معرفی X۷۰، اولین کراس اوور پروتون

  1. ۴ ماه،۱ هفته قبل
معرفی X70، اولین کراس‌اوور پروتون
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

شرکت مالزیایی پروتون که به تازگی تحت مالکیت گروه خودروسازی جیلی چین قرار گرفته، رسماً اولین کراس اوور خود را با نام X۷۰ معرفی کرده است؛ اما این خودرو کراس اوور جدیدی نیست بلکه در اصل همان جیلی Boyue است که ری بج شده (تغییر برند داده شده) و قرار است با برند پروتون در مالزی عرضه گردد؛ بنابراین X۷۰ اولین محصول پروتون پس از مالکیت جیلی محسوب می شود. این خودرو فعلاً در چین تولید شده و به صورت وارداتی در مالزی عرضه خواهد شد.

X۷۰ در ظاهر هیچ تفاوتی با Boyue ندارد و تنها جلوپنجرهٔ آن با نمونهٔ جدید و منحصربه فردی تعویض شده است. در داخل این جلوپنجره سه میلهٔ افقی کار شده و در میانهٔ آن ها لوگوی پروتون بجای لوگوی جیلی قرار گرفته است. مدیر پروتون آقای «ازلان عثمان» دلیل تغییرات ظاهری جزئی X۷۰ را سرعت بخشیدن به فرایند معرفی آن اعلام کرده است؛ اما قرار است تا اواسط سال آینده، تولید این خودرو به صورت CKD در مالزی آغاز شود که آن نسخهٔ تولیدی تفاوت های ظاهری بیشتری با Boyue خواهد داشت.

معرفی X70، اولین کراس اوور پروتون

در داخل X۷۰ نیز همه چیز مشابه Boyue بوده و کابین این کراس اوور چینی هم دست نخورده باقیمانده است. در اینجا چرم ناپای قهوه ای در صندلی ها، رو دری ها و غربیلک فرمان کار شده است. ازجملهٔ تجهیزات X۷۰ نیز می توان به کنترل تهویهٔ اتوماتیک دو منطقه ای، نمایشگر هشت اینچی سیستم اطلاعاتی-سرگرمی، اینترنت ۴G، چراغ ها و برف پاک کن های اتوماتیک، سیستم ورود بدون کلید، استارت دکمه ای، آینه های جانبی جمع شوندهٔ الکتریکی، چراغ های LED با دی لایت و رینگ های ۱۸ اینچی آلیاژی اشاره کرد. این خودرو همچنین به صفحه آمپر تمام دیجیتالی قابل تنظیم هم مجهز شده است. این ویژگی برای اولین بار است که توسط برند پروتون ارائه می گردد. تیپ های بالایی X۷۰ از سقف پانورامای شیشه ای کامل نیز برخوردار هستند.

معرفی X70، اولین کراس اوور پروتون

به ایمنی X۷۰ نیز توجه زیادی شده است به گونه ای که برای آن طیف گسترده ای از تجهیزات و سیستم های ایمنی همچون دوربین دید ۳۶۰ درجه، ترمز اضطراری خودکار، کروز کنترل تطبیقی، سیستم پایش نقاط کور، شش ایربگ و سیستم پایش باد تایرها در نظر گرفته شده است؛ اما تغییر عمده ای که در X۷۰ نسبت به Boyue انجام گرفته تبدیل آن از حالت فرمان چپ به فرمان راست است زیرا سیستم رانندگی در مالزی مانند بسیاری از کشورهای جنوب شرقی آسیا از نوع فرمان راست است. بنابراین Boyue اولین محصول جیلی محسوب می شود که به صورت فرمان راست هم تولید شده است.

معرفی X70، اولین کراس اوور پروتون

X۷۰ یا همان Boyue با یک پیشرانهٔ ۱.۸ لیتری چهار سیلندر توربو در مالزی عرضه می شود. این موتور ۱۸۰ اسب بخار قدرت و ۲۸۵ نیوتن متر گشتاور دارد که انتقال آن توسط یک گیربکس شش سرعتهٔ اتوماتیک صورت می گیرد. X۷۰ در دو نسخهٔ دیفرانسیل جلو و چهارچرخ محرک قابل انتخاب است. Boyue به منظور عرضه در مالزی مورد آزمایش های گسترده ای قرار گرفته است به گونه ای که تعداد ۷۷ دستگاه نمونهٔ آزمایشی آن، در بیش از دو میلیون کیلومتر تحت آزمون های قابلیت اطمینان قرار گرفته اند. انتخاب نام این کراس اوور چینی هم در مالزی به نظرسنجی گذاشته شده که حدود ۹۰ هزار نفر در آن شرکت کرده و ۶۰ درصد از آن ها به نام X۷۰ رأی داده اند. قیمت پروتون X۷۰ هنوز اعلام نشده است اما پیش فروش آن از ماه سپتامبر با مبلغ هزار رینگت (۲۴۰ دلار) آغاز شده است.