازار خودرو به نوعی دست سودجویان را باز گذاشته و مهلت و فرصتی عجیب به آنها بخشیده اند. شورای رقابت نیز که همواره نماینده ای شایسته برای قانونی جلوه دادن افزایش قیمت های خودروسازان بوده نیز حکم به اولین سری از افزایش قیمت ها داده است. دولت نیز کاملاً روی خود را برگردانده و البته اگر هم دخالتی کند، آن گونه که مسبوق به سابقه است باعث بحرانی تر شدن وضعیت خواهد شد. همه چیز به گونه ای به نظر می رسد که انگار سود و منفعتی برای تصمیم گیران کلان کشور از این آب گل آلود و بازار آشفته و بی قانونی وجود دارد!

در این میان بد نیست شما را با دیدگاههای یک عضو موثر کمیسیون صنایع و معادن مجلس آشنا نماییم. ولی ملکی خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: جایگزین هایی برای خودروهای اروپایی توسط تولیدکنندگان داخلی پیش پینی شده که بخشی از آن چینی است، بهمن موتور در حال حاضر هاوال را جایگزین مزدا کرده، ایران خودرو و سایپا نیز از قبل پیش بینی لازم را داشته اند.

وی در خصوص خروج پژو از قرارداد خود با خودروسازان داخلی، اظهار داشت: شرکت های خارجی که با ایران طرف قرارداد بودند قبل از برجام نیز در زمان تحریم ایران را ترک کردند و یک طرفه قرارداد خود را فسخ کردند و از همکاری خودداری نمودند.

آشنایی با دیدگاه های یک نماینده حامی خودروسازان

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تولیدکنندگان کشورهای اروپایی معمولاً تحت تأثیر آمریکا قرار دارند و منافعی که با این کشور دارند زیادتر است، گفت: این تولیدکنندگان در صحبت های خود مطرح می کردند که چندین برابر منافعی که در ایران دارند در آمریکا دارند و آن را فدا نمی کنند.

رئیس کمیته صنایع کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یک بعد فشارها سیاسی و بعد دیگر اقتصادی است و بر اساس این اصل پژو همکاری خود را با ایران خودرو و مزدا و هیوندایی با گروه بهمن قراردادهای خود را فسخ کردند، ادامه داد: “این قطع همکاری های منافعی برای کشور ما دارد که یکی از آن ها این است که در سال های اخیر دانش فنی را از آن ها گرفته ایم و در اختیار ما است مورد دیگر خودروسازان از تحریم قبلی عبرت گرفته و خود را برای شرایط این چنینی آماده کرده بوده اند.”

البته خوشبختانه روابط عمومی گروه بهمن این شایعات را رد نموده است:

بیش از ۶۰ سال از همکاری گروه بهمن با مزدا درخصوص تولید انواع خودروهای سواری و وانت می گذرد و بهمن به عنوان تنها نماینده رسمی این شرکت در ایران در حال فعالیت است و در حال حاضر نیز هیچ لغو قراردادی نه از سوی بهمن و نه از سوی مزدا اعلام نشده است و روابط این دو شرکت همچنان ادامه دارد.هم اکنون شرکت بهمن موتور تولید و عرضه مزدا۳ FL را طبق برنامه ادامه خواهد داد و همچنین مذاکره برای ورود محصولات جدید این برند نیز صورت گرفته است.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه جایگزین هایی برای خودروهای اروپایی توسط تولیدکنندگان داخلی پیش پینی شده که بخشی از آن چینی است، بهمن موتور در حال حاضر هاوال را جایگزین مزدا کرده، ایران خودرو و سایپا نیز از قبل پیش بینی لازم را داشته اند، عنوان کرد: همه خودروهای چینی کیفیت پایینی ندارند و اکثر خودروسازان اروپایی و آسیایی مطرح در چین به دلیل پایین بودن قیمت تمام شده در این کشور واحد اصلی را به صورت جوینت ونچر احداث کرده و بزرگ ترین قطعه سازان آن ها در چین است.

وی با بیان اینکه خودروسازانی که با چین قرارداد منعقد می کنند اگر قطعه تحت لیسانس خودروسازان مطرح را  دریافت کنند کیفیت لازم را دارند هرچند بخشی از کار زمان بر می شود، تصریح کرد: در گذشته نیز زمانی که بنز و ZF به ایران خودرو دیزل قطعات تحویل نمی دادند قطعات موردنیاز را از چین تحویل می گرفتیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید به خودروسازان داخلی اعتماد کنیم اگر به خودروسازان اجازه افزایش قیمت ندهیم قطعه سازان زمین می خورند و تعطیل می شوند تعطیلی قطعه سازان بیکاری را در پی دارد، عنوان کرد: برای تعین قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان بالا رفتن قیمت مواد اولیه مانند فولاد، حقوق دستمزد، مواد شیمیایی و پلاستیکی را باید رعایت کنیم.

رئیس کمیته صنایع کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: خودروسازان و قطعه سازان با استفاده از مواد اولیه محصول تولید می کند، با افزایش قیمت ها در عالم رقابت تولیدکنندگان می توانند جایگاه خود را ارتقاء دهند و محصول باکیفیت تری تولید کنند.

البته این اظهارات با چند سؤال جدی همراه هستند. اولین سؤال اینکه چه دانش فنی از خودروسازان خارجی به خودروسازان داخلی انتقال یافته است؟ و در صورت صحیح بودن این امر، چرا نشانه های آن را نه تنها در تولیدات داخلی ندیده ایم بلکه روز به روز با عقب گرد در بحث ایمنی و کیفیت خودروها روبرو بوده ایم؟! موضوع دیگر اینکه خودروسازان چگونه خود را برای چنین روزهایی آماده کرده اند؟

یکی دیگر از سؤالات به جایگزین کردن محصولات اروپایی و آسیایی با محصولات چینی مربوط می شود. گفته شده که گروه بهمن خودروهای مزدا را با هاوال جایگزین کرده است! آیا محصولات مزدا با هاوال قابل مقایسه اند؟ از نظر تکنولوژی، کیفیت و ایمنی چطور؟!

در نهایت این نماینده محترم مجلس فرموده اند که باید به خودروسازان داخلی اعتماد کنیم که در پاسخ باید گفت آیا چند دهه اعتماد به خودروسازان داخلی نتیجه مثبتی داشته است؟ خودروسازان داخلی چندین دهه است که در بازاری بکر و انحصاری یکه تازی کرده اند اما تولیدات آن ها اصلاً پذیرفتنی نیست. اکنون چگونه دوباره باید به خودروسازی که زه جانبی یک خودرو را از خریدار دریغ می کند اعتماد کرد؟

نکته پایانی اینکه گفته شده با افزایش قیمت می توان محصول باکیفیت تری تولید کرد! چگونه است که صنعت خودروی جهانی روز به روز پیشرفت کرده و حتی در برخی موارد نیز قیمت محصولات نسبت به نسخه های پیشین آن کاهش می یابد!

وظیفه رسانه انتقال دیدگاه های مردم به مسئولان و همچنین بازتاب واقعیت های روز است. ما در حد توان به وظایف خود عمل می کنیم و امیدواریم که مسئولان نیز به وظایف خود عمل کرده و وضع آشفته خودروسازی و به خصوص قیمت خودروها را سر و سامانی بدهند…