همراه با ۱۱ نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

 1. ۴ ماه،۱ هفته قبل
همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه‌ای…
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

کوچک، ارزان قیمت و قابل اعتماد سه واژه ای هستند که تویوتا کرولا را به خودرویی افسانه ای تبدیل کرده اند. از زمان معرفی در سال ۱۹۶۶ تاکنون مصرف کنندگان در سراسر جهان بیش از ۴۰ میلیون دستگاه کرولا خریده اند که آن را به یکی از پرفروش ترین خودروهای تاریخ بدل نموده است.

تاریخ ۵۲ ساله ی کرولا فراز و نشیب های زیادی داشته، از یک خودروی ساب کامپکت دیفرانسیل عقب گرفته تا یک خودروی اقتصادی دیفرانسیل جلو که هم اکنون دارای چهار درب، کابینی جادار و راحتی مناسب برای یک خانواده کم جمعیت است. بله کرولا GT-S دهه ۸۰ میلادی یک خودروی اسپورت مناسب بوده اما اکثر ما کرولا را به عنوان خودرویی بی حاشیه و اقتصادی می شناسیم.

در ادامه با ۱۱ نسل تویوتا کرولا همراه می شویم.

 • نسل اول: سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۰

تویوتا کرولا در سال ۱۹۶۶ معرفی شد و فروش آن از طریق شبکه نمایندگی ارزان قیمتی صورت می گیرد که در ژاپن مغازه ی کرولا نام داشت. تویوتا به منظور برتری در برابر رقبایی همچون داتسون ۱۰۰۰ و سوبارو ۱۰۰۰ اقدام به معرفی کرولا با پیشرانه ی بزرگ تر ۱.۱ لیتری کرد که البته قیمت کرولا را به خاطر مالیات بیشتر بالاتر برد؛ اما این پیشرانه ی بزرگ تر و قوی تر باعث شد کرولا کمی پرستیژ بهتری داشته باشد. از دیگر ویژگی های نسل اول کرولا می توان به سیستم تعلیق مک فرسون در جلو و گیربکس ۴ سرعته دستی کاملاً سنکرونیزه اشاره کرد.

همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

اگرچه معرفی کرولا در ژاپن به سال ۱۹۶۶ بازمی گردد اما صادرات آن به آمریکا تا سال ۱۹۶۸ شروع نشد. قیمت این خودرو زیر ۱۷۰۰ دلار بود. این خودرو در آن زمان با پیشرانه های ۱.۱ و ۱.۲ لیتری عرضه شد که قدرت آن ها به ترتیب ۶۰ و ۶۵ اسب بخار بود.

 • نسل دوم: سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۴

توسعه ی نسل دوم کرولا در سال ۱۹۶۷ آغاز شد و این خودرو در سال ۱۹۷۰ معرفی گردید. ابعاد این نسل از کرولا به خاطر بهبود راحتی و سواری افزایش یافته بود و پیشرانه نیز قوی تر بود. یک پیشرانه ی کاملاً جدید ۱.۲ لیتری با قدرت ۷۳ اسب بخار در کرولای نسل دوم نصب شد و البته برای اولین بار هم گیربکس اتوماتیک در دسترس بود. این خودرو در نسل دوم به روزرسانی های زیادی داشت که از جمله ی آن ها می توان به معرفی پیشرانه ۱.۶ لیتری ۱۰۲ اسبی در سال ۱۹۷۱ و جلوپنجره ای جدید در سال ۱۹۷۲ اشاره کرد. مدل SR۵ کرولا با گیربکس ۵ سرعته دستی هم در این نسل معرفی شد.

همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

 • نسل سوم: سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۹

سومین نسل کرولا از فرم های بدنه ی گوناگونی سود می برد. ۵ فرم بدنه از دو درب سقف سخت گرفته تا ۵ درب استیشن عرضه می شد. پیشرانه ی ۱.۲ لیتری نیروبخش مدل دو درب بود درحالی که مدل های باقی مانده از پیشرانه ۱.۶ لیتری قوی تر استفاده می کنند. سومین نسل کرولا با گیربکس ۴ سرعته دستی عرضه می شد اما گیربکس ۳ سرعته اتوماتیک یا ۵ سرعته دستی هم قابل سفارش بودند. مدل SR۵ به صورت استاندارد از گیربکس ۵ سرعته دستی استفاده می کرد. تویوتا در سال ۱۹۷۶ اقدام به معرفی کرولا لیفت بک سه درب کرد.

همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

 • نسل چهارم: سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۳

چهارمین نسل کرولا بهبودهای فراوانی در مقایسه با نسل های پیشین داشت. این خودرو بازهم رشد کرد و نهایتاً سیستم تعلیق تخت عقب که اولین بار در سال ۱۹۶۶ معرفی شده بود جای خود را به طراحی پیچشی داد. پیشرانه ی ۱.۸ لیتری این نسل کرولا قدرت ۷۵ اسبی داشت و این نیرو از طریق گیربکس ۳ سرعته اتوماتیک یا ۵ سرعته دستی به چرخ های عقب منتقل می شد.

همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

تویوتا در سال ۱۹۸۲ اقدام به ارتقای گیربکس ۳ سرعته و تبدیل آن به نمونه ای ۴ سرعته کرد. یک سال بعد هم پیشرانه ی ۱.۶ لیتری معرفی شد.

 • نسل پنجم: سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۷

تویوتا کرولای ۱۹۸۳ به خودرویی دیفرانسیل جلو تبدیل شد که پیشرانه ی ۱.۶ لیتری را به صورت عرضی در خود جای داده بود. نیروی پیشرانه از طریق گیربکس ۵ سرعته دستی یا ۴ سرعته اتوماتیک به چرخ های جلو منتقل می شد.

همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

اگرچه اکثر مدل های کرولا دیفرانسیل جلو بودند اما مدل های SR۵ کوپه و لیفت بک همچنان از شاسی دیفرانسیل عقب نسل پیشین استفاده می کردند. تویوتا در سال ۱۹۸۴ پیشرانه ی ۱.۶ لیتری ۹۰ اسبی را روی SR۵ نصب کرد. این برند همچنین مدل مشهور کرولا GT-S را با پیشرانه ی ۱.۶ لیتری ۱۱۲ اسب بخاری روانه بازار نمود.

 • نسل ششم: سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۱

در این نسل مدل های دیفرانسیل عقب کوپه و لیفت بک جای خود را به یک کوپه ی دیفرانسیل جلو دادند. تویوتا مدل استیشن کرولا را با سیستم چهار چرخ محرک عرضه کرد و همچنین نسخه ی سدان تنها در سال ۱۹۸۹ با همین سیستم تولید شد. ششمین نسل کرولا اندکی پهن تر بود اما فاصله ی بین محوری آن نسبت به نسل قبل تغییر نکرده بود.

همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

همه ی پیشرانه های ۴ سیلندر این نسل کرولا از تکنولوژی های متنوعی سود می بردند. پیشرانه ی کاربراتوری ۹۰ اسبی، پیشرانه ی انژکتوری ۱۰۰ اسبی و پیشرانه ی EFI با قدرت ۱۱۵ اسب ارائه شده بودند. البته تمامی مدل های کرولا در سال ۱۹۹۰ با پیشرانه های انژکتوری عرضه شدند. مدل کرولا GT-S هم قدرت ۱۳۰ اسب بخاری داشت. در سال ۱۹۹۱ تولید مدل کوپه قطع شد.

 • نسل هفتم: سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵

اینجا بود که کرولا کم کم به همان خودروی اقتصادی ای تبدیل شد که امروزه می شناسیم. هفتمین نسل کرولا تنها به صورت سدان و استیشن دیفرانسیل جلو عرضه می شد. بازهم ابعاد این خودرو رشد کرد و کرولا از خودرویی ساب کامپکت به کامپکت تبدیل شد. پیشرانه ی ۱.۶ لیتری از نسل قبل به این خودرو راه یافت و قدرت ۱۰۵ اسبی داشت. البته این پیشرانه در برخی ایالات آمریکا و به دلیل قوانین آلایندگی سخت تر ۱۰۰ اسب بخار قدرت داشت. البته تریم های فول تر کرولا پیشرانه ی ۱.۸ لیتری ۱۱۵ اسب بخاری را ارائه می کردند.

همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

 • نسل هشتم: سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰

اگرچه این نسل کرولا در سال ۱۹۹۵ معرفی شد اما عرضه ی آن در بازار آمریکا به سال ۱۹۹۷ بازمی گشت. کرولای نسل هشتم در کالیفرنیا ساخته می شد و ظاهر متفاوتی داشت. تنها نسخه ی سدان این خودرو در آمریکا عرضه شد که پیشرانه ی ۱.۸ لیتری آن قدرت ۱۲۰ اسب بخاری داشت. گیربکس ۳ یا ۴ سرعته اتوماتیک یا نسخه ۵ سرعته دستی هم گزینه های در دسترس بودند.

همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

 • نسل نهم: سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷

این خودرو هم علیرغم معرفی در سال ۲۰۰۰ تا دو سال بعدتر وارد بازار آمریکا نشد. کرولای جدید بر پایه ی مدل بزرگ تر کرولا آلتیس بنا شده بود و همان پیشرانه ۱.۸ لیتری قبلی را داشت ولی قدرتش به ۱۳۰ اسب بخار رسیده بود. یک گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک یا ۵ سرعته دستی قابل انتخاب بودند. این خودرو در سال ۲۰۰۵ فیس لیفت شد و نسخه ی اسپورت XRS با خروجی ۱۷۰ اسبی هم معرفی گردید.

همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

 • نسل دهم: سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳

دهمین نسل تویوتا کرولا به عنوان مدل سال ۲۰۰۸ در آمریکا معرفی شد. پیشرانه ی ۱.۸ لیتری این خودرو قدرت ۱۳۲ اسبی داشت و نسخه ی XRS با قدرت ۱۵۸ اسبی بازگشته بود. هر دو نسخه ی این خودرو با گیربکس ۵ سرعته دستی عرضه می شدند اما مدل XRS با گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک هم در دسترس بود. تولید دهمین نسل کرولا با ایجاد تکاملی چشمگیر در طراحی ظاهری و داخلی این خودرو همراه بود.

همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

 • نسل یازدهم: سال ۲۰۱۳ تاکنون

این خودرو هم اکنون یک طراحی بین المللی داشته و در بازار آمریکا نمونه ای متفاوت تر که سپرهای جلو و عقب متفاوت دارد عرضه می شود. پیشرانه ی ۱.۸ لیتری نسل قبلی بازهم در این نسل بکار رفته و همان قدرت ۱۳۲ اسبی مدل قبلی را دارد. گیربکس های ۴ سرعته اتوماتیک و ۶ سرعته دستی و یک نمونه CVT جدید در دسترس خریداران هستند.

همراه با 11 نسل تویوتا کرولای افسانه ای…

دوازدهمین نسل این خودرو هم در راه بوده و تویوتا برنامه هایی برای تولید آن در آمریکا دارد.