میز خبر: از ممنوعیت پیش فروش خودروی خارجی تا قیمت روز خودروها

  1. ۷ ماه،۱ هفته قبل
میز خبر: از ممنوعیت پیش‌فروش خودروی خارجی تا قیمت روز خودروها
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

مدیرکل نظارت بر کالای فلزی و معدنی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به مردم هشدار داد با توجه به ممنوعیت واردات خودرو از هرگونه پیش خرید این کالا بپرهیزند.

احمد فاردار خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: از ۱۲ دی ماه پارسال به موجب مصوبه معاون اول رییس جمهوری، شرط ثبت سفارش خودرو منوط به دارا بودن نمایندگی رسمی شد.وی بیان داشت: بر این اساس شرکت های «غیر نمایندگی» که نمی توانستند ثبت سفارش کنند، حق پیش فروش خودرو نیز نداشتند؛ این موضوع در اطلاعیه های مختلف به مردم اطلاع رسانی و در آن مقطع نام ۶ برند از جمله «داتیس خودرو ایرانیان» در رسانه های مختلف برده شد.سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در این زمینه با اتحادیه و اتاق اصناف ایران نامه نگاری کرد و در نهایت پرونده تعزیراتی برای شرکت داتیس خودرو تشکیل شد.وی یادآوری کرد: شرکت های واردکننده غیررسمی، به عنوان واحدهای صنفی نمی توانند از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز واردات بگیرند؛ بنابراین مسئولیت مستقیم آن ها با اتحادیه و اتاق اصناف است.

معضل ارز دولتیبعد از اعلام نام شرکت های واردکننده خودرو که ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومانی را دریافت نموده اند، تعدادی از آنها با نامه به سازمان حمایت، سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت و یا بانک مرکزی، خواستار بازتحویل این ارز شده اند. موضوع اینجاست که ارز تخصیصی تنها برای واردات چند خودروی معدود از کل ثبت سفارش درخواستی کفایت میکند و این باعث خواهد شد تا خودروی تعدادی از مشتریان با نرخ دولتی و تعدادی دیگر با نرخ تبادلی باشد که باعث تبعیض خواهد شد. مثلاً ایرتویا تنها ارز برای واردات ۸۰ دستگاه و نگین خودرو برای واردات ۵۵۴ دستگاه خودرو دریافت نموده اند که خواستار بازپس دادن آن شده اند.

میز خبر: از ممنوعیت پیش فروش خودروی خارجی تا قیمت روز خودروها

میز خبر: از ممنوعیت پیش فروش خودروی خارجی تا قیمت روز خودروها

تحویل فوری تنها راه فروش خودرو خارجی

مدیرکل نظارت بر کالای فلزی و معدنی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: تنها شیوه ای که برای فعالیت این شرکت ها باقی می ماند تحویل فوری خودروهاست که برای آن منعی وجود ندارد اما هرگونه تعهد مدت دار که هیچ ضمانتی به اجرای آن ها نیست، شیوه خطرناکی است و مشتریان را از این شیوه بازمی داریم.

وی تأکید کرد: در شیوه تحویل فوری خودرو نیز مشتریان باید باهوش عمل کنند و ترجیح این است که خودرو به رؤیت مشتری برسد و حتی شماره شاسی خودرو را نیز در قرارداد عنوان کنند و پس از آن مراحل اداری پلاک شدن خودروها انجام شود.فاردار ادامه داد: گزینه تحویل فوری فقط برای نمایندگی های مجاز واردکننده پیش بینی شده است و مشتریان می توانند به آن ها اعتماد کنند اما برای شرکتی که زیرمجموعه یک شرکت صنفی است، حتی تعهد یک ماهه نیز جای ریسک دارد.

میز خبر: از ممنوعیت پیش فروش خودروی خارجی تا قیمت روز خودروها

احتمال تحویل خودرو خارجی به طور تقریبی صفر است

این مسئول در تشریح آخرین وضعیت ورود خودرو به کشور گفت: از سی ام خردادماه امسال بر اساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، یک هزار و ۳۳۹ قلم کالا از جمله خودرو مشمول ممنوعیت واردات قرار گرفت.وی اضافه کرد: در این شرایط، پیش فروش برای «نمایندگی های مجاز» نیز فاقد وجاهت است.«از تاریخ یاد شده به بعد، هرگونه پیش فروش خودرو خارجی غیرقانونی است و مشتریان نباید اقدام به خرید کنند، زیرا احتمال تحویل خودرو به طور تقریبی صفر است». ممنوعیت ثبت سفارش و واردات یک هزار و ۳۳۹ ردیف تعرفه ای کالا مانند خودرو دوم تیرماه به سازمان توسعه تجارت ایران ابلاغ شد.

  • تحقیق و تفحص از صنعت خودرو

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از خودروسازی کشور از رسیدگی به تقاضای تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در جلسه علنی مجلس تا اواسط مردادماه خبر داد. محمدرضا نجفی ضرورت تحقیق و تفحص از خودروسازی کشور را به دو دلیل اصلی توقف ثبت سفارش خودرو در تیرماه ۹۶ و تخلفات بعدی ناشی از این اقدام و عملکرد ایران خودرو و سایپا از حیث کیفیت، ایمنی، خدمات پس از فروش و قیمت تمام شده اعلام کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس بر لزوم شفافیت عملکرد خودروسازی در طول فرآیند تأمین، تولید و فروش خودرو با توجه به افزایش نارضایتی و شکایت های مردمی در قالب تحقیق و تفحص از خودروسازی کشور تأکید کرد و افزود: طرح تحقیق و تفحص در نوبت رسیدگی در صحن علنی مجلس است که به نظر می رسد تا نیمه مردادماه در دستور کار مجلس قرار گیرد. به گفته وی، جمع بندی واقعی و عمیق از وضعیت جاری خودروسازی کشور، عارضه یابی صنعت خودرویی کشور، ایجاد تحول در خودروسازی کشور و خروج صنعت خودرویی کشور از انحصار از دیگر اهداف تحقیق و تفحص از خودروسازی کشور است. رئیس هیئت تحقیق و تفحص از خودروسازی کشور نظر همکارانش در مجلس درباره تقاضای تحقیق و تفحص از خودروسازی کشور را مثبت دانست.

cartoon-car

  • قیمت روز خودروهای داخلی و خارجی

بازار خودروهای داخلی و خارجی این روزها هم حال و روز خوشی ندارد و آنچه که لمس می شود نبود نظارت روی قیمت ها و جولان واسطه ها در بازار می باشد.

نام خودرو

قیمت (میلیون تومان)

هیوندای سوناتا هیبریدی

390
هیوندای توسان

354

هیوندای الانترا

210
کیا سورنتو

500

کیا سراتو

260
کیا اپتیما

410

تویوتا راو 4 فول

580
هیوندای سانتافه

560

تویوتا کمری هیبریدی

450
نیسان جوک

250

کیا اسپورتیج

420

قیمت روز خودروهای داخلی

نام خودرو

قیمت (میلیون تومان)
پژو 206 تیپ 5

46/5

پژو 207 اتومات

72/5
تندر E2 پارس خودرو

56

تندر اتومات

60
تیبا 2

31

ساینا

32
پراید 131

23/8

دنا پلاس

59
رانا

41

سمند EF7

37
ساندرو استپ وی

86

سراتو اتومات آپشنال

153
پارس تندر

59/5

میز خبر: از ممنوعیت پیش فروش خودروی خارجی تا قیمت روز خودروها